site.btaПетър Волгин към Захариева: Войната ще победи ли мира в областта на иновациите
„Г-жо Захариева, считате ли, че основната линия на европейската политика в областта на иновациите, трябва да е свързана предимно със сектор ОТБРАНА, каквато тенденция се очертава? Ще се трансформира ли Европейският съвет по иновации в нещо подобно на американската Агенция за перспективни изследователски проекти за отбраната (DARPA)?!“
Тези въпроси постави Петър Волгин по време на изслушването българския кандидат за еврокомисар Екатерина Захариева за ресора „Стартъпи, изследвания и иновации“. „Общото разбиране за Европа, включително и това, което беше отразено в доклада на Марио Драги за конкурентоспособността, е, че Европа силно изостава от САЩ и Китай в областта на високите технологии и иновациите. Широко разпространено е мнението, че заради войната в Украйна периодът на геополитическа сигурност е приключил и Европа ще бъде принудена да харчи огромно количество пари за сигурност! Има предложение да се създаде агенция в Европа по примера на Агенцията за перспективни изследователски проекти за отбраната на САЩ (DARPA), която да финансира революционни технологии.“
В отговор Екатерина Захариева каза, че не Европа или Украйна са започнали войната, която създава напрежение и в Европа, а също и необходимост ЕС да работи за подобряване на сигурността. „Лично подкрепям повече средства за изследвания в областта на отбраната. Европа трябва да увеличи ресурсите за изследвания в областта на отбраната“, заяви Захариева и припомни, че DARPA е най-голямата финансираща институция в САЩ дори за борба с рака. И че много често изследванията за отбраната дават висока добавена стойност за населението в други области.
Петър Волгин, евродепутат от групата „Европа на суверенните нации“ и избран с листата на „Възраждане“, посочи, че една милитаризираща се Европа няма да може да осигури достатъчно средства за истинско икономическо развитие и добра социална среда, която да създава наистина условия за стартъпи, изследвания, иновации. И че ресорът на Захариева изисква спокойна икономическа среда и благоденствие, а не тревожност и високи военни бюджети.
„Преди време италианският вестник „Ла Стампа“ много точно отбеляза, че целият план на Марио Драги може да бъде резюмиран с констатацията, че в основата на всичко е военната икономика, която трябва да стане мотор на развитието на всякакви сфери, включително и на иновациите, за които Вие ще отговаряте“, продължи Волгин. Той защити въпроса си с факта, че вече се говори за увеличаване на военните бюджети на страните членки на поне на три процента от БВП. И че Драги иска реформиране на Европейския съвет за иновации, една инициатива, финансирана по програма „Хоризонт“ на стойност 10 милиарда евро, именно по модела на американската DARPA. На фона на очакваното милитаризиране на Европа съвсем логично е концепцията за преструктуриране на Европейския съвет по иновации да се подчини на задачите за повишаване на сигурността в Европа. „Ще успеете ли, г-жо Захариева, да предотвратите превръщането на изследванията и иновациите в поредната област, в която войната ще победи мира“, завърши Волгин. И с това даде възможност на Екатерина Захариева да защити и изяви проатлантическите си нагласи по време на изслушването. „Нашата сигурност е свързана с победата на Украйна, и тези пари са инвестиция за нашата сигурност. Аз не чета доклада на Драги точно така, като увеличаване на разходите за отбрана.“ Захариева беше подложена на остър обстрел от всевъзможни въпроси – от такива за ядрената енергетика и малките модулни реактори, през това защо не се отделят ресурси за подпомагане на палестинските учени, а само на израелските, до войната в Украйна и отношението й към двете групи в ЕП – „Европа на суверенните нации“ (където са „Възраждане“ и „Алтернатива за Германия“) и „Патриоти за Европа“ (където са партиите на Льо Пен и Орбан). „Готова съм да работя с всеки, който иска да брани европейските ценности“, посочи Екатерина Захариева.
news.modal.header
news.modal.text