site.btaОА Русе: Капка Иванова с грамота от областния управител Драгомир Драганов
![ОА Русе: Капка Иванова с грамота от областния управител Драгомир Драганов](/upload/10676813/j2.jpg?l=1000)
![ОА Русе: Капка Иванова с грамота от областния управител Драгомир Драганов](/upload/10676813/j2.jpg?l=1000&original=9d50159b91097cbd4859c5f9df7fcbe3215e4cbf)
Учителят по български език и история в Първо частно средно училище „Леонардо да Винчи“ в Русе д-р Капка Иванова бе отличена с грамота от областния управител Драгомир Драганов. Отличието ѝ се връчва за съществен принос към съхраняването на русенската история и култура и то идва буквално няколко дни след представянето на ХХІІІ том на „Алманах за историята на Русе“. Книжната поредица е уникална по своята същност и се издава вече близо 30 години, като най-големият спомоществовател на начинанието е частният съдебен изпълнител и отявлен родолюбец Иван Хаджииванов. В последния том на сборника са публикувани 17 статии, свързани с историята и културата на града. В него е и последната публикация на вече покойния д.ист.н. Любомир Златев „Страници от досието на „Юриста“ в централата на съветското разузнаване“. В последните години русенският историк работеше усилено върху документи от румънското и съветското разузнаване, свързани с дейността на Вътрешната добруджанска революционна организация, чиято централа е била в Русе.
Своите научни открития и изследвания той публикуваше именно в „Алманах за историята на Русе“. Настоящият том се състои от над 250 страници, като в него могат да се открият доста любопитни исторически факти за историята на града в различни епохи. Поредицата започва да излиза през далечната 1996 година по инициатива на местния Държавен архив, когато в Русе се провеждат две големи конференции с международно участие, като на едната от тях присъства и изявеният румънски историк Константин Велики. В книгата е представено и участието на Търговско-индустриалната камара на първия събор на Рибарския съюз в Свищов през 1910 година, както и редица интригуващи факти относно периода 1901 – 1930 година. Има дори два биографични очерка за Васил Ковачев и ролята му за развитието на българската зоология и акваристика. Специално внимание е отделено и на образа на жената във в. „Дунав“ през 19 век, както и на възрожденската фамилия Винарови, допринесли за развитието на културата и търговията в крайдунавския град.
Припомняме, че д-р Капка Иванова се занимава активно със събирането и анализирането на неизвестно исторически факти от местната и национална история, а също така тя е и сред дейците за ежегодното провеждане на т.нар. „Арнаудови срещи“. Тя има заслуга за изграждането на паметна плоча на гара Две могили по случай обявяването на Независимостта, както и за редица други патриотични начинания. Предстои тя издаде и книга за политическия живот в Русе между двете световни войни. Няма как да не бъде отбелязано, че д-р Иванова е и заместник-председател на наскоро създаденото Сдружение „Русе през вековете“, което си поставя за цел да продължи делото на Любомир Златев.
Настоящият том е издаден благодарение на подкрепата на Десислав Стоянов, Красимир Вълев, Красимир Г. Кънчев, Пламен Ганчев и Николай Братованов.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text