site.btaКЕВР одобри Методика за определяне на дневна такса за дисбаланс в Междусистемния газопровод „Гърция – България“ (IGB)
Със съвместното решение на националните енергийни регулатори на Р България и Р Гърция се осигурява равнопоставеност и конкуренция между участниците на газовия пазар и се стимулира трансграничната търговия
Комисията за енергийно и водно регулиране прие решение, с което одобри Методика за определяне на дневна такса за дисбаланс в Междусистемния газопровод „Гърция – България“ (IGB). Методиката се одобрява със съвместно решение на националните регулаторни органи на Р България и Р Гърция и ще се прилага по отношение на балансовата зона на IGB, която включва входно-изходни точки на територията на Р България и Р Гърция.
С нормативния акт се определят процедурата, реда и условията за изчисляване на размера на дневния дисбаланс, както и формирането и прилагането на таксата за дневен дисбаланс. Целта е да се гарантира формирането на недискриминационни такси за мрежовите ползватели на газопреносната мрежа на IGB чрез въвеждане на стимули при ефективно балансиране на техните балансови портфейли.
Методиката регламентира правилата, по които се изчисляват дневния дисбаланс и приложимата цена. Таксата ще бъде формирана въз основа на определянето на пределната продажна цена и пределната покупна цена, както и среднопретеглената цена при сделки, реализирани на платформи за търговия. Платформите са предварително определени от оператора на преносната система и се одобряват от националния регулаторен орган. За изчисляване на таксата „Ай Си Джи Би“ АД ще използва сделките с краткосрочни стандартизирани продукти, сключени на платформата за търговия на „Газов Хъб Балкан“ ЕАД.
Според Регламент (ЕС) № 312/2014 таксата при дневен дисбаланс отразява разходите и е съобразена с цените за балансиране на преносната система от страна на оператора, както и с малката корекция по регламента. Предвидено е „Ай Си Джи Би“ АД да използва малка корекция в размер на 20% от среднопретеглената цена. Това ще стимулира ползвателите на мрежата да балансират входящите и изходящите си потоци и ще стимулира развитието на конкурентен пазар, навлизането на нови участници и трансграничната търговия.
Преди приемането на Методиката Комисията проведе обществено обсъждане на 11.10.2022 г. с участието на заинтересованите страни. В 14-дневен срок те имаха възможност да внесат писмени становища, по които в приетото решение Комисията се произнесе с подробни мотиви.
news.modal.header
news.modal.text