site.btaДрагомир Драганов и Валентин Панайотов наградиха победителите във фолклорния фестивал „От Дунав до Балкана“
Народно читалище „Отец Паисий 1926“, както и пенсионерски клуб „Надежда“ от село Завой, община Тунджа, област Ямбол спечелиха първо място на 17-ия международен фестивал „От Дунав до Балкана“. Те получиха и парична премия в размер на 500 лв. Припомняме, че организатор на едно от най-мащабните фолклорни събития в цялата страна е Народно читалище „Искра 1898“ с помощта на Община Борово. Сред гостите на церемонията на награждаването бяха областният управител Драгомир Драганов, кметът Валентин Панайотов, както и народният представител и областен координатор на ГЕРБ Георги Кръстев. Драганов благодари на организаторите, че съхраняват и развиват националното ни богатство. „Продължавайте да предавате красотата на народните песни и танци“, каза Драганов. Той посочи, че провеждането на подобни събития затвърждават образа на региона ни като пазител на българщината. „Нашите обичаи, традиции и музика са мост между поколенията, те сплотяват хората“, допълни Драганов. От своя страна кметът Валентин Панайотов бе категоричен, че ръководството на Общината ще продължи да подкрепя подобни родолюбиви инициативи. „Винаги приветствам събития от такъв характер, носят заряд и радват жителите на областта ни. Отлично представяне на нашите сънародници! Българският флаг се вее гордо и ни прославя за пореден път“, каза Георги Кръстев.
Второто място бе присъдено на Капанския ансамбъл към Народно читалище „Просвета 1883“ от село Гецово, област Разград. Те получиха и парична награда в размер на 300 лева. Своеобразната бронзова купа остана за организаторите – Народно читалище „Искра 1898“. Те представиха богата фолклорна програма, като в нея участваха фолклорен танцов състав „Боровски ритми“, Детски танцов състав „Искрица“, Женска певческа група „Боровчанки“, Група за автентичен фолклор с игра на песен и сладкодумната разказвачка Мария Ненова, която представи „Лакърдии“.
В инициативата участваха 181 самодейни състави с над 1600 участника от 11 области на България, Румъния и Португалия. За първи път на сцената на фестивала участваха групи с фолклор на етносите. Фестивалът се проведе в два етапа – с живо участие на сцената и в онлайн пространството, където се състезаваха хора в неравностойно положение в невъзможност за придвижване от Белгия, Великобритания, Република Северна Македония, Молдова, Швейцария и Румъния.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text