site.btaМинистерство на културата: В Националния археологически институт тази вечер се открива уникалната изложба за некропола в Требенище
На 9 октомври 2023 г., понеделник, в 18:00 ч. в Националния археологически институт с музей при БАН ще се открие изложбата „Требенище. 105 години от откриването на некропола при Требенище. 1918 – 2023 г.“. Изложбата е резултат от съвместната работа на археолози от Националния археологически музей при БАН (НАИМ-БАН), Национална институция Археологически музей на Република Северна Македония (НИАМСМ), Националния музей на Сърбия, както и от Института за защита на паметниците на културата и музей – Охрид, а също и благодарение на доброто партньорство между културните и научните институции на България, Сърбия и Северна Македония. Провежда се под патронажа на Министерството на културата на Р България и с подкрепата на Българската академия на науките.
„Вълнувам се много, защото тази знакова изложба ще представи изключителни културни ценности, които никога досега не са гостували в български музей, а са важна част от историята, формирала общата ни балканска идентичност. За българското Министерство на културата е въпрос на чест да подкрепи осъществяването на тази дългогодишна обща мечта на цели три страни. Находките от Требенище са ценни в много различни аспекти и продължават да носят добавена стойност на живота ни днес – сплотяват ни в общата ни работа да градим общо бъдеще и да пазим своята идентичност на приятелски балкански страни. Требенище е послание от миналото, което ни напомня в настоящето, че общочовешките ценности, които споделяме, ни правят еднакви в многообразието“, сподели министърът на културата Кръстю Кръстев по повод изложбата.
На откриването се очаква да присъстват госпожа Илияна Йотова, вицепрезидент на Р България, господин Кръстю Кръстев, министър на културата на Р България, господин Даим Лучи, заместник-министър на културата на Р Северна Македония, господин Миодраг Иванович, държавен секретар по културата от Министерство на културата на Р Сърбия, Председателят на Българска академия на науките акад. Юлиан Ревалски, директорите на трите музея: доц. Христо Попов, директор на НАИМ-БАН, д-р Славица Бабамова, директор на НАМ - Скопие и госпожа Бояна Борич-Брешкович, директор на Националния музей на Сърбия, както и други официални лица.
„Откриването на изложбата в София е дългоочаквано събитие, резултат от доброто сътрудничество между археолозите от България, Сърбия и Северна Македония. Работим съвместно по този проект от 2017 г.“, сподели доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ при БАН. „За първи път в България показваме находки от Требенище от трите държави. Щастлив съм, че проектът беше оценен и подкрепен на държавно ниво“, добави доц. Попов.
През 2019 г. изложбата е представена пред широката публика в Скопие. По силата на споразумението за сътрудничество между трите музея - НАИМ, НИАМСМ и Националния музей на Сърбия, тя ще бъде показана в София в периода октомври 2023 г. - март 2024 г. и в Белград – през 2025 г. В изложбата са включени предмети от некропола, които никога преди не са излагани заедно.
Некрополът край с. Требенище, на 14 км от Охрид, е открит случайно от българските войски при пътно строителство в края на Първата световна война през пролетта на 1918 г. Първите пет гроба са разкопани от български офицери, които предават находките на българската администрация в Охрид. По-късно българската държава успява да изпрати археолога Карел Шкорпил, който проучва гробове 6 и 7. В гробовете са били погребани воини с тяхното снаряжение, инсигнии от злато, сребърни и бронзови съдове, накити от сребро и др. Предметите датират некропола във втората половина на VI в. и V в. пр.Хр.
Голяма част от находките от първите седем гроба днес са част от постоянната експозиция на Националния археологически музей в София. В експозицията ще бъдат представени и новореставрирани находки. Наред с тях в изложбата участват и предмети от последващи проучвания от фондовете на Националния музей на Сърбия и Археологическия музей в гр. Охрид. От сръбска страна са показани находки от проведените от проф. Никола Вулич през 30-те години на XX в. археологически проучвания. Македонската страна показва находки от проведени в периода 1953-1954 г., както и през 1972 г., проучвания на други части от некропола в Требенище, както и гробни находки от некропола при Горна Порта от град Охрид, открити през 2002 година.
Експозицията ще бъде придружена от постерна изложба, представяща история на проучванията, както и от печатни издания на български и английски. Тя може да бъде видяна от 10 октомври 2023 г. до 24 март 2024 г.
Изложбата в София се реализира по проект „100 години Требенище” с подкрепата на Министерството на културата на Р България и Българската академия на науките. Събитието представлява положителен акт на развитие и задълбочаване на сътрудничеството в областта на културата между България, Сърбия и Северна Македония. То е стъпка напред в укрепването на добросъседството и сътрудничеството в областта на културно-историческото наследство и науката и израз на процесите на изграждане на общоевропейски ценности, както и на европейската интеграция на Западните Балкани.
Линк за сваляне на още информация: https://we.tl/t-qA3jfLkBoI
news.modal.header
news.modal.text