site.btaЦентър за изследване на демокрацията: ВЕИ на бързи обороти - премахване на пречките пред децентрализацията и демократизацията на прехода
Центърът за изследване на демокрацията има удоволствието да Ви покани на:
Кръгла маса
ВЕИ на бързи обороти: премахване на пречките пред децентрализацията и демократизацията на прехода
27 февруари 2024 г., 10:00ч.
Launchee
ЦУМ, бул. Княгиня Мария Луиза №2
Въпреки промените в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), които целят да хармонизират националното законодателство на България с изискванията на Директива 2018/2001 относно насърчаването на използването на възобновяема енергия, те на практика не позволят на българските граждани, общини и малкия и среден бизнес да играят по-активна роля в енергийния преход, да оптимизират разходите си за енергийно потребление и да се възползват от предимствата на децентрализираното производство, пренос, потребление и съхранение на ВЕИ енергия.
Липсата на достатъчно прецизност и амбиция в промените на ЗЕВИ е и основна спирачка пред одобрението от страна на Европейската комисия на пакета от реформи, заложени в Националния план за възстановяване и устойчивост, което възпира и отпускането на втория транш от европейските средства по Плана.
Центърът за изследване на демокрацията организира кръгла маса на 27 февруари 2024 г., на която ще представи задълбочен правен анализ и насоки за подобрение на ЗЕВИ. Изследването разкрива добри европейски практики за транспонирането и прилагането на ВЕИ Директивата и предлага промени в енергийната правна рамка с цел прецизиране и разширение на обхвата на мерките за насърчаване на енергийния преход.
Програма
Кръглата маса ще се опита да даде отговор на следните въпроси:
Как може да се подобри регулаторна рамка за децентрализирано производство на електроенергия?
Кои са най-добрите практики в ЕС за транспониране на европейското законодателство относно насърчаването на използването на ВЕИ?
Кои са основните регулаторни и управленски пречки пред собственото потребление и производство на електроенергия и създаването на енергийни общности?
Какви са конкретните законодателни промени, които България трябва да предприеме, за да позволи по-активна роля на гражданите в енергийния преход?
Сред участниците в кръглата маса са:
Румен Радев, министър на енергетиката (tbc)
Теменужка Петкова, член, Комисия по енергетика, Народно събрание (tbc)
Иван Иванов, председател, Комисия за енергийно и водно регулиране
Ивайло Алексиев, изпълнителен директор, Агенция за устойчиво енергийно развитие
Тодор Попов, директор, Дирекция „Административно, правно и информационно обслужване”, община Габрово
Вера Карабашлиева, ръководител екип, „Енергийна политика“, EVN България
Мартин Владимиров, директор, програма „Енергетика и климат“, Център за изследване на демокрацията
Ремина Алексиева, анализатор, програма „Енергетика и климат“, Център за изследване на демокрацията
news.modal.header
news.modal.text