site.btaМинистерство на културата: Български архитекти осветяват проблема за демографската криза на Венецианското биенале
За първи път от 15 години насам България ще бъде представена на Венецианското биенале за архитектура 2023 г. Националното участие на България в Биеналето за архитектура във Венеция през тази година се провежда под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.
Проектът „Образованието е придвижване от тъмнина към светлина“ на младите и талантливи архитекти от POV Architects бе избран след национален конкурс, организиран от Министерството на културата, Камарата на архитектите в България и Съюза на архитектите.
Демографската криза, обезлюдяването и изоставените училища са поставени във фокуса на българския проект. Целта на кураторите е да провокират сериозен дебат, да дадат гласност на темата и чрез павилиона да предоставят платформа за дискусии и обмен на информация.
За да илюстрират визуално процеса на изоставените райони и намаляване на населението, кураторите Борис Тикварски, Божидара Вълкова, Мария Гяурова, Майк Фрич и Костадин Кокаланов се обединяват с белгийския фотограф Александър Дюмарей, който през последните години прекарва много време в пътувания из страната и документира през обектива си процеса на упадък и, по-конкретно, изоставените училища.
Изложбата е разделена на три основни зони - "вход", "класна стая" и "зона за интервюта/дебати", като приканва посетителите постепенно да се потопят в сложния и будещ тревога проблем за свиващите се региони. Сценографията е нещо повече от обикновен фон; тя е платформа за размисъл, подтикваща посетителите да се включат в диалога за предизвикателствата, пред които сме изправени. Поемането на отговорност и извличането на поуки е една от основните задачи, която си поставят авторите на експозицията.
Кураторите си сътрудничат с институции и общини, за да съберат оригинални артефакти и да онагледят идеите си. За целта са подбрани стари детски съоръжения и училищно обзавеждане, които ще бъдат пренесени в залата – домакин на българския павилион във Венеция.
„Образованието е придвижване от тъмнина към светлина“ обещава да представи България по оригинален и запомнящ се начин. Концепцията отговаря на правилото на Биеналето - колкото по-въздействаща и разбираема е експозицията, толкова по-запомняща се е тя.
Кураторът на Биеналето за архитектура 2023 Лесли Локо коментира: ”Архитектите имат уникалната възможност да представят амбициозни и творчески идеи, които ни помагат да си представим едно по-справедливо и оптимистично общо бъдеще“.
Лесли Локо е основател на African Futures Institute, създаден в Акра, Гана, през 2020 г. като следдипломно училище по архитектура и платформа за публични събития. През 2015 г. тя основава Висшето училище по архитектура в Йоханесбург. Преподавала е на няколко континента и е носител на множество награди за принос в архитектурното образование.
Официалното откриване на Българския павилион във Венеция ще се състои на 18 май 2023 г.
Създадено през 1895 г., La Biennale di Venezia днес е признато за една от най-престижните културни институции в света със събития в областта на изкуството, архитектурата, киното, танца, музиката и театъра.
Биеналето за архитектура 2023 във Венеция ще продължи до 26 ноември тази година.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text