Община Варна – Прессъобщение

site.btaКметът Благомир Коцев връчи наградите на жените-победителки от плувния маратон Галата - Варна

Снимка: Община Варна

267 души се включиха в 84-ото издание на спортната проява тази година

И двамата първенци в плуването при мъжете и жените са от Варна

Кметът Благомир Коцев връчи награди на жените-победителки от традиционния за морската столица плувен маратон Галата - Варна. 267 души от 7 държави участваха в 84-ото издание на спортната проява днес, като и двете първи места - при мъжете и жените, бяха завоювани от варненци. Участниците се състезаваха при много тежки метеорологични условия, силен вятър и подводни течения.

Организатор на събитието е Община Варна, Военноморските сили на България и ПКС "Черно море", a съорганизатори са  Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров". Ежегодно за провеждането на плувната надпревара с помощ се включват и много доброволци. Сред официалните лица бяха заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов, заместник-кметът Илия Коев, директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед, съпругата на българския шампион по маратонско плуване Добри Динев - Маргарита Динева, представители на ВМС и ВВМУ "Н. Й. Вапцаров".

Шампионът на 84-ти плувен маратон Галата - Варна при жените е варненката Калина Николаева от ПСК "Черно море". Тя завърши своето плуване за 1 час 6 мин. 31 сек. Второ място завоюва Жасмина Медникарова също от Варна за време 1 час и 16 мин., трета с време от 1 час 18 мин. 30 сек. се класира варненката Ева Христова. Ина Божена Решетняк от Украйна финишира четвърта за 1 час 18 мин. 37 сек., пета за 1 час 19 мин. завърши плуването си Ивет Шумкова отново от морската столица. Шесто място зае Калина Захариева от Благоевград за време 1 час 33 мин.

Златото при мъжете спечели варненецът Ясен Бонев от клуб "Астери", който преплува разстоянието за 1 час 3 мин. 46 сек. Сребърен медал грабна Ивайло Милев също от Варна с време 1 час 6 мин. 52 сек., бронзов медал завоюва Калоян Драгнев от Пловдив с време 1 час 7 мин. 9 сек. На четвърто място се класира Антоний Моралийски от Варна с 1 час 7 мин. 24 сек., пети е Дарин Кирилов от Силистра с 1 час 7 мин. 36 сек. Шестото място зае Ангел Маргаритов от Стара Загора, който завърши плувния маратон за време 1 час 7 мин. 57 сек. Отличията при мъжете бяха връчени от кап. I ранг Ваньо Мусински.

Двамата златни медалисти Калина Николаева и Ясен Бонев получиха и допълнителна награда от заместник-кмета Илия Коев, като най-изявени  състезатели от Варна. Абсолютният шампион на маратона Ясен Бонев получи и купа от семейството на българския плувен шампион Добри Динев. За чудесното си представяне в плувното състезание, участниците с увреждания Веселина Великова и Пламен Иванов получиха специални отличия от директора на ОП "Спорт-Варна" Юрджан Ахмед. На Мирослав Савов пък беше дадена награда за най-многобройни участия в плувния маратон през годините - 40 на брой преплувания на разстоянието Галата-Варна.

В 84-ото издание на най-старото плувно състезание в България тази година се включиха 267 участници от България, Русия, Украйна, Великобритания, Германия, Дания и Турция.  Общият награден фонд за победителите е 9 100 лв. Първите места при мъжете и жените получиха по 1 200 лв.; второ място – 900 лв.; трето място – 700 лв.; четвърто място – 600 лв.; пето място – 500 лв.; шесто място – 400 лв.  Паричната награда – бонус за участниците с увреждания е 250 лв. Плувецът с най-много участия в маратона също получи парична награда от 250 лв.

Към 18:17 на 04.08.2024 Новините от днес