site.btaРайонен съд – Разград: Магистрати представиха пред гимназисти професиите съдия, прокурор и следовател
Професиите съдия, прокурор и следовател и техния статут представиха днес пред ученици от 10 „а“ и 10 „б“ клас на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ административният ръководител – председател на Районен съд – Разград съдия Нели Генчева и заместникът на административния ръководител – зам.-районният прокурор на Районна прокуратура – Разград прокурор Десимира Недкова.
По време на открития урок магистратите разясниха как се става съдия, прокурор и следовател като изчерпателно изброиха всички изисквания, на които кандидатите трябва да отговарят.
На учениците бе разяснено кой и как поставя началото на едно разследване, както и кой извършва различните процесуални действия като разпити, разпознавания, експертизи. Те научиха, че при събиране на достатъчно доказателства прокурорът подготвя обвинителен акт, в който посочва кой, кога и какво престъпление е извършил и го внася в съда. След постъпването му в съда делото се разпределя на съдия на случаен принцип чрез специална програма. Подробно им бе обяснено как протича един наказателен съдебен процес – от неговото начало до произнасянето на присъда. Със схема им бе онагледено кой къде застава в съдебната зала.
Съдия Генчева обясни, че в Наказателния кодекс са посочени всички състави на престъпления, за които може да се води разследване и съответно предвидените за тях наказания в граници от – до. Подчерта, че във всеки конкретен случай съдията отчита всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства за да определи кое е най-справедливото и съответно на извършеното наказание. Тя информира гимназистите, че подсъдимият има право да мълчи и да откаже да даде обяснения, но има правото да говори последен преди да бъде произнесена присъдата. Подчерта, че при свидетелите е точно обратното – те са задължени да говорят/пишат само истината, в противен случай ако потвърдят неистина или затаят истина се наказват за лъжесвидетелстване като наказанието е „лишаване от свобода“ до 5 години.
Прокурор Недкова разясни двете форми на вина – умишлена и непредпазлива, като посочи, че умишлената вина се дели на пряк умисъл и евентуален умисъл, а непредпазливата – на небрежност и самонадеяност.
Дискутирана бе и системата от наказания, които се налагат в Република България – от най-леките „лишаване от права“ и „глоба“ до най-тежкото „доживотен затвор без замяна“.
Беседите в Математическата гимназия са част от Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ и ще продължат до края на седмицата.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text