site.btaОбщина Ловеч: Конференцията „Руският фактор в българските кризи“ в Ловеч преминава при голям интерес
Приключи първият панел на научната конференция „Руският фактор в българските кризи“, която се провежда при голям интерес в Ловеч в събота и неделя. Форумът в Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.“ бе открит от кмета Корнелия Маринова, която поздрави участниците и посочи, че не случайно наричат Ловеч „град на професорите“, защото днес тук са много наши професори и изследователи. Тя подчерта широкия хоризонт на докладчиците, които проследяват в 16 лекции влиянието на руската държава върху обществения живот у нас, включително върху културата и пропагандата.
Поздравления поднесоха Даниел Митов, заместник-председател на ГЕРБ и депутат в 49 Народно събрание, както и евродепутатите от ЕНП/ГЕРБ-СДС Асим Адемов и Александър Йорданов. Последният дори предложи конференцията да гостува и в други градове, макар че не са много кметовете като в Ловеч, които имат смелостта.
Първите доклади бяха на доц. Борис Стоянов на тема „Съветският фактор в Източна Европа“, на проф. Вили Лилков с „Как разбойници се превърнаха в борци против фашизма и капитализма – четническо движение през 20-те години на XX в.“, после говориха историкът Борислав Дичев за „Съветска Русия, Коминтернът и България, 1919-1925 г.“ и политологът Антон Тодоров с „Щрихи към дейността на руското разузнаване в България след 10 ноември 1989 г.“.
Антон Тодоров е организатор и модератор на конференцията, която преминава при голям интерес и с много въпроси към лекторите. Достъпът е без акредитация и това привлича много слушатели.
Следобедът започна с Димитър Стоянов с доклада „Войната на Русия срещу Украйна на българска територия“, следват Иво Маев с „Руският неоимперски дискурс в българските медии – символи, образи, митологии и носители“, новоназначеният заместник-министър на отбраната генерал-лейтенант Атанас Запрянов с „Ролята на Съветския съюз в свръхмилитаризацията на българската отбрана по време на Варшавския договор“, проф. Веселин Янчев с „Русия и българската армия, 1878-1887 гг.“ и доц. д-р Светослав Живков с „Русофилството като пропаганден фактор“.
Програмата на 11 юни (неделя) започва в 9.00 часа, като Иван Сотиров ще говори за „Газовите войни между България и Русия през 90-те години на XX век“. Следват автори със съответните теми: проф. Веселин Вучков - „Съветските модели на репресивни практики в България след 9 септември 1944 г.“, историкът Георги Михайлов на тема „Съветското влияние върху Държавна сигурност след 9 септември 1944 г.“, Александър Йорданов - „Руската хибридна война срещу България и позицията на Европейския парламент“, проф. Румен Кънчев - „Вероятно ли е използването на ядрено оръжие във войната на Русия с Украйна?“
Следобедният панел от 14.30 часа е с проф. Милко Палангурски - „Цикли на руския експанзионизъм към България“ и журналиста Цветан С. Тодоров - „Как съветското кино влияеше чрез идеологията си върху българското кино (1950-1989 г.)“
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text