site.btaИзказване Атанас Пеканов, Еврозона
На днешното заседание на Министерския съвет бяха приети нормативни промени по отношение на Координационния съвет за подготовка на България за членство в еврозоната. Посредством тях, беше прецизиран съставът и като член на Съвета беше включен заместник-министър председателят по управление на европейските средства с цел по-ефективно осъществяване на практическата подготовка на страната ни за бъдещото членство в еврозоната. Цел е провеждане на успешна подготовка за присъединяване на България към еврозоната според приетия от редовния кабинет Национален план за въвеждане на еврото с целева дата 1 януари 2024 г. Наша отговорност като служебен кабинет е всички процеси да продължат да се движат, без спиране и без забавяне.
За България продължават да бъдат основен приоритет всички процеси за по-тясна европейска интеграция – влизането ни в Шенген, влизането ни в еврозоната, влизането ни в ОИСР.
Наред с изпълнението на правни, икономически и структурни мерки за укрепване на конкурентоспособността и устойчивостта на българската икономика, пътят към плавното приемане на еврото е свързан и със задълбочено планиране и практическа подготовка както от администрацията, така и от бизнеса и гражданите. Това предполага сериозна организационна, координационна и експертна работа.
Както е известно, има приет Национален план за въвеждане на еврото в Република България, въз основа на който ще се реализира оперативната работа за замяна на лева с еврото. И ние, редом с Министъра на финансите и с гуверньора на БНБ, ще работим в рамките на координационния съвет това да се случва успешно и ефективно и в идните седмици до излъчване на редовен кабинет.
Има конкретни задачи, които трябва да се придвижат. Те са разделени в 7 работни групи. Заместник министър-председателят по управление на европейските средства ще бъде и председател на РГ „Макроикономически анализи и публични финанси“, където се правят анализите как икономическата политика и икономическата обстановка в страната ще бъдат повлияни от влизането ни в еврозоната.
Освен това има работни групи по „Публична администрация“, „Небанков финансов сектор“, „Пари, платежна инфраструктура и кредитни институции“, „Нефинансов сектор“. Работната група „Защита на потребителите“ е ключова, тъй като ще работи в направленията: правилно преизчисляване на цените, двойно обозначаване на цените, контрол върху замяната и закръгляването на цените от лева в евро, информиране на потребителите.
Важна е и работата на РГ „Комуникация“, която трябва да изработи комуникационната стратегия за еврото. Информационната кампания ще бъде насочена към предоставяне на достъпна, разбираема и всеобхватна информация за единната европейска валута, за готовността на България за приемането ѝ, както и за процеса по замяната на лева с евро. Кампанията ще обърне сериозно внимание и върху мерките за защита на потребителите. Доброто информиране и повишаването на образоваността по отношение на еврото ще спомогнат за разсейване на необоснованите страхове от ценово покачване, както и за гладкото протичане на цялата подготовка. Кампанията ще се проведе по начин, чрез който да се достигне до всички групи от обществото.
Създадена е и временна междуведомствена РГ с цел изготвяне на Закон за въвеждане на еврото в Република България. Когато законопроектът е готов, разбира се, той ще бъде в ръцете на Парламента, който трябва да вземе последващите решения.
Присъединяването към еврозоната има значителни ползи и в политически и репутационен аспект. Приемането на еврото като национална валута ще е обвързано с премахване на трансакционните разходи, както и на някои фирмени разходи. Ще подобри инвестиционния климат в страната ни, във време когато голяма част от производствата ще се изместват по-близо до Европа. Ще донесе повече прозрачност в ценообразуването. Ще ни донесе институционална конвергенция с другите страни в Европа – можем да го гледаме като един механизъм отново да дадем тласък на важните реформи в страната ни.
Европа и светът се намират в една турбулентна среда. С оглед на тези геополитически турбуленции, за България е важно да не остава извън процесите, да не остава отново в периферията, а да се цели да бъде част от ядрото на Европейския съюз.
news.modal.header
news.modal.text