site.btaСъюз за стопанска инициатива: ЕЦИХ “Тракия”, чийто координатор е ССИ, изгражда Европейски дигитален иновационен коридор по оста “Три морета”
ЕЦИХ “Тракия”, чийто координатор е ССИ, изгражда Европейски дигитален иновационен коридор по оста “Три морета”. Стъпка в тази посока е ключовият Меморандум за сътрудничество сключен с Дигиталния акселератор на Латвия (DAoL), която дейност е свързана с насърчаване на дигиталната цифрова трансформация и иновациите на латвийския частен и публичен сектор, подобряване на конкурентоспособността на латвийските предприятия и качеството на обществените услуги чрез нови цифрови решения, увеличаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност.
Сред членовете на DAoL се нареждат Университетът на Латвия, Рижкият Технически Университет, Високотехнологичният парк на Вентспилс, Латвийският клъстер „Зелени технологии“ и още 15 реномирани бизнес и академични организации от балтийската страна.
Иначе Европейският дигитален иновационен коридор ще представлява виртуална инфраструктура, чрез която търсещите и предлагащи иновативни продукти и услуги в редица технологични области от страните от инициативата „Три морета“ (и не само) ще могат да обменят идеи и възможности по структуриран начин.
„В дългосрочен план, целта е компании от България да могат да ползват безвъзмездно услуги, предоставяни от страна на нашите партньори в чужбина и обратното. Паралелно с това ще подпомагаме и обмяната на информация и добри практики през изградените инфраструктури като „European Enterprise Network“, част от която са нашите партньори и приятели от Пловдивската Търговско – промишлена камара. Ще разчитаме и на нашите партньори и координатори в лицето на Съюза за стопанска инициатива, които имат установени традиции в свързването на български компании с техни международни партньори“, коментира Председателят на хъб „Тракия“, д-р Христиан Даскалов. Той допълни, че ССИ като работодателската организация, представляваща микро, малки, среден бизнес и занаятите в България е не само ценен партньор, но и сред първите, които провеждат обучения за придобиване и разширяване на дигиталните умения на своите членове.
По-рано през седмицата бе завършен и процесът по установяване на партньорски взаимоотношения с австрийския дигитален иновационен хъб „AI5Production“, където участват Виенския университет, Лаборатория „Индустрия 4.0“ към Техническия университет във Виена, Австрийският център за дигитална продукция, Арс Електроника и други над 10 местни партньора. Австрийският технологичен хъб е фокусиран върху обслужването на дигиталната трансформация на производствени предприятия с до 3500 служители.
В началото на м. април престои съвместно международно събитие между българския, австрийския и хърватски иновационен хъб, посветено на идващите регулации в сферата на киберсигурността и тяхното въздействие върху малките и средни предприятия в Европейския съюз.
news.modal.header
news.modal.text