site.bta„Възраждане“ настоява за разследване на американското влияние в България
Политическата организация внесе проект за създаване на временна комисия за установяване на чуждестранно влияние
Парламентарната група на "Възраждане" внесе проект за създаване на временна комисия за разследване на наличието на влияние от страна на Съединените американски щати (САЩ) върху различни сектори от обществения и държавния живот в България. Предложението е отправено до председателя на 51 Народно събрание, и съдържа конкретни мотиви и цели, които очертават необходимостта от този парламентарен инструмент.
"Възраждане" аргументира нуждата от подобна комисия със засилващите се прояви на чуждестранно влияние в ключови сектори като образование, медии, отбрана, енергетика и политическа система. Според вносителите, подобно влияние е особено изразено чрез дейности и финансиране от американски неправителствени организации, фондации и други субекти, като "Америка за България" и "Заедно в час". В мотивите на предложението се посочва, че това влияе негативно на националния суверенитет и независимост.
Медийната среда също е обект на значителна външна намеса, смятат от политическата организация. Грантове и обучения, финансирани от американски фондации, формират медийни платформи, които нерядко прокарват идеологически наративи, изкривявайки обективността на журналистиката. Това, според предложителите, влияе върху обществените дебати и формира културна зависимост от западните ценности.
В сектор „отбрана“ зависимостта от НАТО и САЩ поставя под въпрос оперативната независимост на българската армия. Пример за това е спирането на ремонтите на военна техника в Русия под натиск от западните партньори, което принуди България да направи скъпи покупки на ново въоръжение. От "Възраждане" изразяват загриженост, че подобни зависимости не само натоварват бюджета, но и намаляват способността на страната да защитава своята територия самостоятелно.
Политическата система също не остава незасегната. Чрез програми за обучение на политици и администратори американските структури прокарват управленски модели, съобразени с геополитическите интереси на САЩ. Това, според вносителите, подкопава способността на българските институции да вземат независими решения в национален интерес.
Енергийната зависимост на България е друга болезнена тема. От "Възраждане" посочват, че страната е поставена в уязвимо положение заради затварянето на блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и зависимостта от внос на енергийни ресурси. Вместо да развива собствената си енергийна независимост, България се превръща в заложник на външни доставчици, чиито интереси не винаги съвпадат с българските.
Създадената комисия ще има за цел да установи степента, формите и механизмите на влияние на САЩ върху българската политика и общество, също така конкретните сектори, които са засегнати, и възможните негативни последици, както и препоръки за ограничаване на вредното влияние в бъдеще.
Предлага се Комисията ще бъде съставена от 16 народни представители, избрани на паритетен принцип – по двама от всяка парламентарна група. Тя ще може да изисква документи, да провежда изслушвания на длъжностни лица и външни експерти, както и да подготвя доклади с препоръки.
Според "Възраждане" създаването на временна комисия е наложително, за да се осигури прозрачност относно чуждестранното влияние в България и да се защитят суверенитетът и независимостта на страната. Комисията ще работи с ясен мандат, фокусирайки се върху фактите и обстоятелствата, които засягат обществения интерес.
news.modal.header
news.modal.text