site.btaСТДБ: Тракийските българи почетоха Деня на Тракия


Тържественото поклонение по повод Деня на Тракия и 112 години от Одринската епопея, организирано от Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ), Тракийския научен институт, Столична община, тракийските дружества в страната, общините по места и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, започна със заупокойни молитви и продължи с тържествени ритуали за поднасяне на венци и цветя пред паметниците на героите.
Тържеството в столицата бе уважено от вицепрезидента Илияна Йотова, от Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България, Краснодар Беломорски, зам.- председател на ЦР на СТДБ и председател на Софийското тракийско дружество, членовете на Централното ръководство, на Върховния комитет на Съюза и на Управителния съвет на ТНИ: член - кор. проф. Васил Проданов, председател на ТНИ, доц. Ваня Стоянова, научен секретар на ТНИ, член-кор. проф. Георги Михов, Георги Янков, заслужил професор на УНСС, д-р Ваня Иванова, главен редактор на в. „Тракия“, инж. Стефан Начев, главен секретар на СТДБ, Божана Богданова, председател на ТСНИ „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“, Мария Божкова, зам.- председател на Софийското тракийско дружество, проф. Павел Демиров, проф. д. ист. н. Светлозар Елдъров, д-р Динко Желев, Румен Янков, Зорница Радонова, Искра Чернева, д-р Елена Алекова, Стоян Райчевски, Хайагашод Агасян, инж. Чавдар Георгиев, посланик Георги Димитров, Антон Киссе, депутат във Върховната Рада и председател на Асоциацията на българите в Украйна, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Иван Василев, зам.- кмет на Столична община, Станислав Илиев, кмет на Район „Възраждане“, д-р Ваня Кастрева, началник на РУО в гр. София, ученици и учители от 134. СУ „Димчо Дебелянов“, 18. СУ „Уилям Гладстон“, 30. СУ „Братя Миладинови“ и 136. ОУ „Любен Каравелов“, представители на тракийски българи и родолюбиви граждани.
Със заупокойна молитва в храм „Св. Николай Софийски-Нови“ бе почетена паметта на българските воини, загинали из тракийските полета, и на тракийските бежанци, намерили смъртта си по пътя към България, търсейки спасение от зверствата на османците. Тя бе отслужена от Негово Преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод, ставрофорен иконом Спас Спасов, предстоятел на храма, и Негово Високопреподобие архимандрит Атанасий Султанов от Старозагорската света митрополия.
Официалната церемония започна с поднасянето на венци пред бюст-паметника на Екзарх Антим I и продължи пред паметника на Одринци. Почетен караул, гвардейски оркестър, военен квартет и водещият Мариус Донкин допринесоха за тържествено отбелязване на годишнината, на която присъстваха много млади хора.
В словото си Кр. Премянов поднесе специална благодарност към вицепрезидента Илияна Йотова, която винаги намира време да участва в националните чествания и поклонения, организирани от Съюза на тракийските дружества в България. Председателят на СТДБ акцентира на датата 26 март като ден за прослава на героите, но и за почит пред жертвите, загинали за осъществяването на националния идеал. Той напомни, че тракийци години наред сами честват Деня на Тракия и едва през 2006 г., по предложение на СТДБ, Министерски съвет на Република България обявява този ден за Национален празник, а днес от парламентарната трибуна е огласена декларация, представена от Петър Кънев, в която се заявява, че народните представители не са забравили своя дълг пред тракийските българи и техните потомци.
„В деня за прослава, помен и памет получаваме вдъхновение от подвига на нашите предци. Този ден ни напомня, че трябва да сме преди всичко българи и родолюбци. Няма да се уморя да повтарям, че ако идеалът на нашите предци беше единна България, то нашият идеал в XXI в. може и трябва да бъде: България - независима, демократична и благоденстваща, обединителка на българите в Отечеството и по света. Ако някога ключовата дума в съдбата на тракийци е била разорение, то днес тя е съзидание и воля да работим за просперитета и духовното развитие на България като силна и европейска държава“, заяви Премянов.
„Ние, тракийци, сме толерантни, не търсим мъст за претърпените злини и спазваме завета на нашите предци „Да не забравяме, но да не отмъщаваме“. Толерантността, човечността и търпението са качества, които са ни нужни и днес, за да се справим с предизвикателствата на времето, в което живеем“, подчерта председателят на СТДБ.
Словото си вицепрезидентът Илияна Йотова започна с благодарност към Съюза на тракийските дружества в България за активната дейност, която развива за съхранение на паметта. „Съюзът зове за памет и единение, за връщане към българската история, от която векове наред черпим сили като народ. Чрез дейността му се противопоставяме на забравата, на пренаписването на историята, на рушенето на авторитети“, заяви Илияна Йотова.
Да си космополитна личност, не означава да си обезбългарен. Да си гражданин на света, не означава да се откажеш от род и родина. Нашето ДНК е по-силно заради паметта и уроците на историята. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към множеството хора, събрали се пред паметника на Одринската епопея в София на традиционното отбелязване на Деня на Тракия.
„112 години след Одринската епопея скланяме глава за почит пред героизма на одринските опълченци и български воини, пред паметта на хилядите тракийци, част от които останаха в тракийските полета, а други намериха спасение в България. 26 март е ден на гордост и признателност, но и на мъка по неосъществения блян за обединение и свобода на всички българи“, посочи вицепрезидентът.
Според Йотова много мъдрост има в девиза на тракийците „Прощаваме, но не забравяме“ и от нея трябва да почерпим днес. „Девизът означава да предаваш на поколенията паметта, но и да бъдеш толкова силен, че да не мислиш за отмъщение, а за това как да живееш днес и да развиваш страната си“, подчерта тя.
Вицепрезидентът заяви, че във време на разделение и омраза е изключително необходим примерът за героизъм, доблест и родолюбие на тракийците. „Днес някои твърдят, че родолюбието в българското образование било достатъчно. Но понятието родолюбие няма количествен и качествен измерител – или обичаш родината си, или не“, отбеляза Йотова.
Паметта на героите от Одринската епопея беше почетена със свеждане на глава и едноминутно мълчание. Церемонията завърши с поднасяне на венци и цветя на паметника в знак на признателност и уважение към загиналите воини и тракийци.
Денят на Тракия беше честван от тракийските дружества в цялата страна.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text