site.bta„Свобода и морал“: Костадинов остро осъжда „провокациите“ в Народния театър
Костадин Костадинов за 51 Народно събрание: Мнозинство без ГЕРБ и ДПС е напълно възможно
Председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов направи обзор на основни теми от политическия живот в телевизионното предаване "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ, коментирайки бъдещето на новия парламент, протестите и културната политика в България.
Според Костадинов, новосформираното 51 НС не дава индикации за дълготрайност и стабилност.
„Дори тези, които говорят за възможно правителство, признават, че то би било временно и едва ли би оцеляло дълго.", заяви той.
По въпроса за очаквани протести в понеделник, Костадин Костадинов защити правото на българите да изразяват несъгласие:
„Протестите са свещено право на всеки един български гражданин.“, подчерта той. „Въпросът е дали тези протести ще бъдат естествени или финансово мотивирани. За нас е важно да се види дали има автентично недоволство или просто поредната манипулация.“
По отношение на събитията в четвъртък, той беше категоричен, че българският народ е бил „унижен“ чрез поставянето на пиесата на Бърнард Шоу в Народния театър.
„Тази пиеса съдържа плоски, но груби шеги с нас - българите, с българската армия и националното ни достойнство. Да се постави тя на сцена в деня на годишнината от битката при Сливница е явна и добре премерена провокация.“, изрази възмущението си председателят на „Възраждане“.
Костадинов отправи критика към част от българския елит, като обвини някои политици и културни дейци в „самоунижение и неуважение към българския народ“.
„Една част от българския политически и културен елит припознава себе си единствено като ругател на България, на българската държава и народа. Те смятат, че това е култура. Но как от това, че ругаеш българския народ, произлиза нещо възвишено?“, каза Костадин Костадинов.
Според него трябва да има морал и уважение във всички сфери на обществения живот, а не всичко нередно да се възприема като „форма на свобода“.
Той засегна и темата за отговорността на културните институции и как те трябва да защитават българското достойнство:
„Народният театър не е място, където да се обиждат българите. Ако някой има нужда да се самоунижава, нека го прави вкъщи, но не и в национална институция, защото така обижда не само себе си, но и всички нас.“
В отговор на твърденията на някои културни дейци, че ако хората искат да гледат тази постановка, това е тяхно право, Костадинов коментира:
„По същата логика утре някой може да реши, че може да ходи гол по центъра на София. Свободата на единия свършва там, където започва свободата на другия. Ако ти искаш да се самообиждаш, прави го у дома. Народният театър е място за култура, а не за самообиди.“
Костадинов анализира възможността за съставяне на правителство в новия парламент, като посочи, че без ГЕРБ и ДПС може да бъде сформирано мнозинство, което да работи за България.
„Ако е вярно, че политическите врагове на ГЕРБ са само ДПС и „Възраждане“, както твърди Борисов, то значи всички останали имат мнозинство“, подчерта той. „Това е възможност за правителство, което да не бъде обвързано с ГЕРБ и двете ДПС-та.“
Той обаче изрази съмнения, че ПП-ДБ, които в предишния парламент са си партнирали с ГЕРБ и ДПС, биха се отделили от тях: „ПП-ДБ има очевидна нужда да бъде част от управлението и дори да се върне в коалиция с тези, срещу които иначе уж са опозиция. Те показаха, че са готови да загубят доверието на собствените си избиратели, само за да бъдат във властта.“
Костадин Костадинов изрази разочарование от отказа на други партии да подкрепят искането на „Възраждане“ за касиране на изборите. Той благодари на седемте народни представители около Корнелия Нинова, които подписаха жалбата, но подчерта, че ПП-ДБ и други партии, които публично изразяваха недоволство от изборния процес, не положиха подписите си“. Според него, отказът им да подкрепят жалбата е показателен за „задкулисни интереси и нежелание за истинска прозрачност“.
И също така отбеляза, че в жалбата на „Възраждане“ са представени доказателства за „манипулации и преливане на гласове в полза на определени партии“.
„Имаме протоколи, които показват как гласовете за „Възраждане“ са прехвърляни към други политически сили. Явно някои не искаха да видят истината, защото това поставя под въпрос собствените им резултати“, посочи той.
В отговор на въпроси за срещата си с руската посланичка Елеонора Митрофанова, Костадинов изясни, че това е била официална среща по повод Паметника на Съветската армия и че за него „няма нищо неестествено в подобен диалог“. „Какво точно има за демонстриране в една нормална среща по въпрос, който е част от нашата история и култура?“, попита той, подчертавайки, че не вижда разлика между тази среща и честите посещения на американския посланик в Министерския съвет.
„Американският посланик е в Министерски съвет почти всяка седмица, което се вижда от всички. Ако това е редовна практика, защо нашата среща с руската посланичка да е нещо изключително? И в двата случая става дума за международни отношения, които са част от правото на всяка държава да отстоява интересите си,“ заключи той.
news.modal.header
news.modal.text