site.btaПетър Витанов: Идеята за премахването на служебните правителства е опит за елементарно политическо отмъщение
В предлаганите конституционни промени прозира желание да се отмъсти на президента, който нарече „Продължаваме промяната“ шарлатани. Предложението 3 март да не е национален празник се прави от хора, които нямат необходимата легитимност и ще се използва за лятна дъвка, целяща да прикрие много по-сериозни скандали. Това каза ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Петър Витанов за аудиокаста на "Фокус" "Това е България“.
"Предложението да се промени националният празник на България се прави от хора, които нямат необходимата легитимност. Датата 3 март никога не е разделяла българите. 99% от националните празници на всички държави по света са свързани с отстояването и отвоюването на тяхната свобода и независимост. Глупаво е да се търси аналогия и с комунистически или русофилски празници, след като през 1951 г. 3 март е отменен, за да няма "великобългарски шовинизъм“ и възстановен след 1989 г. като национален празник. И не на последно място, към тези, които късат ризи в момента - с Москва и Скопие ли ще празнуваме 24 май? “, попита Петър Витанов.
Според него става въпрос за „лятна дъвка“ след тази със скъпите пържоли, опит да бъдат замаскирани други съществени промени, чрез които тази „малка група, която няма достатъчна политическа легитимация“, да постигне от една страна служебни победи, а от друга – да ограничи правомощията на онзи, който ги нарече "шарлатани“.
"Това е опит да бъде разсеяно общественото внимание от наистина по-значимите промени в Конституцията. Мандатността при кметовете ограничава пасивното избирателно право. Това е буквално ограничаване на конституционни права, правото да бъдеш избиран. Това го няма в цивилизования свят. Вие добре си спомняте записа – управляващите в момента не се интересуват от изкореняването на корупцията. За тях е важно "нашето МВР“ да управлява. Когато спрат половината кметове да се кандидатират отново и с "тяхното МВР“, се надяват, че ще постигнат служебна победа на местните избори", смята Витанов.
Петър Витанов изтъкна и още един аргумент срещу мандатността.
"Ще дам пример с кмета на Септември, срещу когото имаше съдебни дела. Той направи кмет на община съпругата си. Ето на такива практики ще станем свидетели, ако подобни предложения бъдат приети – на още по-голяма феодализация и още по-грубо разкачане от демократичните принципи“, каза той.
Евродепутатът-социалист е на мнение, че редовното правителство води война с президента, която сега трябва да бъде облечена и в конституционни промени.
„Искат да премахнат института на служебното правителство. С други думи, ако загубят доверието на гражданите през вот на доверие, да продължат да стоят на власт. Разбирате ли що за цинизъм е това предложение една година да няма предсрочни избори след избор на Народно събрание?! Може хората да не ги искат, но правителството да си стои. Може то да е загубило легитимност, може да е загубило доверие, но да стои. Защо? Защото нямат контрол върху служебните кабинети. Затова се прави. Най-елементарно политическо отмъщение. 10 години се занимавам професионално с политика, но по-конюнктурни предложения не съм виждал“, добави той.
По думите на Петър Витанов целта на всички предложения е да се отвлече вниманието от необяснимата за гражданите коалиция.
„Изследване на „Галъп“ показа, че както избирателите на ГЕРБ, така в още-по-голяма степен тези на ПП-ДБ (близо 70%) се чувстват излъгани. Защото тези партии се кълняха, че няма да влизат в коалиция, а тя е факт, както и да я наричат“, добави евродепутатът.
news.modal.header
news.modal.text