site.btaЕвропейската комисия публикува доклади за състоянието на водите в ЕС
Европейската комисия публикува специализирани доклади за състоянието на водите в Европейския съюз, които предоставят актуална информация за състоянието на сладководните и морски водни обекти:
· Доклад за прилагането на Рамковата директива за водите;
· Доклад за прилагането на Директивата за наводненията;
· Доклад за програмите от мерки по Рамковата директива за морска стратегия.
Докладите проследяват напредъка, постигнат за подобряване на състоянието на водните обекти в ЕС през последните шест години. В тях се набелязват области, в които са необходими допълнителни усилия. Те предоставят специфична за всяка държава информация и препоръки за устойчивото управление на водите. Информацията, предоставена в докладите, ще играе решаваща роля за оформянето на предстоящата стратегия за устойчивост на водните ресурси в Европа.
Докладът за прилагането на Рамковата директива за водите отчита, че 39,5% от повърхностните водни обекти в ЕС са в добро екологично състояние, а 26,8% постигат добро химично състояние. Това се дължи главно на широко разпространеното замърсяване с живак и други токсични замърсители. Недостигът на вода и сушата също пораждат опасения в по-голямата част от ЕС.
Оценката на прилагането на Директивата за наводненията показва значителни подобрения, но повечето планове не включват количествени цели, което затруднява изготвянето на заключения за ефективността на управлението на риска от наводнения.
Според доклада относно Рамковата директива за морска стратегия е постигнат ограничен напредък при въвеждането на мерки за постигане на целите на директивата, по-специално по отношение на морските отпадъци. Държавите членки се насърчават да полагат повече усилия за постигане на добро екологично състояние на всички морски води на ЕС и за устойчива защита на ресурсната база, от която зависят икономическите и социалните дейности, свързани с морската среда.
В продължение към докладите, Европейската комисия отправи покана за представяне на данни – заинтересованите страни могат да допринесат към разработването на бъдещата европейска стратегия за устойчивост на водните ресурси. През март предстои и тематична обществена консултация.
news.modal.header
news.modal.text