site.btaАИКБ: Програмата за компенсиране на високите цени на електроенергията, Българска платформа за колективни действия и Мария Ванкова от bTV са големите победители в конкурса „Икономика на светло“ за 2024 г. на АИКБ


Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) връчи дванадесетите годишни награди „Икономика на светло“. Сред гостите на събитието бяха министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, кметът на София Васил Терзиев, представители на изпълнителната и законодателната власт, дипломатическите мисии в България, бизнеса, неправителствените организации, социалните партньори, медиите.
„Сивата икономика безспорно е един бич, който ощетява фиска, вреди на бизнеса, води до нелоялна конкуренция и до по-лоши условия на труд. Преди 15 години, когато АИКБ започна да изчислява композитния индекс „Икономика на светло“, сивата икономика беше над 33%, а от 2019 г. тя бе под 22%. За съжаление през последните няколко години и като следствие на политическата нестабилност у нас изсветляването е в застой. Колкото по-добър бизнес климат, колкото по-малко административни тежести, колкото по-ефикасно и ефективно разходваме публичния ресурс, толкова по-малко оправдания за сиви практики и по-голямо желание за плащане на данъци ще има“, заяви Васил Велев по време на официалното откриване на церемонията. Той символично „предаде щафетата“ на новоизбрания председател на УС на асоциацията Румен Радев и му подари компас, който винаги да му показва вярната посока – тази на общия, на съвпадащия интерес на членовете на АИКБ.
Румен Радев допълни, че АИКБ е организация, която има системен подход в борбата със сивата икономика. „Събитието, за което днес сме се събрали, е част от една много важна за нас задача, а именно по-добра бизнес среда. Смисълът да се развиваме като общество, не е просто да подкрепяме самоцелно бизнеса, а да работим за по-добра бизнес среда и по този начин – по-конкурентноспособен, успешен и устойчив бизнес, което естествено води и до общностния ни просперитет“, допълни председателят на УС на асоциацията.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов връчи наградата в категория „За нормативен акт или административна практика, които водят до ограничаване на сивата икономика и подобряване на бизнес средата“. Призьори са Делян Добрев и група народни представители, инициирали решението на НС за възлагане изготвянето на правителствена програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия за второто полугодие на 2024 г. Тази активна политика на подкрепа към българската икономика успя да запази бизнес средата в страната ни стабилна, устойчива и насърчаваща конкурентоспособността, да съхрани хиляди работни места и да ограничи инфлацията.
Кметът на Столична община Васил Терзиев обяви победителя в категорията „За журналист или медия, допринесли за промяна на обществените нагласи към неформалната икономика“. Призът получи репортерът и водещ Мария Ванкова и bTV за филма „Лекарство на всяка цена - 4 г. по-късно“, разследващ може ли НЗОК да плаща 100 млн. лв. по-малко за онкомедикаменти на година. Той задълбочава и доразвива работата й по разследването на цените на лекарствата в България и злоупотребите с публични средства и необоснованите плащания, които НЗОК следва да извършва.
Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов връчи отличието в категория „За личност или организация, допринесла за ограничаване и превенция на неформалната икономика посредством активна позиция“ за „Българска платформа за колективни действия“, „Blue Dot Network (BDN) “ и „Механизъм за оповестяване на високо ниво“. Българската платформа за колективни действия (BCAP) е инициатива на Базелския институт за добро управление, подкрепена от Асоциацията на индустриалния капитал в България, Американската търговска камара и Българо-швейцарската търговска камара. От името на целия екип, наградата получи Базелския институт за добро управление, един от партньорите, осъществили този проект за повишаване прозрачността и борбата с корупцията – с важна роля в ограничаването на сивата икономика и насърчаването на легалната заетост.
През настоящата година бе представена и Специална награда. Тя бе връчена от Президента на КНСБ Пламен Димитров на доскорошния председател на УС на АИКБ Васил Велев. Той бе отличен за цялостен принос и последователни усилия за изсветляване на българската икономика, утвърждаване принципите на прозрачност и добро корпоративно управление, и подобряване на бизнес средата в България.
Асоциацията на индустриалния капитал в България връчва за дванадесети път наградите „Икономика на светло“. Целта на ежегодния конкурс е да открои стимулиращи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и да отличи водещи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването на сивата икономика.
Генерален спонсор на церемонията е „Асарел Медет“ АД. Благодарим за спонсорството и на Асоциацията на българските авиокомпании, Аугуста спа хотел, „Геотехмин“ ООД, „Космос Шипинг“ АД, „Индустриален Капитал – Холдинг“ АД, "Индустриален Холдинг България“ АД, Парк хотел Москва и натурална минерална вода Хисаря.
Събитието се провежда с медийното партньорство на „Бизнес новините“ - бТВ, Блумбърг ТВ България, Българско национално радио, Глобал медия груп, Епицентър, Икономически живот, Инвестор.бг, Мениджър, Нова ТВ, Телевизия „България он еър“.
news.modal.header
news.modal.text