site.btaНационална комисия за борба с трафика на хора: Международна конференция с фокус върху трудовата миграция на гражданите на трети страни и рисковете от въвличане в трафик на хора ще се проведе на 6 февруари в София
На 6 февруари 2025 г. в гр. София ще се проведе международна конференция на тема „Трафик на хора: Пътят на трудовата миграция - клопки и възможности за гражданите на трети страни“, организирана от Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ) в сътрудничество с организация Международна мисия за правосъдие (IJM) - Румъния.
Конференцията ще се проведе в хотел Интерконтинентал, гр. София, с начален час 9:30 ч. Официалното откриване и въвеждащите изказвания ще бъдат достъпни за медийно отразяване. Индивидуални интервюта ще бъдат възможни, след предварителна заявка. Представителите на медиите следва предварително да заявят участие на office@antitraffic.govemment.bg, както и да бъдат на мястото на провеждане в 9:15 ч.
Събитието ще бъде открито от г-н Атанас Зафиров, заместник министър- председател и председател на НКБТХ, г-н Георг Георгиев, министър на външните работи, г-жа Диан Шмит, координатор на ЕС за борба с трафика на хора, г-н Емил Радев, член на Европейския парламент и заместник-председател на Комисията по правни въпроси, г-н Шон Коул, директор на Европейската програма за борба с трафика на хора на организация IJM и г-жа Даниела Савеклиева, секретар на НКБТХ. Специално видеообръщение ще отправи г-н Магнус Брунер, европейски комисар по вътрешните работи и миграцията.
Основни изказвания ще направят г-жа Петя Несторова, изпълнителен секретар на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора и д-р Кари Джонстън, специален представител и координатор за борба с трафика на хора на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Въведение в контекста на европейските и национални политики в областта, с акцент и върху приемането на България и Румъния в Шенген, ще направят г-н Педро Асареш, ръководител на отдел „Правоприлагане и анализ“ на Европейски орган по труда, г-жа Карън Брадли, Дама-командор на Ордена на Британската империя, Член на парламента на Обединеното кралство и съпредседател на Общопартийната парламентарна група по въпросите на трафика на хора и съвременното робство, г-жа Мария Кристина Степанеску, директор на Националната агенция за борба с трафика на хора на Румъния, г-н Димитър Радев, началник сектор „Противодействие на престъпността през ГКПП, отдел Противодействие на контрабандата и престъпността през държавната граница, дирекция Противодействие на престъпността през държавната граница“, г-н Атанас Колчаков, държавен експерт в дирекция „Политика на пазара на труда и трудова мобилност“, Министерство на труда и социалната политика и г-н Владимир Николов, ръководител на Окръжна прокуратура - Плевен.
Участниците от различни институции, междуправителствени организации, експерти по миграция, представители на правоприлагащите органи, национални браншови, синдикални и неправителствени организации, ще обсъдят практическите аспекти на политиките в областта и връзките между легалните възможности за трудова заетост и рисковете от въвличане в трафик на хора, пред които са изправени гражданите на трети страни.
На национално ниво, освен като държава на произход, България във все по-голяма степен се превръща и в страна на транзит и дестинация за граждани на трети държави, които търсят легални възможности за работа. Тази тенденция носи икономически ползи, но също така поставя мигрантите в уязвими позиции от различно естество. Държавата ни се сблъсква с двойно предизвикателство - да подкрепя икономическата миграция, като същевременно се бори с рисковете от въвличане в трудова експлоатация и трафик на хора. Мигрантите често се намират в крайно уязвими условия, с ограничен достъп до информация и защита, и стават обект на експлоатационни практики.
Администрацията на НКБТХ, като координатор на Националния механизъм за насочване и подпомагане на жертви на трафик на хора, наблюдава притеснително завишаване на сигналите за неформално идентифицирани жертви на трафик с цел трудова експлоатация сред граждани на трети държави. Укрепването на политиките и практиките, които гарантират безопасна, легална заетост за гражданите на трети страни остава национален приоритет и изисква сътрудничество между между националните власти, европейските институции, международните организации и гражданското общество.
news.modal.header
news.modal.text