site.btaАсоциация “Общество и Ценности”: Становище


ДО:
НАТАЛИЯ КИСЕЛОВА, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 51-во НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯТА ПО КОНСТИТУЦИОННИТЕ И ПРАВНИ ВЪПРОСИ, ВОДЕЩА
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД
КОМИСИЯ ПО ДЕМОГРАФСКАТА ПОЛИТИКА, ДЕЦАТА И СЕМЕЙСТВОТО
НАРОДНИТЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ 51-во НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОПИЕ ДО: ПРЕЗИДЕНТА НА РБ
МЕДИИТЕ
ОТ 36 ГРАЖДАНСКИ И РОДИТЕЛСКИ ОРГАНИЗАЦИИ И 2776 ГРАЖДАНИ
за отхвърляне промените в чл. 1 в обединения Законопроект за изменение и допълнение на Семейния кодекс, с вх. № 51-553-37-21 от 16.04.2025 г.,
създаващи правна възможност за узаконяване на еднополовите съжителства и родителство
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Силно безпокойство будят предложените промени в Семейния кодекс, свързани с разширяването на обхвата му в чл. 1 с “правото на личен и семеен живот”. Това се прави в обединения законопроект[1] за т.нар. споделено родителство с вх. № 51-553-37-21, който съвсем скоро предстои да гласувате на второ четене.
С тези промени се отваря широко вратата за узаконяване на различните форми на съжителства, включително хомосексуалните съжителства и отглеждането на деца от еднополови двойки. Това пряко засяга правата на най-уязвимите – нашите деца – и тяхното естествено право да имат и да познават своите майка и баща.
Включването на това право по никакъв начин няма да защити децата родени извън брак. Българското законодателство и Конституцията вече осигуряват равна защита на всички деца, независимо от семейния статус на техните родители.[2]
Детето не е вещ, на която възрастните да имат право. Родителството[3] не е право, а е дар и отговорност, която се гради върху приемането на детето и зачитането на неговите права и най-добрия му интерес. Детето е същество, със собствени права, вкл. правото да има и да познава своите майка и баща. Незачитането на правото на детето да има връзка с двамата си родители нарушава най-добрия му интерес и се отразява върху неговото израстване, емоционално и психично здраве и развитие.
Ако България узакони фактическото съжителство за хетеросексуалните двойки тя ще трябва да легализира и хомосексуалните съжителства[4]. Това е в разрез с Конституцията на България, която определя брака като съюз между мъж и жена и не допуска осиновяването на деца от еднополови двойки. То противоречи и на решенията на Конституционния съд за значението на пола, в които съдът потвърждава свързването на родителството с баща-мъж и майка-жена[5]. Ще бъдем принудени да обърнем гръб на принципи в правото, които отразяват националната ни идентичност, ценности и волята на голяма част от народа ни[6].
Хетеросексуалните връзки се различават съществено от еднополовите, включително по техния репродуктивен потенциал. Именно поради тази обективна разлика, законът ги третира различно, отчитайки интереса на детето, както и дългосрочното благо и устойчивостта на обществото.
Предложените промени[7] се явяват троянски кон за редефиниране на брака и родителството.
Призоваваме Ви да защитите естественото право[8] на децата да имат и да познават своите майка и баща, като отхвърлите предложените промени[9] , отварящи широко вратата за узаконяване на еднополовите съжителства и родителство!
С УВАЖЕНИЕ,
- СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ОБЩЕСТВО И ЦЕННОСТИ, МИХАЕЛА ДЖОРГОВА
- СДРУЖЕНИЕ НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ ПОХОД ЗА СЕМЕЙСТВОТО, ИВАЙЛО ТИНЧЕВ
- ГРАЖДАНСКО СДРУЖЕНИЕ СПРАВЕДЛИВОСТ, АДВ. ДИНЬО БОЗАДЖИЕВ
- СДРУЖЕНИЕ ИЗБОР ЗА ЖИВОТ, ДИЛЯНА НИКОЛОВА
- ФОНДАЦИЯ АКТУАЛНИ МЛАДЕЖИ, ИЛИЯН ЕВТИМОВ
- ФОНДАЦИЯ ПЪТ КЪМ ЧОВЕКА, ИВАН РАДИЧЕВ
- ФОНДАЦИЯ ЗА ПРЕВЕНЦИЯ В КОМУНИКАТИВНОТО И ПСИХИЧНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦА – ЖУЖЕРЧЕ, Д-Р СТЕФКА ГИГОВА
- ФОНДАЦИЯ ВЪЗСТАНОВИ ЖИВОТ, ДЖОШУА ИЛИЕВ
- ГРАЖДАНСКИ ФОРУМ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕТЕТО И СЕМЕЙСТВОТО
- БЪЛГАРСКИ РОДИТЕЛСКИ ЦЕНТРАЛЕН КОМИТЕТ, ЛЮДМИЛА ДУКОВА
- КАУЗА СЪБУДИ СЕ, ИВАН РАДИЧЕВ
- ИНСТИТУТ ЗА ПРИНЦИПИ НА ПРАВОТО, адв. ЛЪЧЕЗАР ПОПОВ
- ФОНДАЦИЯ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ВСЕКИ, РОСЕН ЙЕРОТЕЕВ
- ФОНДАЦИЯ ХИП – БЪЛГАРИЯ, ПАВЕЛ ИВАНОВ
- СДРУЖЕНИЕ АГЕНЦИЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ, ИВАНКА ГЬОБЕКЛИЕВА
- БЪЛГАРСКА ХРИСТИЯНСКА МЕДИЦИНСКА АСОЦИАЦИЯ, Д-Р КИРИЛ СВИЛЕНОВ
- ФОНДАЦИЯ БЪЛГАРИЯ СИ СТРУВА, ЛИГИЯ МЛАДЕНОВА
- ГРАЖДАНСКА ИНИЦИАТИВА НА РОДИТЕЛИТЕ – ПАЗАРДЖИК, ГРОЗДАНА ЯНТРОВА
- СДРУЖЕНИЕ МЕЖДУНАРОДЕН ПРАВЕН ЦЕНТЪР- ILAC, ГИНКА ХРИСТОВА
- СДРУЖЕНИЕ НОВ ЖИВОТ, ДИМИТРИНА ИВАНОВА
- СДРУЖЕНИЕ АСОЦИАЦИЯ ЗА ДОМАШНО ОБРАЗОВАНИЕ, ПЕТЪР ПОРУМБАЧАНОВ
- СДРУЖЕНИЕ АДВОКАТИ ЕВРОПА, ЛЪЧРЗАР ПОПОВ
- ДВИЖЕНИЕ БЪЛГАРСКО СЕМЕЙСТВО, ЕМИЛИЯ СИДЕРОВА
- МЕЖДУНАРОДНА АГЕНЦИЯ ЗА ИНТЕГРАЦИЯ, РАЗВИТИЕ И УСПЕШНА СЪДБА (ФОНДАЦИЯ МАРИУС), БОЖАНА ЖДРАКОВА
- СДРУЖЕНИЕ ЕВРОПЕЙСКИ ИНСТИТУТ ЗА РАЗВИТИЕ, ТОДОР БАЛТОВ
- НАЦИОНАЛНА ГРУПА ДЕЦАТА НА БЪЛГАРИЯ, ДОЦ. СИЛВЕНА ДОРОСТОЛСКА И Д-Р ПОЛИНА СТАВРЕВА
- ФОНДАЦИЯ СЕД, ИВАН СТОИЦЕВ
- ОРГАНИЗАЦИЯ ЗА ЗАКРИЛА НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, СТЕФАН ПЕТРОВ
- НАЦИОНАЛЕН ИНСТИТУТ ЗА КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, СТОЯН КУНГАЛОВ
- ПРАВОСЛАВНО МЛАДЕЖКО СДРУЖЕНИЕ „СВЕТИ ЙОАН РИЛСКИ“, ЛЮБОМИРА НУЦОВА
- НАЦИОНАЛНА АСОЦИАЦИЯ БЪЛГАРСКО ЧЕРНОМОРИЕ, ИВЕЛИНА ВОЙНОВА
- СДРУЖЕНИЕ КОНСЕРВИТЕ, ИЛИЯ ТЕНЕВ
- СДРУЖЕНИЕ ВЯРА И ПРОСВЕТА, ДИМИТРИНКА СИМЕОНОВА
- СДРУЖЕНИЕ РОД ИНТЕРНЕШЪНЪЛ, ДАВИД АЛЕКСАНДРОВ
- АЛИАНС НА ГРАЖДАНИТЕ НА БЪЛГАРИЯ, АНГЕЛ ГАДЖЕВ
- БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА МЛАДЕЖТА И СПОРТА, МИНКО МИНКОВ
В ПРИКАЧЕН ФАЙЛ ПРИЛАГАМЕ ИМЕНАТА НА 2776 ГРАЖДАНИ ПОДКРЕПИЛИ ТЕКСТА НА ПЕТИЦИЯТА ПО-ГОРЕ НА ПЛАТФОРМАТА ГРАЖДАНИ В ДЕЙСТВИЕ В ПЕРИОДА ОТ 13 ДО 27 МАЙ, 2025 г.
Петицията “ЗАЩИТИ ДЕЦАТА - КАЖИ “НЕ" НА ЕДНОПОЛОВОТО РОДИТЕЛСТВО!” е достъпна в Интернет на: https://civilactionbg.com/campaign/помогни-да-защитим-децата-и-семейство/
София, 27.05.2025 г.
[1] https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/166330
[2] Конституцията на РБ, чл. 47, ал. 3 „Децата, родени извън брака, имат равни права с родените в брака.“ Семейния кодекс, чл. 2, ал. 2 „Децата, родени в брака, и децата, родени извън брака, имат равни права.“ Той регулира подробно установяването на произход (чл. 60–65), упражняването на родителски права, издръжката (чл. 139–152) и наследствените права — без разлика между брачни и извънбрачни деца. Закон за закрила на детето(ЗЗДет) чл. 3, ал. 2: „При осъществяване на закрила на детето държавата и обществото зачитат равенството на всички деца.“ Включва забрана за дискриминация по какъвто и да е признак, включително по семейно положение на родителите. Граждански процесуален кодекс (ГПК) – Процедурите по установяване на произход (чл. 329–333) и издръжка (чл. 329–331) не правят разлика между деца, родени в брак или извън него. Законът за наследството (чл. 5 и чл. 9) не съдържа разлика в наследствените права между брачни и извънбрачни деца — всички деца наследяват равни дялове. В Наказателния кодекс глава „Престъпления против брака, семейството и младежта“ няма разлика в защитата на децата според произхода им; например, престъпления като изоставяне, неплащане на издръжка, малтретиране — важат за всички деца (чл. 182, чл. 187, чл. 190-192). Закон за защита от дискриминация (чл. 4 ал. 1 и ал. 2)- забранява дискриминация на основата на „лично и обществено положение“, което обхваща и произхода от брак или извънбрачна връзка.
[3] Използването на термините „родителство“, „семеен живот“ без наличието на правна дефиниция и приравняването на раздялата с развода в чл. 59 ал. 2 също ще наложи признаване на всички видове съюзи и средства за възпроизвеждане, в разрез с Конституцията и обществения ред.
[4] В свое изявление от 01.07.2008г. Комисията за защита от дискриминацията посочи, че ограничаването на фактическите съжителства да бъдат регламентирани само до хетеросексуалните е форма на пряка дискриминация и е в разрез с вътрешното и международно право. https://www.sva.bg/кзд-препоръчва-включване-на-еднополо/
Още повече въз основа правото на „личен живот“ в чл. 8 от Конвенцията за правата на човека ЕСПЧ в свое решение (по дело №40209/20, от 05.09.2023 г. на Д. Коилова и Л. Бабулкова срещу България), поиска страната ни правно да регламентира съюза на лица от един и същи пол.
[5] Решение № 13 на КС от 27.07.2018г. и решение №15 на КС от 26.10.2021г.
[6] Според проучване на Тренд, възложено от Центъра за дясна политика, 77% са против осиновяването на деца от еднопоови двойки, а 75% са против еднополовия брак. https://dnes.dir.bg/obshtestvo/izsledvane-bogatstvo-danatzite-trend-26524842
[7] Освен промените в чл. 1, в чл. 59, ал. 2, втори вариант на ПП ИТН – приравняване на раздялата с развода също отваря врата за узаконяване на съжителствата вкл. еднополовите.
Предлаганите промени в чл. 1 СК нарушават принципа на правната сигурност като основен принцип на правовата държава. Понятието „право на личен и семеен живот“ няма легално определение в българското законодателство и е отворено към много различни тълкувания, включително такива, извън установената у нас концепция за семейство (фактически съжителства, еднополови двойки, „алтернативни“ форми на родителство и др.). Въвеждането му в чл. 1 на СК ще създаде несигурност относно приложното поле на закона и ще постави под съмнение това кои отношения се считат за „семейни“. Създава се опасност от противоречива съдебна практика. Подкопава се предвидимостта на правната уредба, в разрез с изискванията за яснота и стабилност на правната система, което е недопустимо особено в чувствителни области като семейните отношения.
Правото на личен живот е признато от основните международни актове за защита правата на човека (чл. 8 от ЕКЗПЧОС), както и от Конституцията на РБ (чл. 32), които имат непосредствено действие. Според решенията на ЕСПЧ понятието личен живот не подлежи на изчерпателна дефиниция.
[8] Правата на децата са защитени и от международното право във Всеобщата декларация за правата на човека, Международният пакт за граждански и политически права, Хартата на основните права на ЕС, Конвенцията за правата на детето и др. Последната изрично признава правото на детето да запази своята самоличност, семейни връзки и да има контакт с родителите си. Тя посочва, че там където осиновяването се допуска висшите интереси на детето трябва да бъдат от първостепенно съображение, а не интересът на осиновителите.
[9] Освен промените в чл. 1, в чл. 59, ал. 2, втори вариант на ПП ИТН – приравняване на раздялата с развода също отваря врата за узаконяване на съжителствата вкл. еднополовите.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина