site.btaВ Шумен ще се проведе Международната научно-практическа конференция „Детската градина и уменията на 21 век“
Шумен ще бъде домакин на Международната научно-практическа конференция „Детската градина и уменията на 21 век“, посветена на 135 години от основаването на предучилищното възпитание в Шумен. Тя ще се проведе на 10 и 11 април и ще премине под патронажа на кмета на Община Шумен.
Организатори на събитието са Община Шумен, Шуменският университет „Епископ К. Преславски“ и обучителен център „ЕвроПро“. Мащабната конференция с международно участие се реализира по идея на ръководствата на детските градини „Светулка“, “Братя Грим“ и „Пчелица“. Това стана ясно днес на пресконференция в Община Шумен, водена от зам.-кмета по култура и образование Светла Станкова.
В международният форум ще вземат участие гости от Румъния, Литва, Латвия, Естония, Португалия, Испания, Турция и Гърция. Над 200 заявки са подадени към момента. България ще бъде представена от участници от Шумен, Варна, Добрич, Силистра, Бургас, Поморие, Пловдив, Монтана, Ямбол, Велико Търново, Асеновград, Плевен, Перник, Айтос, Самоков, Балчик, Горна Оряховица, Габрово, Нови пазар и др.
Пленарни доклади ще изнесат преподаватели от седем български университета. Сред докладчиците са проф. д-р Галин Цоков от Пловдивския университет „П. Хилендарски“, проф. д-р Янка Тоцева от УНСС, доц. д. н. София Дерменджиева от ЮЗУ и доц. д-р Емил Бузов от ВТУ /Педагогически колеж-Плевен/.
До сега са представени повече от 60 доклада, които ще бъдат публикувани в специален сборник и презентирани по време на конференицята.
Програмата предвижда в първия ден на пленарната сесия да бъдат представени четири доклада. През втория ден работа ще продължи по секции и финалната сесия ще завърши с панелна дискусия. Участниците ще имат възможност да се включат в уъркшоп на тема: „Гласово-говорни техники за въздействие върху аудиторията“ .
Интересът към конференицята е очаквано голям, тъй като темата обхваща широк кръг от важни за предучилищното образование въпроси, с което дава възможност за формални и неформални контакти както между детските учители, така и между преподаватели от висши учебни заведения.
С международната конференция ще бъде поставено началото на серия от събития по повод отбелязването на годишнината от основаването на предучилищното образование в града. На 10 април ще започне XI международен детски театрален фестивал „Братя Грим“ по приказки на класиците за деца. Той се организира от Община Шумен по инициатива на ДГ “Братя Грим“. До този момент участие в него са заявили 13 детски градини от страната и от Литва, Латвия, Естония и Румъния. Регламентът на фестивала позволява задочно участие с видеозапис, затова част от пиесите ще се играят на живо на сцената на Младежкия дом до обяд на 10 април, а останалите ще се гледат следобед в детски градини в Шумен на запис.
Фестивалът цели развитие на позитивно отношение към изкуствата у децата, затова е предвидено и участие с рисунки. Изложбата ще бъде експонирана в същия ден във фоайетата на Младежки дом. За нея има изпратени до момента над 140 рисунки. Фестивалът няма конкурсен характер, но за първа година са предвидени ще три награди – за цялостна концепция, за най-артистично дете и за най-атрактивни декори и костюми . Закриването на фестивала ще бъде в ДКТ „В. Друмев“ със спектакъла „Шестимата слуги“ по едноименната приказка на Братя Грим.
news.modal.header
news.modal.text