site.btaУМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ": „Пътят на пациента при онкологични заболявания“ – кампания на клиниката по медицинска онкология на ИСУЛ
В нея лекарите разясняват какви стъпки трябва да предприеме пациент с рак – преди и след поставянето на диагнозата
Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ отбелязва Световния ден за борба с рака – 4 февруари, с инициатива, която цели да ориентира пациентите какви са стъпките, които трябва да извървят, ако бъдат диагностицирани с някое от следните ракови заболявания:
- Рак на гърдата
- Рак на простатата
- Рак на панкреаса и черния дроб
- Рак на дебелото черво
- Рак на глава и шия
„Всяка година на 4 февруари се опитваме да дадем някаква добавена стойност за нашите пациенти. Вярвам, че фокусът, който сме избрали тази година – Пътят на пациента при различни онкологични заболявания, ще им бъде по-полезен от това просто да организираме безплатни прегледи. Безплатните прегледи минават и заминават, но след тях пациентите продължават да се лутат“, обяснява д-р Мариана Атанасова, началник на Отделението по медицинска онкология към Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Според д-р Атанасова, в различните онкологични центрове в България понякога има голямо разминаване в стратегията за лечение на раковите заболявания, както по отношение на диагностиката, така и по отношение на алгоритъма, който трябва да се следва за тяхното лечение. „Често се правят ненужни операции, които вместо да помогнат, забавят или осуетяват лечението. Избрали сме да разкажем какъв следва да бъде пътят на пациента при рак на гърдата, рак на простатата, рак на панкреаса и черния дроб, рак на дебелото черво и рак на глава и шия, тъй като това са заболяванията, в лечението на които Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и болницата като цяло има най-голям опит“, обяснява онкологът. Тя подчертава, че информацията, представена от нейните колеги, е базирано на европейските и световните стандарти за лечение на тези заболявания.
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените.
Почти всеки 4-ти случай на рак сред дамите е локализиран в гърдата. ¼ от случаите на рак на млечната жлеза се изявява преди 50-годишна възраст и по-малко от 5% преди 35 год. Заболеваемостта от рак на млечната жлеза расте със застаряването на населението.
Центърът за комплексно лечение на рака на гърдата, който се намира в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, е един от водещите в страната. Той обединява усилията на лекари с различни специалности: онколози, хирурзи, образни специалисти, лъчетерапевти и химиотерапевти, патолози. Тук е и едно от малкото места у нас, където се провежда интраоперативна радиотерапия (лъчелечение по време на самата операцияза премахване на тумора на гърдата) от екипа на проф. д-р Теофил Седлоев.Методиката използва еднократна висока доза нискоенергийни Х-лъчи (max 50kV), приложени в туморното ложе веднага след хирургичното отстраняване на тумора. Едно от главните предимства на иновативната техника е, че успява изключително прецизно да насочи и достави необходимата лъчетерапевтична доза само на мястото на отстранения тумор. По този начин се запазват околните здрави тъкани от всички вредни последствия, които се проявяват при стандартното облъчване.
Пътят на пациента с рак на гърдата можете да видите от ТУК
По брой нови случаи ракът на простатата вече изпревари карцинома на белия дроб в световен мащаб. Най-вероятната причина за това са мащабните скринигови програми в Америка и Европа. По-същественият проблем е трайната тенденция към спадане на възрастта при мъжете. Това е и една от причините за по-агресивно протичане и по-висока смъртност преди 60- годишна възраст.
Тъй като симптоматиката е неспецифична или липсваща, регулярният скрининг е от ключово значение. Всички мъже на възраст 50-70 години (или над 40 години при фамилна обремененост) трябва да обсъдят с уролог необходимостта от ежегоден PSA тест и дигитално ректално изследване.
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единственото място в България, където, в Центъра за комплексно лечение на рак на простатата, се извършва брахитерапия с ниска мощност на дозата (иновативен метод за вътретъканно облъчване, благодарение на който се избягва хирургичното премахване на простатната жлеза и произтичащите от това усложнения – изпускане на урина, сексуална дисфункция и др.). Методът е бърз, щадящ и високо ефективен (над 95% успех при правилно подбрани пациенти.)
Пътят на пациента с рак на простатата можете да видите от ТУК.
Ракът на дебелото черво е един от най-разпространените видове рак в световен мащаб и представлява глобален здравен проблем. Според статистиката, той е четвъртият най-често диагностициран рак и третата водеща причина за рак-свързана смъртност.
При голяма част от пациентите в ранен стадий може да няма типични оплаквания, тъй като заболяването често протича безсимптомно.
Скринингът за рак на дебелото черво е ключов за ранното откриване на заболяването и предотвратяване на неговото развитие.
· Колоноскопия - трябва да се извършва на всеки 10 години след 45-годишна възраст.
- Фекален тест за окултно кървене - ежегодно.
Хора, диагностицирани с възпалителни заболявания на червата или аденоми, както и тези с фамилна анамнеза, са с повишен риск от развитие на рак на дебелото черво, ето защо при тях се изготвя индивидуален план за скрининг.
Пътят на пациента с рак на дебелото черво можете да видите от ТУК.
Карциномите на панкреаса и черния дроб, основно панкреасенаденокарцином и хепатоцелуларен карцином (HCC), представляват предизвикателство за лечение в практиката, особено в напреднал стадий. Поради това терапията при тези заболявания изисква мултидисциплинарен подход, включващ съвременна и ранна диагностика, своевременно стадиране и установяване на комплексен и последователен терапевтичен план.
И двата вида карциноми често се диагностицират в напреднал стадий поради неспецифични или липсващи симптоми в ранните етапи.
Пътят на пациента с карцином на панкреаса и черния дроб можете да видите от ТУК.
Терминът „рак на главата и шията“ обхваща няколко различни вида злокачествени тумори, които се развиват в гърлото, ларинкса, носната кухина, синусите и устната кухина. С над 650 000 нови случая годишно, карциномът на главата и шията е петият най-често срещан рак в световен мащаб, с нарастваща заболеваемост през последните години.
Повече от 60% от пациентите се диагностицират с локално авансирало заболяване, при които оперативно лечение е невъзможно, а провеждането на лъчетерапия самостоятелно или в комбинация с химиотерапия не дава подобрение в общата преживяемост и степента на излекуване. При тези пациенти се препоръчва провеждане на комбинирано лечение – неоадювантна химиотерапия, последвано от оперативно лечение и следоперативна лъчетерапия, комбинирана с химиотерапия.
В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се намира най-голямата Клиника по УНГ болести в България, където се извършват над 50% от онкологичните операции в тази област в нашата страна.
Пътят на пациента с рак на главата и шията можете да видите от ТУК.
news.modal.header
news.modal.text