site.btaМинистерски съвет: Решения
Одобрени са допълнителни разходи за издръжка по бюджета на Комисията за защита от дискриминация за 2024 година
Със свое постановление Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер на 250 000 лв. по бюджета на Комисията за защита от дискриминация за 2024 година.
Средствата са предназначени за обезпечаване изпълнението на законоустановени задачи и правомощия на институцията по Закона за защита от дискриминация или други закони, уреждащи равенство в третирането, както и за извършване на превантивна дейност.
Сумата се осигурява на основание чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси и е за сметка на преструктуриране разходите и/или трансферите по централния бюджет за 2024 г.
Прието е изменение и допълнение към Разпореждане на МС за дивидентите на държавните предприятия
Правителството прие изменение и допълнение на свое Разпореждане № 1 от 2024 г. за установяване и внасяне в полза на държавата на отчисления от печалбата от държавни предприятия и търговски дружества с държавно участие в капитала, допълнено с Разпореждане № 2 от 2024 г.
С Решение № 16 от 3 октомври 2024 г. по Конституционно дело № 14 от 2024 г., Конституционният съд (КС) единодушно обяви за противоконституционно Решението на Народното събрание от 29 март 2024 г. за възлагане на министъра на енергетиката, респективно на БЕХ ЕАД, за неразпределяне на дивидент от печалбата на дружеството за финансовата 2023 г. Вследствие на този акт на КС и приетите промени в Разпореждането, в държавния бюджет ще постъпят 280 млн. лв. дивидент от БЕХ ЕАД.
Предвид че срокът за внасяне на дивидент е изтекъл през м. май, с проекта на акт се определя конкретен допълнителен срок за внасяне на дивидента от страна на БЕХ ЕАД.
Актът е в съответствие с чл. 14, т. 3 от Закона за публичните предприятия и с него се осигуряват условия за изпълнение на приходната част на държавния бюджет в частта на неданъчните приходи от дивидент.
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на МВнР в подкрепа на българските общности в чужбина
Правителството одобри допълнителни средства в размер до 112 000 лв. по бюджета на Министерството на външните работи за 2024 г. Средствата са отпуснати с Постановление на Министерския съвет и са предназначени за Изпълнителна агенция за българите в чужбина към министъра на външните работи.
Допълнителното финансиране е предвидено за поддържането на устойчиви връзки с нашите сънародници, подпомагането на техни структури, информираност, взаимодействие за ефективна и координирана работа с българските общности в чужбина.
Допълнителните разходи са одобрени със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. и са за увеличение на текущите разходи на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, поради разширения обем на дейности в подкрепа на българските общности в чужбина, с цел съхраняване и разпространение на родната култура, език, традиции и самосъзнание сред българите по света.
Правителството одобри позицията на България за заседанието на Европейския съвет на 17-18 октомври 2024 г.
Министерският съвет одобри позицията на България за участие в редовното заседание на Европейския съвет, 17-18 октомври 2024 г. в гр. Брюксел.
На заседанието на Европейския съвет се предвижда лидерите на държавите-членки на ЕС да обсъдят следните теми: Украйна, Близък изток, Конкурентоспособност, Миграция и Други въпроси (Молдова, Грузия, Судан, Венецуела, климатичните конференции, борбата с всички форми на дискриминация).
В част Конкурентоспособност, Европейският съвет ще направи преглед на напредъка по инициативите за повишаване на конкурентоспособността на ЕС.
По линия на миграцията лидерите ще проведат стратегическа дискусия с фокус върху външното измерение на миграцията.
В рамките на заседанието на Европейския съвет е предвидено и заседание на Срещата на върха на държавите от Еврозоната в разширен формат.
Правителството одобри доклада от заседанието на Съвет „Общи въпроси“, проведено на 24 септември
Министерският съвет одобри доклада с резултатите от заседанието на Съвет „Общи въпроси“, което се проведе на 24 септември 2024 г. в Брюксел. България беше представена от заместник-министъра на външните работи на България г-жа Елена Шекерлетова.
Унгарското председателство на Съвета на ЕС представи своите приоритети в рамките на COB, а именно: засилване на конкурентоспособността на ЕС, укрепване на европейската отбранителна политика; продължаване на процеса на разширяване, борба с нелегална миграция, засилване на кохезионна политика и общата селскостопанска политика, адресиране на демографските предизвикателства.
Министрите обмениха мнения по хоризонталната част на петия Годишен доклад на ЕК относно върховенството на правото в ЕС, публикуван на 24 юли 2024 г.
В рамките на заседанието с участието на Албания, Северна Македония, Сърбия и Черна гора, министрите обсъдиха тенденциите в положението с върховенството на правото в избраните страни кандидатки въз основа на констатациите в петия Годишен доклад на ЕК относно върховенството на правото.
Съветът започна и подготовката на редовното заседание на Европейския съвет на 17 и 18 октомври 2024 г., като проведе дискусия по проекта на анотиран дневен ред, включващ темите Украйна, Близък изток, Конкурентоспособност и Други въпроси.
Одобрен е проект на международен договор в сферата на отбраната
Министерският съвет на Република България прие решение за приемане на доклад на министъра на отбраната относно одобряване на проект на международен договор (Letter of Offer and Acceptance - LOA) BU-P-LBI „Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност“ по Програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби и за упълномощаване на длъжностно лице да проведе преговори и подпише договора при условията на последваща ратификация от Народното събрание.
Проектът на международен договор е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната актуализиран Проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“.
Одобрен е проект на техническо споразумение във връзка с ARF
Министерския съвет прие Решение, с което одобри проект на „Техническо споразумение между Върховното Главно Командване на Обединените Въоръжени сили на НАТО в Европа (SHAPE) и Министерството на отбраната на Република Албания и министърът на отбраната на Кралство Белгия и правителството на Република България и департаментът за Националната отбрана на Канада и канадските въоръжени сили и министърът на отбраната на Чешката Република и Федералното министерство на отбраната на Федерална Република Германия и Командването на отбраната на Кралство Дания и министърът на отбраната на Кралство Испания и правителството на Република Естония и правителството на Република Финландия и министърът на отбраната на Френската Република и правителството на Обединеното Кралство Великобритания и Северна Ирландия и Министерството на националната отбрана на Република Гърция и Министерството на отбраната на Република Хърватия и Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на Външните работи на Исландия и Министерството на отбраната на Италианската Република и правителството на Република Литва и министърът на отбраната на Великото херцогство Люксембург и правителството на Република Латвия и Министерството на отбраната на Република Северна Македония и правителството на Черна Гора и министърът на отбраната на Кралство Нидерландия и Норвежкия съвместен щаб и министърът на националната отбрана на Република Полша и министърът на националната отбрана на Португалската Република и Министерството на националната отбрана на Румъния и Министерството на отбраната на Словашката Република и Министерството на отбраната на Република Словения и правителството на Кралство Швеция и правителството на Република Турция и департаментът за национална отбрана на Съединени Американски Щати, относно създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Forces (ARF)“.
C горепосоченото Техническо споразумение, Република България изразява съгласието си да оказва поддръжка като страна домакин на Съюзни сили за реагиране.
С цитираното Решение на Министерския съвет Република България потвърждава поетите ангажименти за оказване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране при тяхното активиране.
Министерството на енергетиката ще подпише Меморандум за разбирателство с Министерството на енергетиката и минералните ресурси на Оман
Да се създаде рамка за задълбочаване на двустранните отношения в областта на енергетиката, основани на равенство и взаимна полза - това е основната цел на проекта на Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката на Република България и Министерството на енергетиката и минералните ресурси на Султанат Оман, одобрен от Министерския съвет на днешното му заседание, като основа за водене на преговори.
Сътрудничеството, предвидено в проекта, включва насърчаване участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката и реализация на нови инвестиции за производство на енергия от възобновяеми източници и изграждане на съоръжения за съхранение на енергия, споделяне на знания и най- добри практики между компании и институции в областта на природния газ и нефта, сътрудничество на глобалния пазар на втечнен природен газ, насърчаване на съвместните инвестиции в енергетиката между двете страни, участие на квалифицирани специалисти от двете държави в енергийни проекти и други.
Обменът на енергийни политики, най-добри практики и технологии и публично достъпна енергийна информация, както и обучението и трансфера на експертен опит също са сред залегналите в проекта сфери на сътрудничество.
Оман проявява задълбочен интерес към опита на България в областта на диверсификацията на енергийните доставки, както и на производството на енергия от възобновяеми източници. От своя страна, нефтената и газовата промишленост на Оман, които са потенциални области на сътрудничество, са водещи в икономиката на страната, допринасяйки за 72% от нейния брутен вътрешен продукт.
С днешното си решение Министерският съвет упълномощи министъра на енергетиката да проведе преговори и да подпише меморандума.
Правителството се разпореди с имоти
По решение на правителството имот в гр. Самоков, който е публична държавна собственост, става частна държавна собственост и преминава в управление на областния управител на Софийска област. Той се намира на ул. Софийско шосе“ № 26 в града и представлява терен с площ 1370 кв. м. Поради отпаднала необходимост правото на управление на имота се отнема от Българската агенция по безопасност на храните.
С друго решение на правителството Община Самоков получава собствеността върху имоти - частна държавна собственост в с. Белчин, местност „Под буки“, община Самоков. Имотите, които представляват два терена с обща площ 835 кв. м, ще бъдат използвани за трасе на път за достъп до резервоар за питейно-битово водоснабдяване. Трасето е част от Комплексен проект за инвестиционна инициатива за строеж на общински обект от първостепенно значение, свързан с реконструкция на съществуващ резервоар за питейно-битово водоснабдяване на с. Белчин, изграждане на път за достъп и нов захранващ водопровод. Проектът е важен за задоволяване нуждите на населението от питейно-битово водоснабдяване на територията на селото. Изграждането на път за достъп до резервоара за питейно-битово водоснабдяване и нов захранващ водопровод ще позволят поддръжката и експлоатация на основното съоръжение и използването му по предназначение. Областният управител на Софийска област ще трябва да разработи механизъм за контрол, чрез който да осъществява периодични проверки за изпълнение на условията, при които се прехвърлят имотите.
Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ получава управлението върху имоти - публична държавна собственост в гр. София. Те представляват 12 самостоятелни обекта в сграда на бул. „Витоша“ № 6. Поради отпаднала необходимост управлението им се отнема от Областната администрация на Софийска област.
Община Земен получава собствеността върху имот - частна държавна собственост в местност „Орлово гнездо“, гр. Земен. Той представлява неурегулиран поземлен имот с площ 21 000 кв. м, отреден за „Пионерски лагер“, заедно със сградите в него. Имотът ще бъде използван за изграждане на паркови зони за отдих и спорт, детски площадки и спортни игрища, както и за осъществяване на социални, спортни и културни мероприятия със свободен достъп. При нереализиране на предвидените дейности в срок до пет години от придобиването му, общината ще трябва да го прехвърли обратно на държавата. Областният управител на Перник трябва да разработи механизъм за контрол, чрез който да осъществява периодични проверки за изпълнение на условията, при които теренът със сградите се прехвърля на Общината.
Правителството предлага проф. д-р Боряна Слънчева да бъде удостоена с орден „Св. св. Кирил и Методий“
Министерският съвет предлага за награждаване проф. д-р Боряна Слънчева с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие за значимия й принос за развитието на медицинската наука и практика в областта на педиатрията и неонатологията в Република България.
Проф. д-р Боряна Слънчева е родена на 2 април 1955 г. През 1979 г. завършва „Медицина“ в Медицинска академия-София. Има придобити три специалности - педиатрия, неонатология и здравен мениджмънт.
Кариерата й започва през 1980 г. в СБАЛАГ Майчин дом, като вече 44 години, работи като специалист по неонатология и педиатрия, а от 2001 г. е началник на Клиниката по неонатология в лечебното заведение. През 2005 г. защитава дисертация за образователно- научна степен „доктор“ на тема „Бъбречна функция при рискови новородени с ниско и екстремно ниско тегло“. През 2006 г. след конкурс е избрана за доцент по неонатология, а през 2013 г. - за професор по неонатология към Медицински университет - София.
Проф. Слънчева е основоположник на българската школа по неонатология, учител и ментор на множество български неонатолози. Автор е на над 85 научни труда, публикувани в специализирани медицински научни издания. Работи в областта на продължителната дихателна реанимация и използването на различни техники на апаратна вентилация, върху проблемите в адаптацията при недоносени с много ниско и екстремно ниско тегло при раждането, върху проблемите на вродените бактериални инфекции и назокомиални инфекции в неонаталните интензивни отделения. Участва в проучвания, свързани с особеностите на бъбречната функция при недоносените деца. Завършва курсове по абдоминална ехография и ехография в педиатрията. Водещ изследовател е в разработване на програма за профилактика на мозъчните кръвоизливи при деца с ниско и екстремно ниско тегло.
Проф. Слънчева е дългогодишен национален консултант по неонатология и главен координатор на експертния съвет по неонатология към Министерство на здравеопазването. Член е Българската асоциация по неонатология и на Българското дружество по акушерство и гинекология.
Приносът й за развитието на медицината, в частност на неонатологията и педиатрията в България, е от изключително значение и е високо оценен от медицинската общност. Името й е символ на безупречен професионализъм, висок морал, отдаденост и не на последно място - любов към професията. Благодарение на нейната упоритост, отдаденост, висок професионализъм и хуманизъм тя, съвместно с ръководения от нея екип създадоха в СБАЛАГ „Майчин дом“ най-големия и реномиран център по неонатология на Балканите.
Кабинетът предлага проф. д-р Ивайло Търнев да бъде удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“
Министерският съвет предлага за награждаване проф. д-р Ивайло Търнев с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие за особено значимите му заслуги за развитието на медицинската наука и за общественото здраве в Република България. Предложението е подкрепено от Инициативен комитет, в който участват изявени български лекари, представители на неправителствени организации, работещи в областта на редките болести и организации, работещи с уязвими групи, както и от преподаватели и журналисти.
Проф. д-р Ивайло Търнев е роден на 28 септември 1961 г. Завършва Медицински университет - София и специализира „Нервни болести“. Също така е специализирал неврогенетика в Оксфордския Университет, невромускулни заболявания в Института по миология в Париж, медицинска генетика в Медицински университет - София. Магистър е по обществено здраве и здравен мениджмънт.
От 2010 г. е началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска“. Основател и ръководител е на Експертния център за редки генетични неврологични и метаболитни заболявания, който осъществява значима диагностично-лечебна, консултативна и научно-изследователска дейност. Като ръководител на интердисциплинарен научен екип проф. Търнев има значителни заслуги и принос за развитието на клиничната неврогенетика в България, като заедно с колегите си успешно е реализирал над 50 изследователски проекта, 15 от които международни, в рамките на които са описани десет нови нозологични единици.
Проф. Търнев има 357 научни публикации, 170 от които в международни списания с импакт фактор, цитиран е над 12 000 пъти, като повече от 10 000 цитати са в чуждестранни списания. Съавтор е на 10 монографии, три от които са издадени в чужбина, както и на 5 учебника.
Освен изявен лекар и учен, проф. Търнев е преподавател към Катедрата по нервни болести на Медицински университет - София и към Департамент „Когнитивна наука и психология“ в Нов български университет. Също така е хоноруван преподавател по невропсихология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Югозападния университет „Неофит Бозвели“. Бил е научен ръководител на 21 докторанта.
Проф. Търнев работи активно и в областта на общественото здраве, като е реализирал множество социални проекти, насочени към подобряването на достъпа на уязвимите малцинствени групи до здравеопазване. Основен акцент в дейността му е поставен върху превенцията на социално-значимите и наследствени заболявания сред социално изолираните групи. Развива концепцията за професията „Здравен медиатор“ и участва активно за развитието й в България, като разработва и акредитира програма, провежда обучения и мониторинг, организира конкурси и участва в избор на здравни медиатори.
Активно участва и в дейността на неправителствени организации като председател на Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и като член на ръководството на Фондация „Невронауки и поведение“ и на Сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“.
Проектът на решение за награждаването на проф. Търнев с орден „Св. Св. Кирил и Методий“-огърлие е в съответствие с политиката на правителството за поощряване на изявените български граждани, които имат значим принос към обществото.
Жените на ръководни позиции се увеличават, показва Докладът за равнопоставеността 2023 г.
Жените на ръководни позиции в България се увеличават, въпреки че остават по-малко от мъжете. През 2023 г. техният брой е достигнал 68 000 - с 3200 повече в сравнение с предходната година. Това показват данните от Доклада за равнопоставеността на жените и мъжете за 2023 г., който беше одобрен от правителството. През миналата година делът на жените, които са част от управленски бордове, се е увеличил от 14,8% на 18,3%. Разликата в заплащането между двата пола през 2022 г. е била 13% в полза на мъжете.
Докладът показва, че през миналата година коефициентът на заетостта на жените на възраст 15-64 години е бил 67,4%, а на мъжете - 73,9%. Разлика се отчита и при средният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. За мъжете той е бил 942 лв., а за жените - 765 лв. Дамите обаче са получавали пенсия средно по 27,6 години, което е с над 7 години повече в сравнение с мъжете.
През 2023 г. средният осигурителен доход е бил 1445,55 лв. За мъжете размерът му е бил 1488,15 лв. - с 6,2% повече отколкото за жените.
Докладът отразява резултатите от изпълнението на политиките в пет приоритетни области: равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост; намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите; насърчаване на равнопоставеността в процесите на вземане на решения; борба с насилието и защита и подкрепа на жертвите; преодоляване на стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот и на сексизма.
Одобрен е План за действие по социална икономика за периода 2024-2025 г.
Правителството прие План за действие по социална икономика за периода 2024 - 2025 г. в изпълнение на Националната концепция за социална икономика. В документа са заложени дейности, които ще допринесат за развитието и утвърждаването на социалната икономика и социалното предприемачество в България.
Основна цел на плана е създаването на партньорства и разпространение на добри практики в сферата на социалната и солидарна икономика. За изпълнението на този приоритет се предвижда да се проведе традиционният Европейски форум на социалната и солидарната икономика, в който да участват най-малко 110 изложители на стоки и услуги. Предстои да се организират и международни и национални конференции, посветени на ролята на трудово-производителните кооперации за изграждането на устойчив социален и икономически растеж. Министерството на труда и социалната политика ще проведе и публични събития за насърчаване на социално отговорните работодатели и социалните предприемачи.
Приоритет на Плана за действие по социална икономика за периода 2024 - 2025 г. е и разработването и прилагането на образователни и обучителни програми в областта на социалната и солидарна икономика. За целта ще бъдат изградени партньорства между социалните предприятия и училищата, университетите и научните институти в България.
Предвижда се да се разработи проектно предложение за създаване на национален Компетентностен център за социални иновации и на Стратегия в областта на социалната икономика и социалните иновации. Предвидени са и мерки за надграждане на регионалните центрове за развитие на социалната икономика, създадени по проект от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Държавата осигурява безплатен транспорт за украинските ученици у нас
Правителството одобри 297 674 лева, с които се осигурява безплатен транспорт до училище на ученици с временна закрила от Украйна. Със средствата ще се обезпечи превозът им от местата за настаняване до образователните институции за цялата нова учебна година - от 16 септември до 30 юни 2025 г.
Най-голям брой деца и ученици са приети и се обучават в образователни институции в областите Бургас и Варна. Те се записват в училища с налични свободни места и поради тази причина някои от децата посещават по-отдалечени образователни институции.
За да се гарантира достъпът им до образование правителството взе решение днес да осигури допълнителни средства за организирането на транспорт до училищата и обратно.
Финансовата помощ ще бъде преведена по бюджета на Министерството на образованието и науката и по бюджета на пет общини - Несебър, Поморие, Варна, Аксаково и Балчик.
Правителството предлага д-р Владимир Калоянов за орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен
Правителството предлага на президента да награди д-р Владимир Калоянов с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - първа степен, за изключителни заслуги и принос в областта на образованието, науката и културата по отношение на българските общности и групи в Украйна и Молдова.
Д-р Калоянов е един от активните дейци и член на Управителния съвет на дружество „Родолюбец“ в България от времето на неговото създаване до днес. През 90-те години на миналия век усилено организира търсенето на деца от областта Таврия, които да започнат да учат в прародината им България. Тези действия на д-р Калоянов са като жива връзка между Украйна и България в годините след демократичните промени.
Като представител на дружество „Родолюбец“ той има дейно участие в редица събития по представянето и популяризирането на културно-историческото наследство, езика, литературата и традициите на българите от Бесарабия, Таврия, Крим и останалото постсъветско пространство. По негова лична идея, подготовка и реализация е посещението през 1992 г. в Украйна на тогавашния вицепрезидент на Република България г-жа Блага Димитрова. Посещението се провежда в рамките на 130-годишнината от преселването на българите от Бесарабия в Таврия.
Д-р Калоянов е автор на стихотворните сборници „Капки от корена“ (1991 г.) и на стихотворенията и гатанките за деца „Звънлив капчук“ (1994 г.). В съавторство с проф. Симеон Янев издава христоматията „Българска литература“ за българите извън сегашните граници на страната. През 1997 г. защитава докторска дисертация в Института по история при БАН на тема „Просветното дело на българите в Украйна през 20-те и 30-те години на XX век“. Също така превежда от украински на български език детската книга на Валентина Запорожец „Слънчевото училище“. През 2005 г. издава в София монографията „Българите в Таврия 1860- 1939 г.“, а през 2010 г. излиза книгата му „Чудното сърце“, съдържаща разкази и приказки за деца. В същата година започва да работи в Института за изследване на населението и човека при БАН. През 2022 г. излиза неговият научен труд, озаглавен „Цената на българщината в Таврия“, който е плод на многогодишните му занимания с историята и културата на сънародниците му в Украйна.
Д-р Владимир Калоянов е сред основните инициатори за изпращането на хуманитарна помощ за Украйна и украинската армия през септември 2022 г.
Министерският съвет прие План за изпълнение на Националната стратегия за младежта (2021-2030) за 2024 г.
Правителството прие План за изпълнение на Националната стратегия за младежта (2021-2030) за 2024 г. Мерките, заложени в Националната стратегия за младежта (2021-2030) за 2024 г. са насочени към осигуряване на по-високо качество на живот на младите хора у нас, преодоляване на младежката безработица, повишаване на гражданската активност, насърчаване на здравословен и природощадящ начин на живот и насърчаване на културата и творчеството сред младите и др.
Планът за изпълнение на Националната стратегия за младежта (2021-2030) за 2024 г. представлява информация за планираните дейности на всички общини и ресорни държавни институции, свързана с грижата за младите хора у нас, както и необходимите финансови ресурси за изпълнение на заложените цели.
Правителството одобри позицията на българската страна за участие в неформално заседание на Съвет „Външни работи (Търговия)“ на ЕС
Правителството одобри позицията на българската страна за участие в неформално заседание на Съвет „Външни работи (Търговия)“ на Европейския съюз, което ще се проведе в периода 17-18 октомври 2024 г. в Будапеща.
В рамките на заседанието ще бъдат обсъдени търговските отношения между ЕС и страните от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), отчитайки техния значителен икономически потенциал, както и текущото състояние и бъдещето на търговските отношения между ЕС и Китай.
Одобрена е позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство
Правителството одобри позицията на Република България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 21 и 22 октомври 2024 г. в Люксембург.
В областта на земеделието се очаква Съветът да одобри Заключения относно Общата селскостопанска политика за периода след 2027 г. България ще подкрепи съдържанието на документа и ще подчертае важността от постигане на външна конвергенция на директните плащания, което да създаде равнопоставеност на земеделските стопани в ЕС. Предвижда се министрите да обменят мнения и по темата за предизвикателствата, пред които е изправена европейската хранителна верига. В тази връзка ще бъде представена позицията на страната ни относно значителното намаляване на съфинансирането от ЕС за ветеринарни и фитосанитарни програми и необходимостта от включване на спешни мерки в рамките на настоящата Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021 - 2027 г.
По време на заседанието се очаква Комисията да представи информация
относно търговските въпроси на селското стопанство.
Правителството одобри 125 млн. лева държавна помощ за земеделските стопани
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд „Земеделие" за т.нар. "украинска помощ" за земеделците за 2024 г. Средствата ще бъдат осигурени и изплатени към земеделските стопани в срок до 30 ноември 2024 г.
Финансовият ресурс се отпуска за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по схеми за държавни помощи „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна".
С ПМС от 04.10.2024 г. бяха одобрени допълнителни разходи по бюджета на ДФЗ за 2024 г. за осигуряване на подкрепа в размер на 200 млн. лв. Средствата са изплатени на земеделските стопани от първичното селскостопанско производство и производители на зърнени и маслодайни култури.
Одобрен е проект на писмо за намерение в сферата на отбраната
Министерският съвет прие решение, с което одобрява проект на Писмо за намерение между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на националната отбрана на Румъния и Министерството на националната отбрана на Република Турция относно изграждането на хармонизиран коридор за военна мобилност между трите държави.
С документа трите държави заявяват намерение за сътрудничество за създаване на транспортни маршрути през териториите им с минимални бюрократични органичния, включително през границите на страните, и с възможности за използването им в максимална степен в мирно време, извънредни ситуации и конфликти.
С това се цели предприемането на синхронизирани мерки за преодоляване на факторите, влияещи негативно на придвижването на военни товари и личен състав, в т.ч. сложните и различни национални правила за преминаване на границите, неефективна система за обмен на информация, липсата или недостатъчен капаците на транспортната инфраструктура и затруднена координация за нейното използване.
Документът предлага набелязване още в мирно време на условията за използване на определените мобилни коридори за развръщане на силите и предприемане на мерки за хармонизиране на правилата за преминаване на границите на страните, синхронизиране на развитието на транспортната инфраструктура, оптимизиране използването, координирането и проследяването на средствата за придвижване на силите, както и мерки в областта на процесите за обмен на информация и оперативната съвместимост.
Освен за засилване на транспортната свързаност между страните, която е основен фактор за стимулиране на икономическото им развитие, Решението на Министерския съвет ще способства за постигане на необходимата свобода на придвижване на военни конвои за успешно изпълнение на дейностите по усилване със сили и поддръжка на операциите, подобряване на способностите за бързо реагиране и оперативната съвместимост, допринасяйки с това за повишаване на потенциала на НАТО за възпиране и отбрана в региона.
С друго правителствено решение е одобрен проект на Документ за присъединяване на Министерството на националната отбрана на Румъния към Писмо за намерение между Министерството на отбраната на Република Албания, Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Италианската република и Министерството на отбраната на Република Северна Македония относно създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност между техните страни в рамките на Паневропейския транспортен коридор № 8, подписано на 10 юли 2024 г. в гр. Вашингтон.
С документа петте държави заявяват намерение за сътрудничество за създаване на транспортен маршрут през териториите им с минимални бюрократични органичния, включително през границите на страните, и с възможности за използването му в максимална степен при кризисни ситуации и конфликти.
С това се цели предприемането на синхронизирани мерки за преодоляване на факторите влияещи негативно на придвижването на военни товари и личен състав, в т.ч. сложните и различни национални правила за преминаване на границите, недостатъчен капацитет, неефективна система за обмен на информация, липсата или недостатъчен капаците на транспортната инфраструктура и затруднена координация за нейното използване, липса на съгласуваност между процедурите на НАТО и ЕС.
Решението на Министерския съвет ще способства за засилване на сътрудничеството между петте страни в областта на военната мобилност, укрепване на транспортната свързаност между тях като основен фактор за стимулиране на икономическото развитие на региона, повишаване на потенциала на НАТО за възпиране и отбрана, както и за задълбочаване на сътрудничеството между ЕС и НАТО.
Отпада изискването за издаване на удостоверение за съответствие на българските пристанища
Правителството прие Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за условията и реда за постигане сигурността на корабите, пристанищата и пристанищните райони. По този начин се осигурява прилагането на Регламент № (ЕО) 725/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г.
Приетите изменения са свързани с премахване на изискването за наличие на удостоверение за съответствие на пристанището, издавано във връзка с оценките и плановете за сигурност, с цел намаляване на административната тежест.
С промените се определят условията и реда за защита от нерегламентиран достъп и за работа с информацията, съдържаща се в оценките на сигурността в плановете на корабите, в докладите за начина на извършването им и в плановете на пристанищата и пристанищните съоръжения.
Правителството одобри допълнителни плащания по бюджета на Министерството на здравеопазването
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни плащания по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г. за предоставяне на заем на МБАЛ „Лозенец“ ЕАД, гр. София, както и проект на Решение на Министерския съвет за определяне на условията за предоставяне на заема, неговото възстановяване и за одобряване проекта на договор между Министерство на здравеопазването и МБАЛ „Лозенец“ ЕАД за предоставяне на заема.
С Проекта на Постановление чрез бюджета на Министерството на здравеопазването на МБАЛ „Лозенец“ се предоставят 25 000 000 лв. заем, с цел погасяване на просрочени задължения на лечебното заведение.
news.modal.header
news.modal.text