site.btaМинистър Тахов: Интервенции за напояване за над 100 млн. лв. подготвя Министерството на земеделието и храните
![Министър Тахов: Интервенции за напояване за над 100 млн. лв. подготвя Министерството на земеделието и храните](/upload/10648554/1%281%29.jpeg?l=1000)
![Министър Тахов: Интервенции за напояване за над 100 млн. лв. подготвя Министерството на земеделието и храните](/upload/10648554/1%281%29.jpeg?l=1000&original=6982154b7fb45fad21656926d047049b68023b18)
“Предстои да бъдат отворени интервенции за инвестиции в напояване с бюджет в размер на 100 млн. евро по Стратегическия план. Напояването е приоритетна тема за мен и моя екип - отчитаме променящия се климат и засушаването”. Това каза министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов пред Комисията по земеделието и храните в Народното събрание. Д-р Тахов информира, че от 7 февруари стартира прием за инфраструктурата за напояването, насочена към сдружения за напояване с бюджет 10 млн. евро. На 14 февруари ще бъде отворен и прием за инвестиции в хидромелиоративни съоръжения с бенефициент "Напоителни системи" ЕАД с бюджет 90 млн. евро. В момента се подготвят проектите, с които "Напоителни системи" има готовност да кандидатства по Стратегическия план.
Министерството на земеделието и храните разработва и нова схема за помощ - за доставка на вода за напояване. Министър Тахов уточни, че при подготовката на бюджетната процедура, министерството е поискало 1,5 млрд. лв. за 4-годишен период от националния бюджет с цел поливните площи да се увеличат до 2,5 млн. дка. Той припомни, че „Напоителни системи“ ЕАД вече рехабилитират 24 обекта по “Програма за развитие на селските райони” 2014-2020, от които 11 обекта са завършени, а по останалите още се работи.
Министър съобщи още, че индикативният график за първото полугодие на 2025 г. е готов и предстои да бъде обявен след утвърждаването му. Още през февруари започват плащания за сектор "Животновъдство".
Д-р Тахов коментира новия инструмент за социалната условност. Въвеждането му беше отложено, предвид ситуацията на пазара на труда. Всичко по темата ще бъде подробно разяснено в наръчник от МЗХ. Предвижда се широка информационна кампания в 28-те областни града, която ще започне през месец март 2025. В рамките на кампанията ще бъдат разяснени всички въпроси, свързани със социалната условност, включително изискванията за условията на труд и заетост, както и последиците от неспазването им. Заместник-министър Янислав Янчев допълни, че няма да се въвеждат нови изисквания към земеделците. “Новият момент е, че информацията за нарушения на трудовото законодателство ще стига до ДФЗ”.
Другата новина, която министър Тахов съобщи е, че в Стратегическия план е заложено прилагането на интервенция за управление на риска, която е инструмент за стабилизиране на доходите на земеделските стопани. Той посочи, че общият бюджет на интервенцията е в размер на близо 60 млн. евро, от които 25 млн. евро - за финансов принос към премиите по застраховане и 35 млн. евро - финансов принос за Взаимоспомагателен фонд. „Те са в унисон с политиката, която водим и са част от управленската ни програма. Така ще бъдат подпомогнати активните земеделски стопани при управлението на неподлежащите на контрол от тяхна страна рискове, свързани с производството и с доходите от селскостопанска дейност”, коментира министърът.
По време на заседанието стана ясно, че МЗХ ще се възползва от възможността да предложи изменение на Стратегическия план, като вече постъпват предложения от браншовите организации, след което ще бъде свикан комитет за наблюдение. От своя страна заместник-министър Лозана Василева заяви, че “към момента има отворени 9 приема по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 - 2027 г. на стойност 1.4 млрд. лв. сред тях основните са общинските проекти, за млади, малки и нови стопани, за сдружаване на групи организации. До края на годината предстоят още 14 приема за още 2 млрд. лв”.
Беше коментиран и горският сектор, като стана ясно, че напълно са задоволени нуждите от дървесина на бранша и населението, а цената на дървата за огрев е с 20% по-ниска спрямо миналата година. Заместник-министър д-р инж. Мирослав Маринов съобщи, че “всички горски територии, пострадали от горски пожари, които не се възобновят естествено, ще бъдат залесени”. Само през 2024 г. държавните горски предприятия са залесили 9 052 дка.
Заместник-министър Иван Капитанов съобщи, че “предстои подготовката на нормативни промени за отпадане на т. нар. “зелено картонче”. Той представи възможностите за облекчаване на административните режими по отношение на земеползването и промените при търговете за пасища от държавния поземлен фонд.
По отношение на опитите за нелегален внос на животни от съседни държави, министър Тахов беше категоричен, че “епизоотичната обстановка не е лека и трябва да се предприемат адекватни контролни мерки”. Той припомни, че е предложил към проверяващите от МВР и “Гранична полиция” да бъдат включени ветеринарни специалисти с цел да се изградят контролни механизми. Директорът на БАБХ д-р Светлозар Патарински допълни, че служителите на БАБХ са в контакт с останалите проверяващи екипи и отчете пет установени случая на нарушения, при които са наложени санкции и е приложено законодателството. Той допълни, че е извършен пълен преглед на обектите в 5-километровата зона около активното огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград. През следващата седмица ще се извършат засилени клинични прегледи и в 20-километровата зона, след което ще се разрешат пашуването на животните, реализацията на млякото и месото. По отношение на шарката рестрикциите са преустановени, с изключение на Сливен. “В постоянна комуникация сме с Европейската комисия и към момента няма опасност от налагане на забрани за износ”, казаха от БАБХ.
По темата за мерките срещу вредителя по овощните видове “черна златка” екипът на МЗХ информира, че са предприети действия още в края на м. г. и видът е включен в списъка на икономически важните вредители. Предстои издаването на ръководство за прилагане на мерки за контрол.
news.modal.header
news.modal.text