site.btaПълен достъп до здравните досиета на пациентите си имат от днес Териториалните експертни лекарски комисии, съобщиха от „Информационно обслужване“


От днес всички медицински специалисти от териториалните експертни лекарските комисии (ТЕЛК) имат пълен достъп до здравните досиета на пациентите с трайно намалена работоспособност и до цялата медицинска информация, вписана в Националната здравноинформационна система (НЗИС), съобщиха от пресцентъра на „Информационно обслужване“.
Системата бе пусната в експлоатация от „Информационно обслужване“ след успешен пилотен проект, който осигури достъп на лекарите от Националната експерта лекарска комисия (НЕЛК) до досиетата на гражданите с медицинска експертиза.
„Новата функционалност осигурява пълен достъп на 146 експертни комисии от цялата страна до всички направления, изследвания, епикризи, резултати и друга здравна информация на пациентите, които са подали документи за ТЕЛК решение“, каза Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в „Информационно обслужване“, цитиран в прессъобщението.
По думите му това ще намали многократно времето за разглеждане на документите за нетрудоспособност, ще улесни работата на комисиите и ще позволи на над 1800 лекари от медицинската експертиза да вземат, бързи, навременни и информирани решения за здравното състояние на пациентите при разглеждане на документацията. До момента, за издаването на ТЕЛК решение, гражданите чакаха по няколко месеца, припомнят от дружеството.
За допълнително улеснение и съкращаването на сроковете за разглеждане на документите за трайно намалена работоспособност, "Информационно обслужване" разработи система за случайно разпределение на документите в ТЕЛК комисиите, което осигури публичност, прозрачност и проследимост на процесите. Ограничаването на прекия контакт между лекари и пациенти доведе до драстично намаляване на злоупотребите при издаването на ТЕЛК решения, посочват още от „Информационно обслужване“.
Гражданите вече имат възможност сами да наблюдават и контролират целия процес по издаването на медицински експертиза. През мобилното приложение е-Здраве и през сайта my.his.bg пациентите имат достъп до цялата налична документация, свързана с освидетелстването – направления от общопрактикуващ лекар, заявления, решения на ТЕЛК комисиите и др.
В началото на март от „Информационно обслужване“ обявиха, че времето за разглеждане на заявленията на пациентите в ТЕЛК е намалено от 73 на три дни. Намалението е с 96%, допълват от фирмата, която въведе промените в Информационната система за контрол на медицинската експертиза на 21 юни 2024 година.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text