site.btaНационален литературен музей: Ценни ръкописи на Пенчо Славейков във временна експозиция в Славейковата къща в София


Първото издание на „Сън за щастие“ с личните бележки на Пенчо Славейков от фонда на Националния литературен музей, е част от ценните експонати във временна експозиция в къща музей „Петко и Пенчо Славейкови“ в София, съобщават от Националния литературен музей.
Изложбата по повод 159 години от рождението на Пенчо Славейков вчера откри заместник-директорът на музея Соня Кирицова, която каза:
"Точно тук, в този истински „Славейков дом“ в София – наричам го „истински“, въпреки че тук не са нито родени, нито са живели бащата и синът Славейкови – но благодарение на щедрия жест на дарителката , племенницата на Петко – Светослава, днес това е техният музей в София... И в този храм на духа се пази вещественото и духовното наследство на двамата титани на българското слово - всеки от тях по свой собствен, оригинален, първозван начин е надарил българската култура с таланта, личността и присъствието си."
Участие в литературната вечер взеха проф. Милена Кирова, литературната изследователка Катя Зографова, главният уредник Радослава Манова, доц. д-р Емил Димитров, Евелина Белчева, Стоян Чобанов.
От днес до края на месец май в Славейковата къща в София, до първото издание на „Сън за щастие“, публиката може да види и илюстрации на художника Харалампи Тачев, които не стават част от книжното тяло.
Временната експозиция представя ръкописа на „Кървава песен“, както и други ръкописни листове със скици с молив на Пенчо Славейков, които го позиционират и като художник. На този фон впечатлява и ръкописното издание на първата стихосбирка на поета „Момини сълзи“ - с негово графично оформление и собственоръчно изписани: 1885-1886 година. Картината завършва ценният ръкопис „Моят екземпляр за поправки на „Островът на блажените“, който представя успешно осъществения проект на творбата на Пенчо Славейков с илюстрации на художника Никола Петров.
Бяха представени и три реставрирани картини от битовата експозиция на Славейковата къща: Христо Петров "Портрет на Пенчо Славейков", 1925 г.;
Никола Михайлов "Гюргя самовила язди сур елен", 1909 г.; Иван Христов "Къщата в Трявна", 1953 г., съобщават от Националния литературен музей.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина