Сдружение "Потомци на бежанци и преселници от територията на РС Македония и приятели" - Прессъобщение

site.btaАпел за справедливост в името на истината за българите и бъдещето на Западните Балкани

До г-жа УРСУЛА фон дер ЛАЙЕН, председател на Европейската комисия

До г-н ОЛИВЕР ВАРХЕЙ, комисар по съседство и разширяване

До г-н РУМЕН РАДЕВ, президент на Република България

До г-н СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ, президент на Република Северна Македония

До председателя на Народното събрание на Република България

До председателя на Събранието на Република Северна Македония

До министър-председателя на Република България

До министър-председателя на Република Северна Македония

До Техни превъзходителства посланиците на държавите - членки на Европейския съюз, акредитирани в София и Скопие

До Техни превъзходителства посланиците на САЩ в София и Скопие

До Средствата за масова информация

Уважаеми госпожи и господа,

Приложено Ви изпращаме Апел за справедливост в името на истината за българите и бъдещето на Западните Балкани, иницииран от Сдружение „Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония и приятели“ (ЕИК 206924721). Апелът е подкрепен от потомците на бежанци и преселници от територията на РС Македония, български учени, интелектуалци и общественици.

 

Уважаеми госпожи и господа,

Ние, подписалите настоящия Апел, потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония (РСМ) и техни приятели, желаем най-искрено присъединяването на РСМ към ЕС и подкрепяме всяка стъпка към постигането на тази цел.

Обнадеждаващи са контактите и намеренията на най-високо правителствено ниво между Република България (РБ) и РСМ за активизиране на икономическото сътрудничество, културния обмен, транспортните връзки и т. н., както и желанието на нашите съюзници от ЕС и НАТО, РСМ и Албания да започнат преговори за членство.

В същото време у нас будят тревога следните безспорни факти:

1.       Неизпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между РБ и РСМ от 01.08.2017 г. Този основополагащ документ до днес се нарушава тенденциозно единствено от македонската страна.

2.       Фактът, че при преброяването, проведено през 2021 г. в РСМ, 120 000 граждани не са посетени от преброители, а са преброени „служебно“, а само 3504 души са регистрирани като българи, въпреки че над 120 хиляди македонски граждани са поискали и получили български паспорти след доказване на български национален произход.

3.       Работата на Смесената българо-македонска експертна комисия по исторически и образователни въпроси вече три години не дава резултати по вина на представителите на РСМ.

4.       „Месецът на македонската култура“ в САЩ, за чието провеждане се търси подкрепата дори на Конгреса във Вашингтон (предвиден за септември 2022   г.), по същество има за цел да обезсмисли

честването на 100-годишнината от основаването на Македонската политическа организация в САЩ, Канада и Австралия (МПО). Тя е създадена през 1922 г. и олицетворява общото ни българско културно-историческо наследство. А т. нар. организация Обединени македонци ще го представя като „македонско“. Защото споменатото събитие през септември се организира от проюгославската, комунистическа „обединена македонска диаспора“ - т нар. „обединени македонци“. Тези структури са формирани в края на 50- те години в САЩ и Канада по инициатива на Югославската комунистическа партия с цел да подменят идеите и да се противопоставят на дейността на автентичните македонски патриотични организации, създадени през 1922 г. Членовете на последните са македонски българи, защитаващи общата българска кауза срещу сръбските и югославските репресии. За наша изненада, в организацията на този скандал ще участва и републиканката г-жа Клаудия Тени, бивша служителка в югославското консулство в Ню Йорк.

Уважаеми госпожи и господа,

Събитията през изминалите две седмици недвусмислено показаха, че проблемите пред евроинтеграцията на РСМ не са в София, а в Скопие, където по същество не са проведени необходимите реформи за преодоляване на зависимостите и порочните практики, наследени от югославското тоталитарно минало. Ние отправяме този апел към всички Вас с призив упражняваният от Вас натиск върху България да бъде насочен към РСМ, за да започне и успешно да завърши преговорите за присъединяване към ЕС. Няма българин, който да не желае РСМ да стане член на ЕС! Не сме против тези нейни граждани, които днес се самоопределят като „македонци“, но настояваме да се зачитат правата и на онези там, които са съхранили българското си самосъзнание и продължават да се самоопределят като българи! Не можем да приемем и фалшификациите, свързани с общото ни българско културно-историческо наследство до 1945 година. Защото те са наложени от носителите на македонизма - творение на Коминтерна и на югославския комунистически режим като държавна доктрина (създадена в Белград и Москва), която се поддържа днес от политиците в РСМ и техните поръчкови псевдоучени.

•        Не можем да забравим последствията от престъпленията, свързани с бруталното налагане на македонизма на българите в РСМ след 1945 г. В тези години едни, за да оцелеят, се определят като македонци, несъгласните са избити, а трети са прогонени от родните огнища. И днес те живеят в България или другаде по света. А открито заявилите българското си самосъзнание в РСМ впоследствие са принудени да живеят като нежелани в родината си и продължават да бъдат дискриминирани.

•        Не можем да приемем езика на омраза към всичко българско, който се използва през целия период от 1945 до днес в РСМ, настанил се в учебниците по история, в средствата за масова информация, в практиката на държавните институции. През последния месец такъв език на омразата се използва и срещу целия ЕС.

•        Не можем да приемем да се унищожават паметници, свързани с миналото и нашите предци, като на тяхното място се изграждат нови с подменено съдържание. Така се извършва гавра с националността на загиналите българи, като им се натрапва чужда за личността им идентичност.

•        Не можем да приемем да се фалшифицират знакови творби на общото ни българско литературно наследство и те да се обявяват за „македонски“.

•        Не можем да приемем да се фалшифицират животът и делото на бележитите ни исторически личности от нашето общо минало - от Средновековието до 1945 г.

•        Не приемаме, че Република Северна Македония може да има монопол върху цялата географска област Македония, части от която се намират в четири държави. Северномакедонската нация и северномакедонският език и култура са идентичност само на част от хората, които живеят на територията на бившата югославска Социалистическа република Македония (сега РСМ). Тази идентичност не е наша - на македонските българи - над 1 300 хиляди граждани на България с родови корени и връзки с хората от Вардарска, Пиринска и Егейска Македония.

•        Не можем да приемем за нормално една държава - кандидат за член на ЕС, системно да не дава работа на свои граждани, да ги лишава от здравеопазване или от справедлив съдебен процес, само заради самоопределянето им като българи. Така се нарушават правата на тези хора, които се третират като „врагове“ на своята родина. Българите в РСМ трябва да получат конституционни гаранции като коренно население и държавнотворен народ.

•        Не можем да се примирим със съдбата на собствеността, оставена от нашите предци в Република Северна Македония. След принудителната емиграция на родителите ни, те оставят там земи и недвижима собственост. Поради това настояваме наследниците им да бъдат обезщетени от правителството на РСМ.

•        Не можем да приемем забраната децата на българите в РСМ да изучават книжовната норма на майчиния си български език и да пеят български песни.

•        Не можем да приемем, че и днес в Скопие има политици, които не желаят да отворят досиетата на тайните служби! Ние искаме да се разкрият репресиите на македонизма и убийствата на десетки хиляди наши близки, чиято единствена вина е била, че са българи. Като се открият и обозначат колективните гробове.

България най-добре познава РСМ! Поради това българската страна няма право да продължава да си затваря очите и да пусне в една цивилизована демократична общност, каквато е ЕС, да влезе държава, която води и ще продължава да води същата опасна политика на македонизма.

Наше, на българската държава, задължение е да разкриваме истината и да покажем напълно пред нашите съюзници в ЕС, НАТО, а и пред световната общност, престъпната същност на македонизма.

Затова ние подкрепяме политиката на обективизиране на историческите факти и защита на човешките права, залегнала в рамковата позиция и декларацията, гласувана от 44-тото НС на Република България, резултат на безпрецедентен политически консенсус. Зад нея стоят над 80 на сто от българския народ.

Тази политика, надградена с решението на НС от 24 юни 2022 г. във връзка с предложението на френското председателство, указва, че започването на преговори за еврочленство на РСМ трябва да бъде свързано с приемането на закони и реализирането на убедителни практически действия, гарантиращи необратима промяна на цялостната й досегашна политика срещу българите и България. Защото тя е пряко продължение на порочните практики и зависимости, наследени от югославския комунистически режим, и днес се използва за прокарването чужди на балканските народи геополитически цели!

Убедени сме, че РСМ трябва и може да стане нормална европейска държава, достоен член на една цивилизована и демократична общност, каквато е ЕС, но условието за това е да се извърши реална декомунизация на режима в Скопие.

Апелът е иницииран от Сдружение „Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония и приятели“.

 

ПОДПИСКА НА ПОДКРЕПИЛИТЕ АПЕЛА ЗА СПРАВЕДЛИВОСТ В ИМЕТО НА ИСТИНАТА ЗА БЪЛГАРИТЕ И БЪДЕЩЕТО НА ЗАПАДНИТЕ БАЛКАНИ

1. ЕЛИСАВЕТА ШАПКАРЕВА - Правнучка на българския книжовник и фолклорист от Охрид Кузман Шапкарев и праплеменица на българския деец на ВМРО и дарител Тодор Пиперевски от Щип

2. Д-р ЛЮБОМИР ТАЛЕВ - Праправнук на Кузман Шапкарев и далечен родственик на писателя Димитър Талев

3. ДАФНЕ КОСТОВА РИЗОВА - БЪЧВАРОВА,дъщеря на Коста Ризов, внучка на Йосиф Марков

4. АГЛИКА ЙОСИФОВА МАРКОВА - дъщеря на Йосиф Марков

5. МИХАИЛ СТРАХИЛОВ РАЗВИГОРОВ - син на Страхил Развигоров

6. ВЛАДИСЛАВ СИМЕОНОВ - Правнук на охридските родове Симончеви и Шанданови

7. ЛУЧИЯ СТЕФАНОВА АНТОНОВА - ВАСИЛЕВА

8. ПАВЕЛ БОЙКИКЕВ, НАТАНХИЛ ОХРИДСКИ

9. Доц. д-р СПАС ТАШЕВ - БАН, председател на Българска национална платформа, съучредител на сдружението "Потомци на бежанци и преселници от територията на Република Северна Македония и приятели" 

10. МИНЧО МЪНЧЕВ МИНЧЕВ - главен редактор на в. "Зора" и "Нова Зора" от 14 май 1990 г. и до днес ратували за правдата и българската чест

11. ДИМИТЪР ТЕМЕЛКОВ - "Български експерти за регионално развитие"

12. Проф. ГЕОРГИ КОСТОВ. Бивш министър на културата, ректор на Музикалната академия, композитор. Баща ми е роден в Гевгели, а дядо ми и баба му са родени в Дойран и са бежанци през 1912-1913 г.

13. Проф. ПЛАМЕН МИТЕВ - преподавател в Исторически факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", два мандата декан на Исторически факултет (2007-2015 г.)

14. ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ - бивш министър на транспорта (2005-2009 г.), народен представител в четири Народни събрания, потомък на Шапкаревия род от Охрид, съосновател на "Българското движение на родовете от Македония"

15. МАЯ ВАПЦАРОВА - внучка на Йонко Вапцаров и племеница на Никола Вапцаров, родена в Банско. Кинорежисьор - 118 филма, 14 книги и др. Носител на наградата "Св. св. Кирил и Методий" - огърние

16. Акад. ГЕОРГИ МАРКОВ - Директор на Института за исторически изследвания от 1993 г. до 2011 г. при Българската академия на науките

17. Проф. д-р инж. ДИМИТЪР НАЗЪРСКИ - Ръководител катедра "Строителни материали и изолации" на Университета по Архитектура, строителство и геодезия (2000-2011 г., пенсионер

18. Проф. д-р инж. ДИМИТЪР КИСЛЯКОВ - Ръководител катедра "Хидротехника и хидромелиорации" на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София (от 2020 г.)

19. Проф. дин ИЛИЯ ТОДЕВ - Директор на Института по исторически изследвания при БАН (2012-2016 г.), главен редактор на сп. "Исторически преглед" - орган на същия институт

20. Проф. дин ПЕТЪР ДИМИТРОВ АНГЕЛОВ - Професор по средновековна българска история в СУ "Св. Кл. Охридски", дългогодишен ръководител на Катедра по българска история. Автор на 7 монографии и над 100 студии и статии

21. Инж. КОСТАДИН ДИШЛИЕВ - Потомък на поборници за освобождението на Македония от Неврокопско и Драмско.

22. ИВАН ДИМОВ - Председател на Международен арбитражен съд при сдружение "Алианс за правно взаимодействие"

23. Д-р ИВАН КОЛЧАКОВ - С Родоначалник на фамилията от гр. Банско - Пиринска Македония

24. АНГЕЛ СИМЕОНОВ - Поет, колекционер, бизнесмен

25. Проф. ВАЛЕРИ СТЕФАНОВ - Литературовед и писател. Преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски", Катедра "Българска литература". Директор на Университетско издателство "Св. Кл. Охридски". Председател на Съюза на колекционерите в България

26. Проф. ИВАН ГАВРИЛОВ ГЕОРГИЕВ - Началник на клиника по Гръдна хирургия - УСБАЛ по Онкология ЕАД, София

27. Член-кор. на БАН ИВАН ГРАНИТСКИ - Български журналист, поет, редактор, критик, публицист, директор на радиотелевизионни канали, издател, бивш депутат и обществен деец. Управител на издателство "Захари Стоянов"

28. ГАЛЯ АСЕНОВА - Актриса, фолклорист, автор и водещ на фолклорното предаване "От българско, по-българско" на Телевизия "СКАТ", 18 год. стаж в НТ "Иван Вазов", организатор култ. дейности в НЧ "Христо Смирненски 1946"

29. Проф. дин ТРЕНДАФИЛ АТАНАСОВ МИТЕВ - Основател на Македонския научен институт в София 1990г., негов бивш председател и професор по Политически науки в УНСС – София

30. ЙОРДАН ПЕТРОВ ВЕЛИЧКОВ – Дипломат от кариерата. Бивш представител на България в САЩ, Канада и др., доцент и д-р по право в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Специалист по балканска проблематика 

31. Проф. дин КАЛЧО КОСТОВ КАЛЧЕВ - Преподавател в Историческия факултет на ВТУ „Св.св.Кирил и Методий“. Изследовател на българския национален въпрос

32. Проф. дин МАНЧО АНГЕЛОВ ВЕКОВ - Институт за история при БАН и ръководител на сектор

33. ЛЮБЧО БУДИНОВ ТРОХАРОВ - Дипломат от кариерата. Бивш посланик на България в Загреб и Белград, специалист по балканската проблематика

34. СТОЯН ГЕОРГИЕВ ГЕРМАНОВ - Основател на Македонския научен институт в София – 1990г., доцент по история и доктор на науките

35. НИНА ДЮЛГЕРОВА - Професор по история, доктор на историческите науки и специалист по източноевропейска политика

36. ПЛАМЕН ДИМИТРОВ ПЕТРОВ - Журналист от вестник „Българска армия“, специалист по балканска политическа история

37. Проф. дин ЙОРДАН БАЕВ - Преподавател по история във Военна академия „Г.С.Раковски“ – София

38. Проф. дин СВЕТЛОЗАР ЕЛДЪРОВ - Професор в Института по Балканистика при БАН. Специалист по балканска история

39. Проф. дин ДИНКО ДИНКОВ - Преподавател по „История на външната политика на България“ в специалност “Международни отношения при УНСС – София

40. Проф. дин ДИМИТЪР ГОЦЕВ - Основател на Македонския научен институт в София – 1990г., бивш председател на партия ВМРО-БНД

41. ИВАН НИКОЛОВ - Известен журналист, създател на списание „България и Македония“, специалист по балканска политика

42. ГЕОРГИ НИКОЛОВ СТАМЕНОВ - Художник и журналист. Активен обществен деец по проблемите на българо- македонските отношения

43. ВЛАДИМИР ХАРАЛАМБИ ПЕРЕВ - Известен журналист на свободна практика от гр. Скопие, Р.С.Македония, познавач на балканската политическа история

44. КАТЯ ХРИСТОВА МИТЕВА - Общественик, активен деец на българското гражданско движение за защита на историческата истина за българите в РС Македония

45. Проф. дин РАДОСЛАВ ЗАХАРИЕВ МИШЕВ - Преподавател по Нова обща история във ВТУ „Св.св. Кирил и Методии“, автор на ценни трудове свързани с историята на балканските народи

46. Проф. дин ЛИЗБЕТ ЛЮБЕНОВА ВЪРБАНОВА - Началник на Архива при БАН. Водещ специалист по българска и балканска църковна история

47. Доц. д-р БЛАГА МАНОВА БЛАГОЕВА - Ръководител на катедрата по „Политически науки“ в УНСС София. Специалист по теория на политическата култура и националните ценности

48. Проф. д-р ГЕОРГИ ЯНКОВ - Заслужил професор на УНСС и д-р по история.Бивш ръководител на катедрата по Политически науки в УНСС. Изследовател на българската национална проблематика

49. Д-р АЛЕКСАНДЪР СТОЯНОВ ДИМИТРОВ - Научен секретар на катедрата по „Политически науки“ при УНСС. Доктор по политология и изследовател на българското политическо апостолство

50. Доц. ХРИСТО МЕРАНЗОВ - доктор, ръководител на системата за олимпийска подготовка - класира България на V място в Сеул 1988 г.

51. ВАЛЕРИЯ ВЕЛЕВА - Авторитетен български общественик и виден журналист, работил в едни от най-влиятелните български вестници./в-к „Труд“/. Собственик и главен редактор на информационната агенция „Епицентър.б.г.“ със солидни присъствие в информационния поток на България

52. ЗОРНИЦА ИЛИЕВА - народен учител и деен общественик

53. ХРИСТО МУТАФЧИЕВ - авторитетен български театрелен артист, председател на „Съюза на артистите в България“ и деен учестник в обществени инициативи в защита на българските национални интереси

54. ИВАЙЛО ПЛАМЕНОВ ШОПСКИ - журналист и общественик

55. НИКОЛА АЛТЪНКОВ - дългогодишен професор в Калифорнийския университет в САЩ, понастоящем пенсионер. Автор на солидни научни монографии и участник във важни обществени инициативи

56. КРАСИМИР ХРИСТОВ - инжинер по професия, активен деец на българското родолюбиво движение начело с политическата партия ВМРО

57. БОРЯНА ХРИСТОВА - народен учител и участник в обществени инициативи в защита на българските национални интереси

58. КРЪСТЬО ЕВСТАТИЕВ СТАТЕВ - обществен деец и радетел на активна обществено политическа дейност в защита на българските национални интереси

59. ЕВА РАДИЧЕВА - оциолог по професия и активен участник в родолюбиви общесктвени инициативи

60. ГАЛИНА СТЕФАНОВА - народен учител и активен участник в обществени инициативи в защита на българските национални интереси

61. НАДЕЖДА СТАМЕНОВА - народен учител и участник в обществени инициативи за защита на българските национални интереси

62. Д-р ВАНЯ ИВАНОВА – Организационен секретар на „Тракийския научен институт“ в София и авторитетен изследовател на тракийското бежанско движение в България

63. Гл. ас. РУМЕ ДЕЧЕВ - главен асистент във Военна Академия - София, специалист по "Геополитика"

64. МАРГАРИТА ХАДЕВА - член на „Българската академия на науките и изкуствата“ и участник в обществени инициативи за защита на българските национални интереси

65. ДИМИТЪР СТАНКОВ - член на „Българската академия на науките и изкуствата“ и обществен деец

66. Акад. МИТКО ДИМИТРОВ - член на „Българската академия на науките и изкуствата“ и участник в обществени инициантиви в защита на българските национални интереси

67. ЙОРДАН КАМЕНОВ - авторитетен учен и член на „Българската академия на науките и изкуствата“

68. ДИАНА ПАНОВА - член на „Българската академия на науките и изкуствата“

69. Проф. ПЕТКО ТОДОРОВ - авторитетен български университетски преподавател и учен, основател на специалност „Журналистика“ в УНСС-София и влиятелен водещ на телевизионни предавания

70. Акад. МАРГАРИТА КАМЕНОВА - председател на „Българскакта академия на науките и изкуствата“ и активен участник във важни инициативи свързани с разработването на актуални проблеми на българския обществен живот

71. Акад. СТОЯН РАЙЧЕВСКИ - член на „Българската академия на науките и изкуствата“, автор на поредица от солидни научни изследвания свързани с актуални проблеми на българската национална политика

72. РАДОВАН СТОЯНОВ - Роден в Свети Николе, българин от Македония. Преселник в България - София

73. СЪБИН БАРМУКОВ - адвокат - съучредител на сдружение "Потомци на бежанци и преселници от територията на РСМ и приятели"

74. ДИМИТЪР М. ДИМИТРОВ - управител на ТАНГРА ИК ЕООД, учредител на сдружение "Потомци на бежанци и преселници от територията на РС Македония и приятели", член на Управителния съвет и секретар на сдружението

75. СВЕТЛАНА ДИМИТРОВА ТОДОРОВА - съучредител на сдружение "Потомци на бежанци и преселници от територията на РС Македония и приятели"

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

news.modal.header

news.modal.text

Към 03:18 на 22.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация