site.btaАсоциация "Родители" поставя към институции пет въпроса, свързани с началото на новата учебна година
Асоциация "Родители" поставя към институции пет въпроса, свързани с началото на новата учебна година. Въпросите са отправени до министрите на образованието и на здравеопазването, до Държавната агенция за закрила на детето и до главния секретар на омбудсмана.
В писмото от организацията се казва, че в асоциация "Родители" вярват безусловно, че благоденствието на децата е ключово за обществото и че ние, възрастните, носим отговорност да създадем среда, в която всяко дете да има възможност да расте здраво, щастливо, уверено в себе си и да развива своя потенциал. Вярваме също така, че семейството и училището имат ключова роля за това. Ето защо вече повече от 20 години дейността ни е фокусирана върху образованието и доброто взаимодействие между училището, детската градина, яслата и родителите.
Подобряване и осъвременяване на образователната система, стимулиране на диалога между семейството и училището, и активно въвличане на родителите в училищната общност, развиване на социално-емоционалните умения и дигитално медийната грамотност на децата, насърчаване на родителите да бъдат най-добрите родители, които могат да бъдат, и подкрепяне на децата да се превърнат в най-добрите възрастни, които могат да станат. Това са нашите теми, върху които сме съсредоточили експертизата и усилията си през всичките тези години. Темите, по които работим и за които ще продължим да се застъпваме, както и да следим развитието им, заявяват от асоциацията.
И отбелязват, че във връзка с наближаването на новата учебна година за пореден път насочват вниманието на обществото и институциите към пет ключови въпроса, на които от години търсят отговор и адекватно решение. Въпросите са свързани с това кога ще бъде въведен едносменен режим на обучение във всички български училища; защо се правят националните външни оценявания в четвърти, седми и десети клас, след като те не водят до промяна в учебните програми и съдържание, а само засилват напрежението сред децата, родителите и учителите, както и порочната практика на частните уроци; кога ще има сериозен контрол върху продажбата на вредни и опасни за здравето на децата храни, напитки и тютюневи изделия; кога ще има цялостна политика и финансиране, така че всички български училища да имат необходимите условия за поддържане на хигиена (топла вода и сапун в тоалетните), както и условия за спорт и игра - физкултурни салони, спортни площадки и съблекални; кога ще бъде въведено системно здравно образование в училище, така че децата да могат да получават както знания за физическото и психическото им развитие, така и за вредната храна, зависимостите и други опасности, свързани със здравето им.
От асоциация "Родители" призоваваме отговорните институции и обществото приоритетно да потърсят цялостно решение на тези проблеми, за да може децата ни да растат в една наистина качествена, подкрепяща и съвременна среда, се казва в писмото от организацията.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text