site.btaУМБАЛ „Света Анна“: Национална среща на главните медицински сестри
Национална среща на главните медицински сестри се проведе днес (10 юли) в конферентната зала на УМБАЛ “Св. Анна” – София АД. Срещата беше под надслов “Кадровата криза в здравеопазването” и се организира от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи(БАПЗГ)в партньорство с нашата болница.
Обсъдени бяха възможните краткосрочни и дългосрочни политики в здравеопазването.
Председателят на БАПСГ Милка Василева представи най- новите данни за настоящата ситуация на кадрови недостиг и нарастващата нужда от осигуряването на качествени здравни грижи.
Главна медицинска сестра и Директор здравни грижи на “Св. Анна” – София АД Марияна Колева презентира добрите практики в лечебното заведение по отношение на условията за труд, заплащането и и продължаващото обучение на медицинските кадри.
Председателят на Националния съвет по качество на БАПЗГ Петя Недкова разказа за възможностите, които представя Асоциацията за осигуряването на непрекъснато обучение, което е задължително за всички професионалисти здравни грижи.
Новината на деня бе съобщена от д-р Ивелина Георгиева - зам. директор на УМБАЛ “Св. Анна” – София АД, която обяви че от 1 юли основната заплата на медицинските сестри в болницата скача от 1500 на 2000 лева.
“Това увеличение е с над 30% и става реалност въпреки, че е обявено в период в който няма подписан КТД, уточни пред журналистите Главна сестра Марияна Колева.
Според нея работещите в УМБАЛ “Св.Анна" – София АД сестри са 340, което е с 40% по-малко от необходимото. В болницата има над 200 свободни работни места за медицински сестри и кадровия дефицит засяга всички болници в страната” подчерта Колева.
На края на срещата беше приета декларация от името на БАПЗГ, адресирана до “народните представители, сегашни и бъдещи управляващи в централната и местната власт”.
Декларацията настоява за незабавни мерки за:
1. Създаване на устойчива система за планиране на необходимостта от медицински персонал.
2. Създаване на нормативно регламентирана система за определяне на нуждите от минимален брой медицински специалисти за функциониране на всяко звено в системата на здравеопазване.
3. Създаване на законодателна рамка на правомощията, отговорностите, мястото и възнаграждението на всички, упражняващи професиите от направление “Здравни грижи” в болничната и извънболничната помощ.
4. Разработване и приемане на методика за минимално стартово възнаграждение и устойчиво нарастване на трудовите доходи на медицинските специалисти по здравни грижи, спрямо нивото на професионална квалификация.
5. Гарантирано , предвидимо и устойчиво кариерно развитие.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text