site.btaОткрито писмо от Българска Асоциация Биопродукти във връзка с природните бедствия, обхванали страната
До Министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов
Копие:
До Комисията по земеделието, храните и горите
Народно събрание
ОТКРИТО писмо
Уважаеми г-н Министър,
Уважаеми г-н Председател на Комисията по земеделието, храните и горите,
Уважаеми г-да и г-жи народни представители,
Свидетели сме на безпрецедента ситуация с природни бедствия, обхванала огромни части от територията на България.
Преди няколко седмици силни градушки удариха множество области в страната и оставиха без реколта и препитание десетки фермери.
В момента горят стотици хиляди декари гори и земеделски земи - пасища, ниви, овошки. Бедствено положение е обявено в десетки землища, а отделно от това има и по- малки локални пожари на много места в страната.
При тази обстановка резонен е въпросът, който народните представители Ви зададоха по време на парламентарен контрол на 17.07.2024 - въпрос, който си задават и хилядите пострадали земеделци в този момент. Ще получат ли полагащите им се субсидии на площ фермерите, чиито насаждения са унищожени от стихията.
На този въпрос от Вас, д-р Тахов, беше даден положителен отговор – при определени условия в Наредба 3 (НАРЕДБА № 3 от 10 март 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции), субсидиите ще бъдат напълно изплатени.
Не така стои въпросът обаче с изплащане на полагащите се компенсаторни плащания за биологичните производители. За съжаление в Наредбата, регламентираща плащанията за Биологично растениевъдство (НАРЕДБА № 9 от 26 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство" и „Биологично пчеларство", включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони за периода 2023 - 2027 г.) има въведено изискване за доказване на добив от всеки подпомаган парцел и доказателства за реализация от всяка подпомагана култура. За спазването на това изискване няма предвидени изключения при форсмажорни обстоятелства.
Това за нас е правен абсурд - форсмажорът присъства във всеки търговски договор, във всеки закон, във всяка друга наредба. Няма как да бъде наказан земеделски производител за събития и природни бедствия, за които той няма никаква вина. Това беше и причината Българска Асоциация Биопродукти, след многократно внесени и неуважени становища по темата, да заведе дело и да обжалва въпросния член от наредбата, който въвежда тези изисквания без изключения.
До този момент обаче администрацията на Министерство на земеделието и храните остава глуха за нашите предупреждения. Собственици на насаждения в младенченски период /преди встъпване в плододаване/ не получиха подпомагане за изминалата стопанска година - 2022/2023 г. Десетки фермери с пропаднали площи през предходната година не получиха био субсидиите си поради липса на добив и реализация.
В момента се говори за помощи Де минимис за пострадалите фермери и това, разбира се, е добро решение. То обаче няма да компенсира био производителите за допълнителните разходи и пропуснати приходи, тъй като в тези случаи ставката се изчислява еднаква за конвенционалните и биопроизводителите. В същото време предвидените за Биологично растениевъдство средства се усвояват в изключително малък процент и в един момент ще трябва да бъдат върнати в европейския бюджет или пренасочени към други схеми и мерки. В същото време биопроизводители, попаднали в тези неблагоприятни ситуации, изнемогват и се отказват от този вид производство, нополучайки подкрепа именно в най-тежките за тях години.
Ето защо настояваме за спешни промени в нормативната уредба, за да могат биологичните производители, пострадали от природни бедствия и неблагоприятни климатични събития, да получат полагащото им се подпомагане за тази стопанска година за засегнатите парцели, без да доказват добив и реализация на продукция от тях. Това решение не противоречи на никакви европейски регламенти /тъй като никъде в тях няма изискване за добив и реализация за биопроизводителите/, не противоречи на логиката и елементарната човешка съпричастност към бедстващите биофермери.
Албена Симеонова
Председател на УС на Българска Асоциация Биопродукти
news.modal.header
news.modal.text