site.btaПредседателят на СБЖ Снежана Тодорова със „Златно перо“ от Съюза на журналистите на Войводина
Международна конференция с участието на Съюза на българските журналисти обсъди ролята, опита и перспективите на регионалните средства за масова информация.
Председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти(СБЖ) Снежана Тодорова получи най-високата награда на Съюза на журналистите на Войводина(Сърбия) „Златно перо“. Отличието й е присъдено като признание за ролята на СБЖ и лично на председателя Снежана Тодорова за дългогодишното ползотворно сътрудничество между двата съюза, както и като регионален фактор за взаимодействието на журналистическите съюза на Балканите.
Церемонията по награждаването на Снежана Тодорова се състоя в тържествената зала Скупщината(Парламента) на Войводина в град Суботица. Лично председателят на Съюза на журналистите на Войводина(СЖВ) Петер Кочич поднесе приветствие и награди Снежана Тодорова със „Златното перо“ на СЖВ.
От своя страна председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова благодари за това най-високо отличие и каза, че го приема като знак на уважение към дейността на СБЖ. Тя подчерта още, че приоритет в международните отношения на СБЖ е сътрудничеството с балканските страни.
С тържествено връчване на ежегодната награда „Златно перо“ на Съюза на журналистите на Войводина беше дадено и началото на Международната конференция на тема „Местни и регионални средства за масова информация – роля, опит и перспективи“. В нея взеха участие председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова, председателят на Съюза на руските журналистите Владимир Соловьов, както и представители на сръбските медии в чужбина от Унгария и Словакия.
В своето изказване Снежана Тодорова говори за историята на СБЖ, основните цели и задачи на Съюза както и за състоянието на регионалните медии в България, за което СБЖ организира специална конференция на 5 декември т.г. На конференцията, организирана от СБЖ са поканени представители на регионалните медии, ръководството и журналисти от регионалните станции на Българското национално радио, Българската национална телевизия, Българската телеграфна агенция, членовете на Съвета за електрони медии, преподаватели от Факултета по журналистика и масова комуникация, както и от университетите в страната.
Журналистиката в България е в криза и тази криза се отразява както на националните, така и с още по-голяма сила на местните медии, каза в изказването си пред Международната конференция в гр. Суботица(Войводина) Снежана Тодорова. Тя посочи, че журналистите са подложени на натиск – политически, икономически и морален. А сред проблемите, които се оказаха, че са общи и за медиите и журналистите от балканските страни, не на последно място стои и концентрацията на медийната собственост, подчерта още Снежана Тодорова.
Председателят на СБЖ каза още, че пътят на прозрачността и правната защита на журналистите, която е основана цел на СБЖ, минава през необходимостта от законодателни промени, които бяха предложени от СБЖ и внесени в Народното събрание още през 2017 г., и по които законодателят и досега не се е произнесъл.
По време на Международната конференция на тема „Местни и регионални средства за масова информация – роля, опит и перспективи“ стана известно, че отново е заработила Дунавска медийна мрежа. Тази организация, чиято цел е да обедини усилията на медиите и журналистите, които живеят и работят по поречието на река Дунав, е създадена в рамките на Европейската програма за транснационално сътрудничество „Дунавски регион 2021-2027 г.“
Важно е да подчертаем, че СБЖ е първата организация към която се обръщат с предложение да се включи в Дунавската медийна мрежа. Местните медии, които имат интерес, могат да се включат в тази мрежа, като изпращат видео- аудио и снимков материал с информация за живота в своя град. В същото време българските журналисти могат да използват информацията от своите колеги от Дунавската мрежа като информационен обмен.
СБЖ в лицето на своя председател Снежана Тодорова е получил и предложение за двустранно медийно сътрудничество по праграми с медии на Войводина.
Тук е важно да кажем, че във Войводина живеят и българи, които обаче не са признати за малцинство, тъй като не представляват 2% от населението на автономната област, каквито са изискванията на закона. Управлението на Автономна област Войводина – Изпълнителния съвет, подпомага издаването на медии на сръбските общности в чужбина. Така например сръбската общност в Унгария има радио, телевизия, седмичник и детско списание „Невен“, което издава във Войводина.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text