site.btaМинистерство на икономиката и индустрията: Зам.-министър Павлов участва в среща на държавите-членки на ОИСР по политиката за потребителите
„Потребителите са в центъра на цифровия и екологичния преход. Нашата цел е да гарантираме, че те се ползват с еднакви права онлайн и офлайн и са еднакво уверени в използването на нови цифрови канали, какъвто и носител за продажба на дребно да се използва“, това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов, който участва в среща на представителите на държавите – членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Темата на събитието, което се състоя в централата на ОИСР в Париж бе „Потребителите в центъра на цифровия и екологичния преход“, като на нея бяха обсъдени възможностите и предизвикателствата, свързани с цифровия и екологичния преход.
В рамките на форума на ОИСР бяха дискутирани още мерки за преодоляване на новите рискове, свързани с безопасността на потребителските продукти на бързо развиващия се глобален пазар, насърчаване на икономическия растеж и развитие чрез политиката за потребителите, и за подобряване на тяхното благосъстояние.
Зам.-министър Павлов представи позицията на България в два от панелите на срещата, в които бяха обсъдени необходимите мерки за защита и овластяване на потребителите в цифровия и екологичния преход.
Според него бързите промени в днешните динамични и все по-цифровизирани пазари предоставят многобройни ползи, но съдържат и рискове, предизвикателства и нови форми на уязвимост на потребителите и справянето с тези глобални предизвикателства изисква глобален отговор от всички икономически оператори и от органите за защита на потребителите.
Министрите и представителите на държавите-членки на ОИСР, ЕС и заинтересованите участващи държави, не членуващи в организацията, приеха Декларация за защита и овластяване на потребителите в цифровия и екологичния преход.
„България приветства приемането на Декларацията и споделя необходимостта от защита на потребителите в цифровия и в екологичния преход, от справяне с новите рискове за безопасността на потребителските продукти в глобалния пазар, както и от трансгранично сътрудничество за подобряване благосъстоянието на потребителите“, посочи Зам.-министър Павлов, който заяви присъединяването на България към Декларацията на министрите.
Присъединяването на Република България към „Декларацията за защита и овластяване на потребителите в цифровия и екологичния преход“ е силен политически сигнал и убедително доказателство относно ангажимента към принципите и ценностите на Организацията, който страната ни е поела при заявяване на желанието си за присъединяване към ОИСР.
Декларацията признава необходимостта от защита и овластяване на потребителите в цифровия и екологичния преход, като процес с дълбоки и трансформиращи отражения върху обществата и икономиките. Подчертава се ролята на ОИСР и по-специално на Комитета по потребителска политика, като форум за споделяне на знания и опит в областта на цифровите политики и практики, установяване на международно сътрудничество с всички заинтересовани страни, включително с други международни организации, за разработване на стандарти и политики за защита на потребителите в цифровия и екологичния преход.
news.modal.header
news.modal.text