site.btaВарна е домакин на Национална конференция по въпросите на обучението по физика
50-та Национална конференция по въпросите на обучението по физика ще се проведе във Варна в периода 02.06-05.06.2022 г., съобщиха от ЦПЛР – НАОП „Николай Коперник“. Събитието е на тема „Kлиматичните промени и образованието по физика“ и се организира от Съюза на физиците в България (СФБ) и МОН, а съорганизатори са Община Варна, Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите- БАН, Фондация „Еврика“, ЦПЛР – НАОП „Николай Коперник“ с медийното партньорство на Национално издателство „Аз Буки“, сп. „Светът на физиката“ и интернет сайтовете Наука OFFNews и MediaBricks.bg.
Официалното откриване на конференцията ще бъде на 4 юни 2022 г. от 15:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. Почетен председател на организационния комитет е кметът Иван Портних, а събитието се провежда под патронажа на министъра на образованието и науката.
Събитието е ежегоден национален форум, на който се срещат учители и експерти по физика от областта на средното образование, преподаватели в университети, научни изследователи и представители на институциите, които се нуждаят от кадри в областта на научните изследвания и техните приложения в областите на иновациите, технологиите и националната икономика. Темата на конференцията „Климатичните промени и образованието по физика“ бе избрана и уточнена след обсъждания в Управителния съвет на Съюза на физиците в България и на избрания Национален организационен комитет.
Един от аргументите за избор на темата е приетата на пленарната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк на 2 декември 2021 г. по предложение на Международния съюз за чиста и приложна физика (IUPAP) резолюция за провъзгласяването на 2022 г. за Международна година на фундаменталните науки за устойчиво развитие – МГФНУР (The International Year of Basic Sciences for Sustainable Development – IYBSSD). Събитията през IYBSSD ще се съсредоточат върху връзките между фундаменталните науки и целите за устойчиво развитие. Фундаменталните природни науки и в частност физиката имат съществен принос за осигуряването на основните средства за справяне с решаващите предизвикателства пред човечеството днес.
Тематиката на конференцията обхваща широк кръг въпроси, свързани както с учебното съдържание в средното образование по човек и природа, физика и астрономия, така и с подходите за въвеждане на знания за климатичните промени и устойчивото развитие; особености на преподаването на физически специалности в различни висши училища (ВУ), свързани пряко или косвено с климата, опазването на околната среда и намаляването на въздействието на човечеството върху нея. Засегнати са и интердисциплинарни теми и изследвания, тъй като всички елементи на околната среда са свързани помежду си и влизат в сложни взаимодействия в условията на климатични промени.
По време на срещата ще бъдат връчени и наградите по физика „Акад. Матей Матеев“ на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ за учители с най-голям принос при откриването и развитието на млади таланти в областта на физиката и астрономията и за постижения при създаване на условия за най-подходяща учебна среда. Преди закриването на конференцията ще бъде проведена дискусия на тема: „Климатичните промени в образованието по физика“.
В рамките на 50-ата Национална конференция със съдействието на фондация „Еврика“ ще бъде проведена и традиционната Младежка научна сесия за ученици и студенти на тема „Физика, околна среда и климатични промени“, Национален конкурс за есе на тема „Физика, физици и околна среда“ и Национален фотоконкурс „Физика и климат“.
news.modal.header
news.modal.text