site.btaВлиянието на членството на България в ЕС и постигнатите резултати обсъждат на международна конференция в УНСС
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) е домакин на XXIII-та международна научна конференция „Членството на България в Европейския съюз: 17 години по-късно“. Акцентът на конференцията е поставен върху анализ на влиянието на членството на България в Европейския съюз и оценка на постигнатите резултати през изминалите години.
При откриването ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров подчерта значението на събитието не само за УНСС, като водещ икономически университет, но и за страната. Членството на България в ЕС има много аспекти в различни измерения, с които се срещаме всеки ден. Въпросът е как да използваме тези възможности, които ни дава членството в ЕС, не само, за да пътуваме до Гърция или Италия през лятото, но и за развитието на нашата индустрия, образование и по-добър живот на гражданите, посочи ректорът.
Служебният министър на външните работи Иван Кондов, посочи, че е възпитаник на УНСС. Пред студентите той открои основните предизвикателства и политики, които следва България, като страна член на ЕС. Наистина се надяваме, че 1 януари 2026 г. ще бъде датата, в която ще се присъединим към еврозоната, заяви Кондов. По думите му България е много активен член на ЕС. Министърът подчерта ролята на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г., на започнатия тогава нов диалог между ЕС и страните от Западните Балкани. Иван Кондов открои политиката по разширяване на ЕС като ключов приоритет. Вярваме, че политиката по разширяване ще направи ЕС по-силен, добави министърът.
Служебният министър на електронното управление Валентин Мундров заяви, че като член на ЕС през тези 17 години нашата страна е направила много стъпки, които допринасят за развитието на ключови сектори за нашата икономика. Като министър на електронното управление и като човек идващ от ИТ сектора, съм горд да кажа, че България е една от водещите страни в сферата на информационните и комуникационни технологии, добави той. Министърът подчерта високото ниво на знания, които получават възпитаниците на УНСС. Министерство на електронното управление търси млади хора, които са добре обучени, посочи още той и добави, че дигиталната трансформация е ключът за развитието на нашата администрация и нашата страна.
Светла Бонева, декан на Факултет „Международна икономика и политика“, каза, че има много предизвикателства пред страната ни, свързани с процесите на дигитализация, членството в Шенген и еврозоната. Тя добави, че благодарение на партньорските си отношения с различни институции в УНСС се развиват програми като дигитален маркетинг, международен бизнес, киберсигурност.
Началникът в отдел "Международни икономически отношения и бизнес" проф. Васил Петков поясни, че в обхвата на конференцията са теми, свързани с Европейския съюз, световната икономика, международен бизнес.
Ръководителят на Изпълнителна агенция за българите в чужбина Райна Манджукова заяви, посланиците на България са българите, които живеят извън пределите на страната. Тя посочи, че българските организации в чужбина са 1500, като близо 1000 от тях са в страни членки на ЕС.
Зорница Русева, председател на Икономическия и социален съвет, открои ролята на ИСС в България.
В хода на дискусията проф. Динко Динков посочи, че ЕС е изгубил своите същности характеристики на носител на европоцентристкото начало. По думите му гражданите на ЕС остават в неведение за целите, поставени от "бащите основатели" на Съюза.
/БИ/
news.modal.header
news.modal.text