site.btaЗам.-министър Бояджийска: За да увеличим инвестициите в зеления преход, трябва да използваме пълноценно обществените ресурси и да привличаме частен капитал за опазването на околната среда
Заместник-министърът на околната среда и водите Мария Бояджийска е в гръцкия град Делфи за участие в годишния Делфийски икономически форум. Форумът, който продължава до 29 април, събира за осма година държавни ръководители, представители на бизнеса и на академичните среди от цял свят, за да потърсят заедно решение на най-належащите проблеми пред световните икономически перспективи. Основните теми, застъпени в тазгодишното издание, са свързани с геополитическия ред, климата и околната среда, устойчивата икономика и финанси, социалното включване и технологичния напредък.
Заместник-министър Бояджийска представи днес пред участниците прилагането на екологични политики при изпълнението на инфраструктурни проекти. Тя очерта решаващото значение на инвестициите в екологична инфраструктура за намаляване на замърсяването на въздуха, водата и почвата при източника. Едновременно с това те спестяват на икономиката важни разходи, например за здравеопазване, щети в строителството и загуби на реколта.
За да се насърчи и улесни развитието на екологичната инфраструктура, е необходима благоприятна рамка с политически, регулаторни и финансови инструменти, обясни заместник-министър Бояджийска. Тя посочи конкретно областите с потенциал за интегриране на екологичните, социалните и икономическите приоритети на нашите общества – инвестиции в ресурсно ефективна инфраструктура и бизнес модели за кръгова икономика; развитие и поддържане на екосистемни услуги и зелена инфраструктура; изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура в съответствие с най-високите екологични стандарти и осигуряване на свързаност и оперативна съвместимост.
По думите й, за да увеличим мащаба на инвестициите в зеления преход, трябва да използваме пълноценно обществените ресурси, както и възможностите за привличане на частен капитал за целите на опазването на околната среда. За България от ключово значение е подкрепата от фондовете на ЕС, подчерта Мария Бояджийска и информира присъстващите, че средствата за програмен период 2021 – 2027 г. по Програма „Околна среда“ са насочени основно към подобряване на качеството на атмосферния въздух, водоснабдителната и канализационната инфраструктура, съоръженията за управление на отпадъците, Натура 2000 и биоразнообразието, предотвратяване и управление на риска от наводнения и свлачища. Зеленият преход заема водеща позиция и в Плана за възстановяване и устойчивост на България, концентрирайки почти 54 % от общите предвидени разходи (необходимият минимум според законодателството на ЕС е 37 %).
Като конкретен пример за прилагането на екологични политики при изпълнението на инфраструктурни проекти заместник-министър Бояджийска посочи реализацията на голям инфраструктурен проект в България – изграждането на част от автомагистрала „Струма“ в екологично чувствителна зона - Кресненското дефиле, и екологичните оценки и процедури, които следваме на базата на изискванията на ЕС.
Пилотният пример в реализацията на проекта, изтъкна тя, се състои в това, че МОСВ инициира да се направи допълнителна оценка на избраната алтернатива спрямо новоприетите подробни и специфични цели за двете Натура зони, през които преминава трасето. Тази допълнителна оценка ще обхване всички потенциални негативни фактори за качество на въздуха и шумово въздействие, повърхностни и подземни води, земи и почви, биологично разнообразие, отпадъци, пейзаж, културно наследство, здравни и хигиенни аспекти. Това е подход, чиито резултати могат да бъдат популяризирани и разпространени в Европа, каза в заключение заместник-министър Бояджийска.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text