site.btaДвама онколози от ИСУЛ с участие в научната конференция „Хронични заболявания – патогенеза, диагностика, клиника и превенция“
Двама млади и талантливи лекари от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ще вземат участие в престижната научна конференция „ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ патогенеза, диагностика, клиника и превенция“, чието пето издание ще се проведе на 16-18 май 2025 г. в Астория гранд хотел, София.
Д-р Йоанна Попова ще се включи в сесия ОНКОЛОГИЯ, където ще говори за „Токсичност от имунотепрапия при онкологични заболявания“.
Модератор на сесията е доц. д-р Ж. Арабаджиев, дм, началник Онкологично отделение „ Аджибадем Сити клиник- УМБАЛ Токуда“. Останалите участници в нея са:
1. Ролята на ОПЛ в комплексното терапевтично поведение при онкологичните пациенти - д-р Иван Филипов, ОПЛ.
2. Ранно разпознаване на онкологичното заболяване. Път на пациента. - д-р Велизар Велковски, ОПЛ
3. Модерни методи за диагностика на рака - д-р Владимир Милов. Онкологично отделение „ АСК- УМБАЛ Токуда“
4. Модерни методи за лечение на рака - д-р Филип Стоянов. Онкологично отделение „ АСК- УМБАЛ Токуда“
5. Токсичност от имунотерапия при онкологични заболявания - д-р Йоанна Попова, Клиника по медицинска онкология, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“
Д-р Георги Димитров пък ще е участник в сесия " ВАКСИНИ И СЪПРОТИВА", която се очаква да предизвика голям интерес и бурни дебати, тъй като обединява специалисти с полярни мнения по отношение на ваксинопрофилактиката.
Модератор на тази дискусия ще бъде един от най-търсените имунолози, проф. д-р Доброслав Кюркчиев, началник, на Лабораторията по клинична имунология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. В дискусията ще включат:
1. Ваксини индуцирана IgA нефропатия – д-р Мери Петрова, Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
2. COVID-19 и ваксини при онкологични пациенти - национален анализ.- д-р Георги Димитров, онкология, УМБАЛ ‚Царица Йоанна-ИСУЛ“
3. Имунологични принципи на ваксинационния процес- проф. Доброслав Кюркчиев, Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
4. Ваксинопрофилактика срещу коклюш. Има ли нови успехи на стария фронт? доц. Валери Велев, инфекциозни болести и паразитология
5. Ваксинация при имунодефицитни пациенти – доц. Снежина Михайлова, Клиника по клинична имунология, УМБАЛ „Александровска“
6. Нагласи на пациентите с ревматологични автоимунни заболявания към ваксинационния процес- г-жа Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични болести в България
7. Широко-неутрализиращи антитела срещу хронични вирусни инфекции - получаване, механизъм на действие, профилактичен и терапевтичен ефект“ – Проф. Радка Аргирова, вирусология, инфекциозни болести, медицинска генетика и ембриология АСК УМБАЛ "Токуда”
8. Дизайн, разработване и изследване на имуногенността на прототип на мулти-епитопна ваксина срещу SARS-CoV-2 – Проф. Андрей Чорбанов, имунология, Институт по микробиология, БАН
9. Самоамплифицируема РНК (saRNA)- нови възможности за специфична профилактика на инфекциозните болест.– д-р Трифон Вълков, Инфекциозни болести, СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров“
10. Особености при ваксинирането на пациентите със системни ревматологични заболявания” д-р Екатерина Куртева, клиничен имунолог, Лаборатория по клинична имунология, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
11. Бариери и способстващи фактори за имунизация срещу HPV” соц. Момчил Баев, European Cancer Organisation, Нов Български университет и председател на фондация „ Астра форум“.
Организатор на конференцията „ХРОНИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ патогенеза, диагностика, клиника и превенция“ е Лабораторията по Клинична Имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, съвместно с Българско научно дружество по имуноонкология /БНДИО/. Става въпрос за мултидисциплинарно събитие, обхващащо различни области на медицината, свързани с хроничните заболявания, което цели да предостави платформа за обмен на знания и иновации в диагностиката и терапията.
***
Д-р Йоанна Попова е завършила медицина в Медицинския университет - София, а преди това се е дипломирала като Бакалавър по фармакология в Newcastle university, Великобритания. Преди да се завърне в България, на Острова е работила по проект, свързан с генните мутации при миелоидната левкемия. Професионалните й интереси са в областта на карцинома на панкреаса и генните мутации, асоциирани с него. В края на миналата година д-р Попова беше отличена като „Млад лекар на годината“ на традиционните награди на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Д-р Георги Димитров също е завършил образованието си в Англия, където е изучавал генетика и молекулярна биология в University of Leeds, а след това и Медицина в Медицински университет - София със „Златен Хипократ“. Сертфициран е от медицинския университет в Харвард за компетентност в сферата на онкоимунологията. Това е и основната сфера в която се развива в Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Младият онколог е сред създателите на първия и единствен засега у нас „Интерактивен справочник за диагностика и лечение на COVID-19”. Негова публикация по темата, в екип с други български учени, беше поместена в едно от най-перспективните медицински списания в света – British Medical Journal. Става въпрос за проучването „Национален анализ на въздействието на COVID-19 при пациенти със сърдечно-съдови, онкологични или хронични белодробни заболявания в контекста на Източноевропейска страна с нисък процент на ваксинация. България март 2020 – април 2022“. Д-р Димитров е носител на наградата на БЛС „Лекар на годината“ в категорията „Ти си нашето бъдеще“ през 2022 г. а в края на 2024 г. бе отличен и като „Млад лекар на годината“ в традиционните награди на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
За актуална информация и пълната програмата на конференцията ТУК.
news.modal.header
news.modal.text