site.btaКристиан Вигенин: Доброволчеството трябва да бъде не просто дейност, а ценност
Социалистът организира дискусия с над 25 неправителствени организации за изготвяне на Закон за доброволчеството
По инициатива на заместник-председателя на Народното събрание и заместник-председател на БСП Кристиан Вигенин се проведе дискусия на тема „Доброволческата дейност в България – проблеми, възможности, законодателна уредба“. Според социалиста е необходимо по-широко обсъждане на доброволческата дейност в България, тъй като тя все още не е добре уредена нормативно.
В дискусията участваха още председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта в парламента Иван Ченчев, секретарят на парламентарната група на „БСП за България” Вяра Емилова, народният представител от БСП Мая Димитрова, председателят на Националния младежки форум Мирослав Цеков, научният ръководител на законодателното проучване проф. д-р Ганета Минкова, както и представители на различни министерства. Поканени бяха и проявиха интерес над 25 различни неправителствени организации, както и институции, които имат отношение към темата.
Конкретен повод за дискусията е извършеното законодателно проучване, възложено от Кристиан Вигенин, на Студентската програма за законодателни проучвания на Народното събрание на тема „Нормативна рамка на доброволческата дейност в страните от ЕС и САЩ“.
„С днешната среща правим усилие в рамките на този парламент да направим нещо наистина сериозно с вашата активна подкрепа и участие. Да продължим изграждането на стабилна основа на нещата, които трябва да бъдат направени. Когато имаме съгласие, текстовете на самия закон се пишат лесно и бързо.“ С тези думи Кристиан Вигенин се обърна в началото на дискусията към всички присъстващи.
По думите му, особено в последните две години на ковид криза, е станало ясно колко е важно да има правна уредба по тези въпроси. Вигенин обясни, че заради липсата ѝ много хора тогава не са могли да помогнат, а същият проблем е възникнал и при бежанската криза от Украйна. „Има няколко закона, в които се споменава доброволчеството, но то няма развитие“, допълни той.
Мнозинството в залата изрази мнение, че въпросът с доброволчеството е изключително важен. Необходим е широк политически консенсус по темата, както и трябва да има точна дефиниция за доброволческата дейност.
Иван Ченчев очерта част от основните задачи, които са си поставили, за да бъде създаден ефективен закон: да се състави обективен анализ на настоящата ситуация в България относно съществуващото разбиране и отношение към доброволчеството, да се очертае профилът на българския доброволец и параметрите на съществуващата практика.
Участниците в дискусията се обединиха около идеята за създаването на работна група с участието на неправителствените организации и представители на парламентарно представените партии, за да се създаде нов законопроект в подкрепа на доброволчеството, а това да стане в обсъждане и диалог.
„Младите трябва да бъдат научавани, че не е хубаво само да взимаш, а и да даваш на обществото и да се чувстваш добре от това“, сподели по време на събитието Вигенин.
Акцент на срещата беше мнението на мнозинството, че доброволният труд не трябва да се заплаща, но трябва да се компенсират личните им вложения и те да бъдат застраховани. Участниците поставиха и въпроса относно възможността за получаване на професионална квалификация след полагане на определена доброволческа дейност.
Присъстващите в залата са категорични, че този закон трябва да стимулира, не да бъде рестриктивен и да добавя допълнителна тежест.
„Днешната дискусия, освен че поставя основата на законодателната рамка, тя за пореден път ще повдигне темата в обществото“, заяви Вяра Емилова. „Този тип разговори в обществото са много полезни, за да привлекат внимание точно към този проблем. Доброволчеството преди всичко създава ценности“, допълни тя и сподели, че самата тя е доброволец.
След събитието остава въпросът “Как разбираме ролята на доброволеца?“, върху който всички участници си обещаха да залегне в бъдещите дискусии за оформяне на закона.
На финала Кристиан Вигенин определи срещата като ценна и полезна. Той благодари на всички участници, като заяви: „За мен беше ценно това, което казахте. Нашата задача е да продължим активно и съдържателно формулирането на визията и конкретните текстове на закона. Трябва да се обединим около концепцията какво точно искаме да постигнем с този закон. Той трябва да насърчава доброволчеството, но по-важното е, че ние искаме да го стимулираме не просто като дейност, а като ценност.“
Линк към новината на официалния сайт на БСП:
news.modal.header
news.modal.text