site.btaРосен Карадимов: Индустриалните паркове в Шумен и Търговище са локомотивът за икономически растеж на региона
Двата града получават 45 млн. лв. безвъзмездна помощ за три проекта
Индустриалните паркове в Шумен и Търговище са локомотивът, който ще допринесе за икономически растеж на региона. Те са ключови и за реиндустриализацията на България и преодоляването на регионалните дисбаланси, защото привличат инвеститори с висококвалифицирани работни места. Така младите хора ще останат в регионите. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов в Шумен на среща с кмета проф. Христо Христов и представители на местния бизнес. В срещата участва и Деляна Иванова, и.д. председател на НС на Българската банка за развитие, областният управител Бейнур Ахмед, представители на бизнеса и др.
Министърът посети и фирми в съществуващия индустриален парк в Шумен, който получава 3,6 млн. лв. безвъзмездна помощ по линия на министерството. Размерът на безвъзмездна помощ за втория проект в Шумен - индустриален парк Мадара, е 13,3 млн. лв. “Единственият град, който спечели финансиране за два проекта, е Шумен“, каза още Карадимов.
По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост Министерството класира 11 проекта в 10 общини за общо 207 млн. лв. Общините са Русе, Шумен, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище и Сливен.
По-рано министър Карадимов посети и Търговище, където проведе среща с кмета д-р Дарин Димитров, областния управител Гюрсел Хасанов и представители на бизнеса в региона във връзка с одобрения проект там. Размерът на безвъзмездната помощ за индустриалния парк в Търговище е близо 28 млн. лв.
„Различните поколения влагат различно значение в индустриалните паркове. 35-годишните си представят високотехнологични производства – софтуери, чипове, автомобилна индустрия. Всичко това е възможно именно в индустриалните паркове“, заяви министърът на срещата.
По време на двете посещения бяха представени и възможностите за развитие на индустриалните зони и подкрепата за инвеститорите по линия на Министерството на иновациите – чрез Българската банка за развитие, Българската агенция за инвестиции, Фонда на фондовете и европрограмите, които администрира МИР. Българската банка за развитие може да осигури предварителното финансиране за изпълнението на проектите, след като Министерският съвет одобри новата стратегия на банката, която й позволява да подкрепя публични инвестиции, изпълнявани с национални и европейски средства.
Представена беше и отворената в момента процедура за подкрепа на семейните предприятия, творческите индустрии и занаятите. Общият бюджет е 117,5 млн. лв. и е насочена към микро- и малки фирми. Те могат да получат средства за нови машини, съоръжения, инструменти, специализиран софтуер и др. Минималният размер на помощтаза проект е 15 000 лв., а максималният – до 150 000 лв. Крайният срок за кандидатстване е 16 септември.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text