site.btaСвиленски: БСП показа ръст – 30 % повече общински кметове и 50 000 гласа по-висок партиен вот
„БСП показа категоричен ръст. И когато се говори за това е добре да сравняваме числата: 4 областни града сме имали БСП през 2019 г. – 4 областни града имаме в момента. 57 общински кмета сме имали през 2019 г. – сега имаме 73, т.е. 30 % ръст. На парламентарните избори имаме 225 хиляди гласа за БСП. Партийният вот на местните избори е в общинската листа. На тези местни избори за общински съветници на БСП имаме 50 000 гласа повече”.
Това съобщи по Нова нюз зам.-председателят на ПГ на „БСП за България” Георги Свиленски. Цитирайки числата, той бе категоричен, че те сочат едно - БСП е втора политическа сила по брой кметове и трета по брой общински съветници.
Социалистът потвърди, че БСП внася тази седмица вотът на недоверие за провала на управляващите в сектор „Отбрана и сигурност”.
В коментара си за евентуални промени в Изборния кодекс, социалистът бе категоричен, че те трябва да бъдат в посока на това да се върне доверието в изборния процес.
„Ваня Григорова има този вот заради партията, която я издигна. На второ място - има този вот заради кампанията, която направи. Защото, кампанията, която Ваня Григорова и градската организация на БСП направиха беше много скъпа и на високо ниво. Това също допринася за този добър резултат. Допринасят и личните качества на кандидата и разбира се, този вот на разочарованите от дясното, от слабите кандидати вдясно. Но това ще го обясняват други”, коментира резултатите в София Георги Свиленски.
„По въпроса за т.н. „разнобой” - аз лично като член на НС съм гласувал 6 или 7 пъти за Ваня Григорова – на Градски съвет, на Изпълнително бюро, на Национален съвет, на първи тур, на втори тур. Корнелия Нинова е гласувала също не по-малко пъти. Колко по-ясно един председател на партия, едно ръководство на партия да покаже подкрепата си за даден кандидат?”, добави социалистът.
Свиленски подчерта факта, че Ваня Григорова е издигната от БСП. Без гласовете на БСП Ваня Григорова нямаше да стигне до балотаж”, коментира социалистът.
Той бе категоричен, че обединението не може и не става механично. „Трябват леви послания, леви решения и избирателят да припознае това. Ляво пространство има, леви избиратели има, но не може механично да се действа. Няколко лидери, решили, че те представляват лявото да поискат да се обединят и да кажат, че обединяват лявото”, коментира Свиленски и даде пример с Благоевград: Същата коалиция, която се яви в София, се яви и там, резултатът - 3-то или 4-то място. Не можеш да кажеш, че като събереш Мая Манолов, Костадин Паскалев, Татяна Дончева и БСП и ще стане голямата победа”, посочи зам.-председателят на ПГ на „БСП за България”
В коментара той даде примери и за това как на немалко места Левицата е застанала със свои кандидати срещу БСП. „И там, именно заради това,че работиха срещу нас наши кандидати не стигнаха до балотаж”, каза Свиленски и в отговор на въпрос на водещата подчерта:
„БСП няма как да „попадне” в обединение, защото е партия на 130 години, парламентарно представена партия. БСП може да организира такова обединение и ние сме правили това. Не слагайте БСП с партии, които имат по хиляда, 2 хиляди гласа. Такова обединение може да се формира около БСП”.
По думите му политолозите се очаква да направят анализ на вота на Ваня Григорова. „Сега Виждаме, че 55 % от гласоподавателите на Хекимян, т.е. на ГЕРБ са гласували за Ваня, 55 % от гласоподавателите на ИТН са гласували за Ваня. Това са десни партии, нали? Няма как с десен избирател, с десен вот – да формираш ляво обединение" заключи Свиленски.
news.modal.header
news.modal.text