Община Чепеларе – Прессъобщение

site.btaОбщина Чепеларе: Рекорден брой участници се включиха в Държавния шампионат по спускане за 2024-та година

Снимка: Пресцентър

Чепеларе събра елита на планинското колоездене в България през уикенда

През изминалия уикенд под връх Мечи чал, по най-дългото състезателно трасе в страната се проведе Държавния Личен и Отборен Шампионат по спускане в планинското колоездене. В надпреварата се включиха рекорден брой от 110 участника от 14 отбора от всички краища на България.

Валентин Тенев от MSM Sport Team е новия национален шампион на България за 2024-та година при мъжете, а Деница Тошева от Райдърс Юнайтед успя да защити титлата си от миналата година при дамите.

Състезанието беше много оспорвано, а топлото и сухо време направиха надпреварата още по-трудна, защото трасето с дължина от 3500 метра, включващо множество стръмни и скоростни отсечки, корени, камъни и големи скокове, беше изключително сухо и прашно, което допълнително затрудни участниците.

Най-доброто време от 4:31.10 успя да постигне Валентин Тенев от MSM Sport Team. На второ място след него на 2,47 секунди въпреки технически проблем се класира представителя на Райдърс Юнайтед - Димитър Мазнейков, а на третата позиция при мъжете остана миналогодишния шампион по спускане на България – Стивиан Гатев от клуб Хоталич-Севлиево.

При юношите под 17 години, класирането оглави миналогодишния шампион Аспарух Соколов, а след него се класираха Венцислав Георгиев и Иван Тончев. При по-големите юноши до 18 години, най-добро време постигна Стамен Марков, втори се класира Илиян Гечев, а падане на метри от финала лиши Теодор Георгиев от шансовете за по-предно класиране и го остави на трета позиция.

При мъжете мастър, класирането оглави Стиван Стефнов от „Gravity”, втори след него се класира Борислав Спасов, а Петър Лозев от „Свободно Измерение“ завоюва бронза в категорията.

При децата най-добро време постигна Чавдар Нинов от Свободно Измерение, а след него се класираха двама представители на Райдърс Юнайтед - Виктор Стоянов и Денис Иванов.

Челната тройка при дамите се оглави от Деница Тошева, втора се класира Нели Стоянова, а на трета позиция остана Венета Захариева, отново от клуб Райдърс Юнайтед, които за поредна година оглавиха и отборното класиране в шампионата!

Междувременно летния сезон в Пампорово тече с пълна сила, като всеки ден без почивка работят Велопарк Пампорово, лифтове от Туристически център Пампорово до Студенец и от Студенец до връх Снежанка, както и атракционите в курорта, а от този уикенд до 8-и септември, включително, всеки петък, събота и неделя за туристи и колоездачи ще работи също и лифта до Мечи чал.

С Държавния шампионат по спускане ще бъде даден старт на серията от интересни вело събития за Лято 2024. Следващото мероприятие е традиционно едно от най-големите байк събития в България и региона – Пампорово Байк Фест на 26-28 юли.

По време на феста ще се проведат множество интересни събития и активности, сред които голямо международно състезание по спускане, носещо точки за световната ранглиста, кръг от Детските Даунхил Серии, експо зона, както и концерт на открито на сцената на плац Студенец с популярни изпълнители и музика на живо в събота вечер, 27.07 от 19:00 часа.

Към 17:28 на 16.07.2024 Новините от днес