site.btaСтолична библиотека и Фондация „Глобални библиотеки-България“ представят инициативата „Образовани дигитални граждани в библиотеките“


На 28 март /петък/ от 11.00 ч. Столична библиотека и Фондация „Глобални библиотеки-България” организират пресконференция на тема „Ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020-2030 г.)“. Участие в събитието ще вземат: Екатерина Захариева, европейски комисар с ресор „Стартъпи, изследователска дейност и иновации“ (видео приветствие), представители на ключови за изпълнението на стратегията министерства, както и на Столична община. Участниците в инициативата ще могат да разгледат един от най -модерните в столичните културни институти - Дигиталния център на Столична библиотека и да присъстват на СТЕМ занимания с ученици от НПМГ в дигиталната Тийн лаборатория.
Събитието е част от Европейската кампания за цифрово включване All Digital Weeks 2025, която се провежда между 17 март - 4 април в България и в още 21 страни в Европа. Фондация „Глобални библиотеки - България” за поредна година е координатор на събитията в страната ни, като насърчава активната роля на библиотеките като центрове за дигиталната трансформация.
52 събития, организирани от регионални, общински и читалищни библиотеки в 21 населени места в страната, са планирани под формата на презентации, семинари, демонстрации и работилници. Насочени са, както към деца от предучилищна до гимназиална възраст, така и към пенсионери, а също и за широк кръг потребители.
Темите са свързани с безопасен интернет и киберсигурност, дезинформация и медийна грамотност, СТЕМ игри и програмиране за деца.
Мото на кампанията тази година е „Образовани дигитални граждани” и се провежда в съответствие с целите на инициативата на Съвета на Европа - Европейска година на образованието за цифрово гражданство 2025 г.
Защо е важна кампанията All Digital Weeks за България?
В общ план, кампанията цели да повиши информираността за значението на дигиталните умения за личностно и професионално развитие. Според оценката на Europass, 90% от работните места изискват основно ниво на цифрови умения, а 44% от европейците все още нямат такива, което изисква усилия в посока преодоляване на цифровото разделение.
Предизвикателствата по отношение на цифровизацията в България засягат над две трети от населението в страната, което е без базови цифрови умения. Делът на хората с цифрови умения над основните у нас също е по-нисък от средния за ЕС, като това се отнася и за дела на специалистите в областта на ИКТ от работната сила. Въпреки положените в последно време по-големи усилия страната остава значително под средната стойност за ЕС - 45,7% с резултат - 32,6% - според данните, посочени в последния доклад на ЕК от 2022г. за индекса за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI).
Повече информация за събитията и кампанията можете да откриете на сайта https://glbulgaria.net/ .
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text