site.btaИА „Главна инспекция по труда“ отбелязва 117 години от своето създаване
Над век инспекторите по труда защитават трудовите права на българските работници и служители
На 03 ноември 2024 г. Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ отбелязва 117 години от своето създаване. С приемането на първия закон за закрила на труда, насочващ вниманието към защитата на женския и детския труд в индустриалните заведения, възниква идеята за създаване на орган, който да следи за неговото прилагане. Законът за Инспектората по труда, утвърден с Указ на княз Фердинанд от 1907 г., поставя началото на историята на институцията. Този закон съдържа само 15 члена, които представят и уреждат структурата, организацията и функциите на Инспектората по труда.
Днес Главната инспекция по труда осъществява цялостен контрол върху спазването на трудовото законодателство във всичките му икономически дейности. Инспекторите по труда контролират прилагането, изцяло или частично, на над 500 нормативни акта. Агенцията се състои от 28 териториални дирекции със седалища в областните градове, където гражданите могат да подават сигнали и да получат консултации. На тяхно разположение е и национален телефон 0700 17 670. Всички услуги, които предлага Инспекцията по труда, са електронизирани. Повече информация за правомощията и дейността на Агенцията може да намерите на официалната интернет страница https://www.gli.government.bg/bg
За деветте месеца на 2024 г. инспекторите по труда са извършили общо 36 681 бр. проверки в 31 601 предприятия с над 1.4 млн. работници и служители в тях. Установени са 157 172 бр. нарушения, от които 83 355 бр. засягат здравословните и безопасни условия на труд, а 72 899 бр. се отнасят до осъществяването на трудовите правоотношения. Установените случаи на работа без трудов договор са 2543 бр.
През деветте месеца на 2024 г. са спрени 540 бр. обекти, площадки, машини и съоръжения, които пряко застрашават живота и здравето на работещите. Чрез тази мярка се предотвратяват тежки трудови злополуки и се спасява човешки живот. При извършените проверки през периода инспекторите по труда са отстранили 95 работници поради липса на правоспособност и/или неспазване на правилата за безопасна работа – почти два пъти повече, отколкото за същия период през м.г., когато те са били 54. Неспазването на правилата за безопасност от работещите и заниженият контрол от работодателите и длъжностните лица са основните причини за трудовия травматизъм.
Сумата на установените забавени трудови възнаграждения за периода януари – септември 2024 г. е 8.2 млн. лв., а изплатените след намесата на инспекторите по труда заплати, включително и суми за предишни периоди, са над 6.8 млн. лв.
През деветте месеца на годината инспекторите по труда участваха в различни международни прояви, сред които съвместни проверки, информационни кампании, информационни семинари и конференции, организирани от Европейския орган по труда (ЕОТ) на територията на Р България и страните – членки на ЕС. Агенцията получи признание от ЕОТ като една от най-активните институции. ИА ГИТ бе наградена за отличителна добра практика за проекта, изпълняван съвместно с консултативните центрове по трудово право Arbeit und Leben Berlin-Brandenburg (AuL), на тема: „Транснационално сътрудничество в подкрепа на български работници в строителния и други сектори“. Повече информация за наградата може да намерите на https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13139
През периода Агенцията стартира проект с Министерството на вътрешните работи за борба с незаконната миграция. Основната цел на Проекта е да допринесе за ефикасното управление на миграционните потоци и за осъществяването, укрепването и развитието на общата политика на Европейския съюз в областта на миграцията. Повече за проекта може да намерите на https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13201
Започналата от Главната инспекция по труда през месец февруари 2024 г. национална кампания „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква.“ се проведе в 17 областни града. Тя бе повод на регионално ниво, заедно с представителите на социалните партньори и работодателите, да се обсъди значението на правилата за безопасна работа като път към ограничаването на трудовия травматизъм и изграждането на култура на превенция.
От началото на годината бяха сключени споразумения за сътрудничество и съвместна дейност с някои от университетите в град София, където се проведоха и информационни събития, насочени към подготовката на младежите като бъдещи участници на пазара на труда. В 40 училища инспекторите по труда проведоха лекции, за да повишат осведомеността на учениците за техните трудови права и задължения, като бе обърнато внимание и на това как да работят безопасно. Кампанията продължава и през настоящата учебна година.
news.modal.header
news.modal.text