site.btaРегионален съвет на КНСБ - Ловеч: Стартира кампанията „КНСБ В ЗАЩИТА НА ПРАВОТО НА СДРУЖАВАНЕ”
Членовете на синдикалните организации към различни институции се запознаха с разяснителните материали, относно характеристиките на престъпленията против правото на работниците и служителите да се сдружават в синдикални организации и съюзи, уредени в новия чл.174 б от глава Трета и нов раздел ІХ в Наказателния кодекс.
Престъпления против правото на работниците и служителите да се сдружават в синдикални организации и съюзи
Чл. 174б. (1) Който чрез насилие, заплаха или по друг незаконен начин пречи на някого да осъществи свое право на синдикално сдружаване, като го принуди противно на убежденията или волята му да членува или да се откаже от членство в синдикална организация, или му попречи да създаде такава, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.
(2) Който чрез насилие, заплаха или по друг противозаконен начин пречи на някого да осъществи произтичащи от упражненото му право на синдикално сдружаване права, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба до три хиляди лева.
(3) Ако деянието по ал. 1 или 2 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода до пет години или с глоба до десет хиляди лева.“
Промените в Наказателния кодекс са обнародвани в ДВ, бр.67/ 04.08.2023 г. и са в сила от 08.08.2023 г. В Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс освен текстът на новия престъпен състав – Престъпления против правото на работниците и служителите да се сдружават в синдикални организации и съюзи – чл.174б, има и допълнения в друг текст, който е от значение за работниците и служителите, респективно за синдикалните им организации – чл.172, ал.1.
Настоящите промени са на основание на чл. 49, ал. 1 от Конституцията на Р България и на Директива 2022/2041 на Европейския Парламент и на Съвета от 19 октомври 2022 г., относно адекватните минимални работни заплати и насърчаването на колективното договаряне в Европейския съюз.
С членовете на СО се дискутираха основните характеристики на престъпленията по чл. 174 б от НК, като се разгледаха допълнително кой може да бъде потенциален извършител, т.е. субект на престъплението; какви могат да бъдат изпълнителните деяния – действие или бездействие; близки или подобни на този комплекс от изпълнителни деяния като напр. в раздел Престъпления против политическите права на гражданите - чл. 167, ал. 1; чл. 169а и чл. 169 б и в раздел Престъпления против вероизповеданията – чл. 165, ал. 1. От Закона за защита от домашното насилие чл. 2 като се дефинира думата „насилие“. Разгледани са промените, настъпили в чл. 172, ал. 1 от НК – глава трета, раздел IV Престъпления против трудовите права на гражданите.
Горецитираните промени са продукт на международни актове, с които България следва да се съобразява, като чрез тях хипотезите на извършване на престъплението се осъвременяват, а текстът като цяло се обогатява с нови и актуални за съвремието житейски ситуации.
Участниците се запознаха с чл. 80 и чл. 81 от Наказателно – процесуалния кодекс /НПК/ и се представи изготвена примерна Тъжба на осн. Чл. 174Б, ал. 1 или ал. 2 от НК.
news.modal.header
news.modal.text