site.btaДаниел Петров: Българската гора се нуждае от спасение, а не от партийни назначения


„Горите ни са незаменими и тази национална ценност изисква специално отношение и грижа. Българската гора е източник на най-важните екологични услуги, които се потребяват, както от хората, така и от флората и фауната.“
С тези думи народният представител от „Възраждане“ Даниел Петров отбеляза началото на своята декларация по повод професионалния празник на българските лесовъди – Седмицата на гората. В изказването си от парламентарната трибуна той акцентира върху значението на това честване и очерта тежките проблеми, пред които е изправен горският сектор у нас.
„Вече сто години отбелязваме този празник и всяка година през първата седмица от месец април се организират и провеждат редица събития и мероприятия, имащи за цел да покажат значението на българската гора и да се акцентира на положените грижи за нейното опазване, възстановяване и поддържане като една от най-значимите екосистеми в природата.“
Даниел Петров припомни, че през 2011 г. е приет нов закон за горите, чрез който е създадена Изпълнителна агенция по горите с функцията да упражнява контрол върху шест държавни горски предприятия.
„В резултат от това, 15 години по-късно, горският сектор се намира в изключително тежко положение и отчита необходимост от адекватни мерки за промяна на действащият модел, който доведе до наличието на един незначителен контролен орган без реално работещи контролни механизми от една страна и политизирани държавни горски предприятия с инсталирани политически пионки в управителните съвети от друга страна.“
Петров посочи, че финансовият ресурс от около половин милиард лева годишно, който се генерира основно от сечта на дървесина, се разпределя от политически лица, действащи като „инсталатори“ в горската система.
„Горската система е пренаситена от политически назначения и лица, изпълняващи политически поръчки, като към момента самата тя не може да се издържа от прекалено раздутия до пръсване персонален щат от служители наброява близо 8 000 души в държавните горски предприятия. Голяма част от тези служители не изпълняват своите длъжностни функции и дори не осъществяват трудова дейност.“, коментира още народния представител от трибуната.
По думите му около 3 000 от назначенията са излишни и политически мотивирани, което води до годишни разходи от над 100 милиона лева само за заплати.
Даниел Петров засегна в декларацията и нормативната уредба и нейното прилагане, определяйки го като „корупционен рай“, в който държавните горски предприятия не се подлагат на външен одит, а самоконтролът се упражнява от вътрешни структури, без реална отчетност пред Министерството на земеделието, тоест горски предприятия не биват одитирани от своя принципал.
Също така, според него, тревога буди и предложената законодателна промяна, която ще позволи бързо изсичане на горски територии за изграждане на фотоволтаици и ветрогенератори, без съобразяване с екологичните щети. Той припомни, че следва на 2-о четене Закона за промяна в закона за енергията от възобновяеми източници.
„Това ще даде по бързата писта право да бъдат изсечени огромни масиви държавни и общински гори за изграждане на фотоволтаици и ветрогенератори“, рязко отбеляза Петров.
Той засегна и информацията, че 510 милиона лева отчетени приходи за 2023 г. от дейността на държавните предприятия, реализирани основно чрез добив на дървесина – дейност, която според Европейската комисия се извършва в нарушение на европейското законодателство.
Народният представител акцентира и върху системното неглижиране на важни лесовъдски дейности – залесяване, опазване от пожари и ерозия – поради липсата на средства, отклонени в полза на „черни партийни каси“.
„Българската гора има спешна нужда ръководството на Министерството на земеделието да предприеме конкретни действия и да представи ясна план-програма, целяща подобряване състоянието на горския сектор чрез пакет от спешни мерки. Българската гора се нуждае от правилните управленски решения, които да доведат до доброто им стопанисване и ограничаване на корупционните и деградиращи фактори, влияещи негативно върху националното ни горско богатство. Тя има нужда да си почине от вас, тези, които я използвате за политика и лични облаги.“, каза в заключение Даниел Петров.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина