site.btaМОСВ: Преизпасването в националните паркове е следствие от погрешните финансови стимули, които трябва да бъдат спрени, без да се забранява пашата
„Зелени закони“: Преизпасването в националните паркове е следствие от погрешните финансови стимули, които трябва да бъдат спрени, без да се забранява пашата
- Тарифата за таксите, които се заплащат за разрешените ползвания в защитени територии - изключителна държавна собственост, е актуализирана и предстои публикуването й за обществено обсъждане
В Министерството на околната среда и водите постъпи писмо от сдружението за изследователски практики Инициатива „Зелени закони“. В него се изразява позиция за премахване на финансовите стимули, които породиха проблемите с пашата в националните паркове „“Рила, „Пирин“ и „Централен Балкан“. Експертното становище на „Зелени закони“ е изпратено и до министъра на земеделието и храните и Парламентарната комисия по земеделие, храни и гори.
Становището е обосновано с проведената на 11 септември т.г. дискусия в Комисията по земеделие, гори и храни относно пашата в трите национални парка, след която „Зелени закони“ отчитат, че „все още политическата воля да се изпълнят предписанията на екоминистерството за ограничаване на броя и вида животни в националните паркове липсва или е под натиск от фермери, които печелят от тези субсидии.“ (https://www.zelenizakoni.com/novini/preizpasvaneto-v-nacionalnite-parkove-e-problem-na-pogreshnite-finansovi-stimuli-koito).
В изпратеното становище са изведени две основни причини за възникналия обществен казус - непазарната такса и субсидията (пасторализъм) за паша в националните паркове.
На първо място според експертите от „Зелени закони“, Министерството на земеделието и храните трябва да преустанови прилагането на интервенция „Пасторализъм“, тъй като тя „не постигна основната си цел, а именно осигуряване на доброто природозащитно състояние на тревните типове природни местообитания, а напротив - създава проблем както за природата, така и за животновъдите и администрацията. Практически тя се прилага на много малка площ от пасищата в България и изкуствено води до привличане на животни от цялата страна в националните паркове. Интервенцията не подлежи на корекция и прехвърлянето й към други територии само ще прехвърли проблемите и конфликта към тях“ - се посочва в становището. Прилагането на интервенцията трябва да бъде прекратено и поради това, че тя „доведе до сериозни отрицателните въздействия върху природните местообитания, които са еднозначно установени от експертната и научна общност“ - е позицията на Инициатива „Зелени закони“.
Припомняме, че такава позиция беше защитена също от учените от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) и Националния природонаучен музей (НПМ) при БАН в експертни становища, които бяха изпратени до министър-председателя, министъра на земеделието и храните, министъра на околната среда и водите, дирекциите на националните паркове, браншови земеделски организации, както и на вниманието на президента на Република България (https://www.moew.government.bg/bg/ucheni-ot-ibei-na-ban-v-nacionalnite-parkove-se-dopuskat-dejnosti-samo-ako-poddurjat-bioraznoobrazieto/ и https://www.nmnhs.com/downloads/varia/stanovishte-pastoralisam-npm-ban.pdf). Представителите на научната общност изразяват становище, че пашата в планинските райони на България има дългогодишни традиции и трябва да бъде запазена, но призовават да бъде спряна субсидията и по този начин да бъдат премахнати изкуствените парични стимули, които са довели до многократно увеличаване на пашуващите животни в националните паркове.
На второ място според експертите от „Зелени закони“, от Министерството на околната среда и водите се очаква да промени Тарифата за таксите, които се заплащат за разрешените ползвания в защитени територии - изключителна държавна собственост, тъй като таксата, която заплащат животновъдите за паша в националните паркове, е твърде ниска – непазарна. Земеделските стопани, които успеят да получат разрешителни за паша в националните паркове, плащат десетки пъти по-ниски такси от земеделските стопани, пасящи животни на държавни и общински пасища. Още преди месеци МОСВ отчете необходимостта този дисбаланс да бъде премахнат и Тарифата за таксите вече е актуализирана. Проектодокументът е приет от Колегиума на министерството и предстои публикуването му за обществено обсъждане.
Експертите от „Зелени закони“ изразяват и мнение, че административните процедури за разрешителните за паша „винаги будят недоволство сред тези, които не са получили разрешителни за всичките си животни, и са повод за оплаквания и конфликти“. Според тях е необходимо да бъде въведена тръжна процедура за отдаване на права за паша в националните паркове с минимални цени, сходни на определените със заповедта на министъра на земеделието и храните за отдаване на държавни пасища под наем. След обществена дискусия в нея може да се предвиди и приоритетно даване на разрешителни за паша на жители от землищата на националните паркове, се посочва в изпратеното експертно становище.
Пълен текст на становището на Инициатива „Зелени закони“.
news.modal.header
news.modal.text