site.btaИскра Михайлова: Закриването на въглищните ни мощности е икономическо убийство на Старозагорски регион
Декларация на Искра Михайлова от ПГ на „Възраждане“ от трибуната на Народното събрание
На 27 октомври ние от „Възраждане“ внесохме предложение за ревизия на Националния плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика, която предвижда премахване на въглищните ни централи.
Буквално дни след това служебният министър Пеканов беше поканен от Синдикалната миньорска федерация „Подкрепа“ на среща именно по темата на внесеното от нас предложение. Покана, която той не счете за необходимо да уважи.
На 9 ноември на заседание на Комисията по енергетика беше подложено на обсъждане въпросното предложение на Възраждане, но въпреки ясно заявените предизборни позиции на всички кандидати и вече народни представители, избрани от Старозагорски регион, за запазване на пълния капацитет на въглищните централи, нито една от парламентарно представените партии не подкрепи предложението ни Планът да бъде преразгледан.
Междувременно на 11 ноември в София се проведе многохиляден протест, организиран от синдикатите, като част от исканията им бяха свързани със Зеления преход и енергетиката. На практика същите искания, които съдържа проектът за решение, внесен от ПГ на „Възраждане“.
Само преди два дни, в понеделник, проведохме среща-дискусия в Раднево, в сърцето на енергийната ни промишленост. Среща с хората, които повече от десет години живеят ден за ден без яснота дали утре ще бъдат на работа. Ден за ден. Всеки ден. Години наред.
Гарантирано и подпечатано от редица правителства. Разбирате ли какво е това, каква несигурност поражда?
Всъщност аз не очаквам от вас да разберете. Това може да разбере само човек, който е живял по този начин. Само човек от въглищните региони в България.
На тази среща ние поканихме представители на всички заинтересовани страни, включително министерствата на енергетиката и икономиката, включително всички народни представители от старозагорски регион. Единствените официални лица, които се отзоваха на поканата, бяха председателите на синдикални организации от различните структуроопределящи предприятия в комплекса „Марица-изток“.
Вчера във всички медии беше акцентирано посещението на Работната група за възстановяване и устойчивост към Европейската комисия, иначе казано, уважаеми колеги от евроатлантическите формации в Парламента, на вашите началници.
Вашите началници, които искат да затвърдят ангажиментите, които бяха съвсем конкретно поети от четворната коалиция по-рано тази година.
В тази връзка, вчера чухме поредната откровена лъжа на Кирил Петков и след това станахме свидетели на грозен скандал между две бивши управляващи фракции в кулоарите на парламента. Лъжата беше, че няма нужда да бъдат затваряни въглищни централи.
Ще цитирам конкретния текст от Националния план за възстановяване и устойчивост, който гласи: „Целта за намаляване на емисиите трябва да бъде постигната през 2025 г. (измерено и потвърдено с данните за 2026 г.) и ще се затвърди с актуализиране на националното законодателството в Закона за ограничаване изменение на климата, с който ще се създаде и ясен план за постепенно премахване на централите на въглища до 2038 г. и ще има регулаторен таван за техните емисии на въглероден диоксид, приложим от 1 януари 2026 г.“
Закриването на въглищните ни мощности по същество е икономическо убийство на Старозагорски регион. „Марица-изток“ е най-големият промишлен комплекс в югоизточна Европа и в своята цялост е обект от стратегическо значение за националната сигурност.
Уважаеми колеги, преди два дни се срещнахме лице в лице с хората, чиито съдби са пряко свързани със съдбата на „Марица-изток“. Тези хора дълги години слушат лъжи и днес вече не вярват на обещания. Те очакват сигурност, а получават мрачно бъдеще, под диктата на общностните ни ангажименти.
Представители на служебното правителство нееднократно заявиха, че нямат морално право да взимат решения с дългосрочни последствия, защото не са пряко избрани от народа. Всички в тази зала сме избрани директно от българските граждани и в случая имаме ясен ангажимент към тях да заемем държавническа позиция, позиция, която е единствено в интерес на бъдещето на България. Позиция, която ще гарантира запазването на десетките хиляди работни места в комплекса „Марица-изток“ и българската енергийна независимост в дългосрочен план.
news.modal.header
news.modal.text