site.btaОБНОВЕНА ГЕРБ-СДС внасят законодателни промени за пълна забрана на вейповете и за продажбата на енергийни напитки на лица под 18 години
ГЕРБ-СДС внасят законодателни промени за пълна забрана пускането на пазара, в това число вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на електронни цигари - така наречените вейпове за еднократна или многократна употреба, независимо дали съдържат, или не никотин, на територията на България. Това заяви на брифинг в парламента Костадин Ангелов, заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС и председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Освен това от ГЕРБ-СДС ще внесат законопроект за пълна забрана за продажба, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на енергийни напитки и субстанции на деца до 18 години.
Мотивите за тези два законопроекта са ясни. Мисля, че няма нужда повече да гледаме репортажи как умират деца. До края на работния ден законопроектите ще бъдат внесени, заяви Ангелов.
Той обясни, че след приемането на тези два законопроекта, ще работят и за промени в Наказателния кодекс, с които да бъдат регламентирани състави на престъпления, свързани с въведените със законопроектите забрани за вейповете и за енергийните напитки. Ангелов уточни, че институциите, които ще могат да следят прилагането на забраните, са всички, които са подчинени на МВР. Тази битка ще е трудна, тази битка ще е голяма, но резултатът от тази битка ще бъде здравето и животът и на българските деца, каза още Ангелов.
Относно продажбата на енергийните напитки, Ангелов уточни, че единият вариант е те да бъдат купувани с представянето на лична карта в големите търговски вериги. По думите му най-вероятно ще бъде наложена забрана за продажбата им онлайн. В онлайн среда много трудно може да бъде създаден механизъм за контрол на възрастта, но ако бъде предложен такъв механизъм, това подлежи на дискусия, посочи той. Битката ще е трудна, тя ще е голяма, тъй като осъзнаваме, че се изправяме пред мощни корпорации, добави Ангелов.
Той бе категоричен, че на обществени места няма да могат да се предлагат, рекламират, разпространяват, продават и употребяват енергийни напитки от деца под 18 години. Мисля, че имаме подкрепа на всички българи и всички парламентарни групи биха подкрепили тези законопроекти, не мисля, че трябва да убеждаваме някого в тяхната необходимост, добави той.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text