site.btaМинистерство на културата: Министър Тодоров се включи в честванията в София по повод 80 години от спасяването на българските евреи
Днес в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София президентът Румен Радев откри документалната изложба „80 години от спасяването на българските евреи“. Почетен гост на събитието е известният историк и общественик от Израел проф. Михаел Бар-Зоар. На откриването на изложбата присъстваха премиерът Гълъб Донев, министърът на културата Найден Тодоров, неговият заместник доц. д-р Пламен Славов, министърът на външните работи Николай Милков и други официални лица.
В словото си президентът посочи, че спасяването на българските евреи и днес е пример за силата на обществената енергия, посветена на справедлива кауза.
В експозицията са включени експонати от фонда на Националната библиотека, както и наградите, с които посмъртно е удостоен цар Борис III от международните еврейски организации, сред които Световният еврейски конгрес и Лигата против поругаването.
По-късно днес пред паметните плочи на спасителите на българските евреи до храма „Света София“ ще бъдат поднесени венци и цветя. В тържествената церемония се очаква да участват държавният глава Румен Радев, министър Тодоров и зам.-министър Пламен Славов, представители на изпълнителната власт, на дипломатическия корпус, на академичните среди, на еврейската общност и граждани.
А в ранните часове на деня зам.-министър Пламен Славов се включи в Похода на толерантността и мъдростта. Пред паметника на Спасението в градинката при паметника на „Св. Климент Охридски“ бяха поднесени венци.
Според официалните данни на интернет страницата на Изследователския център на Световния център за възпоменание на Холокоста Яд Вашем, цитирани от БТА, в таблицата срещу името на България е записано, че в страната е имало 50 хиляди евреи преди Втората световна война и нула жертви. Единствената страна в този документ с отбелязан нулев брой жертви е България.
„Българският народ тази година почита забележителния исторически акт на съпричастност и кураж, довел до спасяването на неговите съграждани от еврейски произход. Това е важен модел за гражданско поведение, което сме длъжни да следваме и днес. Ние трябва да бдим, за да не допуснем антисемитизмът, ксенофобията, агресията, етническата нетолерантност да задават дневния ред на съвременното общество.“, каза в началото на богатата програма от събития министър Найден Тодоров, който е заместник-председател на Националния инициативен комитет за отбелязване на годишнината, която преминава под патронажа на президента на Република България Румен Радев.
На днешната дата, 10 март 2023 г., се навършват 80 години от спасяването на българските евреи. Денят на спасяването на българските евреи и на жертвите от Холокоста и на престъпленията срещу човечеството се отбелязва от 2003 г. – след решение на Министерския съвет на Република България от 13 февруари 2003 г. От 2006 г. се отбелязва и Международен ден в памет на жертвите от Холокоста, съгласно резолюция на Общото събрание на ООН.
Преди 80 години, на 17 март 1943 г., подпредседателят на XXV Народно събрание Димитър Пешев изпраща изложение до министър-председателя, подкрепено от 43-ма народни представители, против депортирането на българските евреи. Благородната кауза успява в онези страшни дни да обедини дори заклети политически противници, зад нея застават обикновени граждани, политици, интелектуалци, Българската православна църква и други религиозни общности. С активните действия на пловдивския митрополит Кирил, на софийския екзарх Стефан и с намесата на обществеността от депортация са спасени близо 50 000 български евреи.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text