site.btaФактът, че в Конституцията не се предлагат промени в местното самоуправление, показа, че това е устойчив модел, каза Росен Желязков
Фактът, че в момента в Конституцията не се предлагат промени в института на местното самоуправление, показа, че това е устойчив конституционен модел. Това каза председателят на Народното събрание Росен Желязков в рамките на Встъпителната конференция за кметовете и председатели на общински съвети за мандат 2023 – 2027 г., организирана от Национално сдружение на общините в Република България (НСОРБ) в София.
Желязков подчерта важността на ролята на консолидираните усилия на кметовете, общинските съветници и на НСОРБ. По думите му предишният мандат 2019-2023 г. е бил труден. Това беше мандат на пандемия, война, инфлация, на липса на стабилно държавно управление, на поредица от избори, чиято тежест падаше на плещите на общините, каза Желязков и допълни, че няма гаранция, че мандатът 2023 - 2027 г. ще бъде „безоблачен“.
Мандатът на кметовете и на общинските съветници е гарантиран от Конституцията и не зависи от политическите турбуленции, каза той и подчерта, че това е пример за устойчивост. По думите на Желязков местната власт е не само свързана с предоставянето на административни услуги, а с реализирането на ежедневието, на радостите, тревогите, хубавите, лошите моменти в съдбата на всеки гражданин на територията на съответната община. Сдружението е онзи представител на общините, на хората, който защитава техните интереси, които намират отражение в политиката, каза той.
НСОРБ е коректен и надежден партньор на Народното събрание, особено в моменти като настоящия, в който започва разглеждането на държавния бюджет, каза Желязков. Той отбеляза, че в проекта на бюджета има възможност да се коригират проектите на общините до март 2024 г. По този начин, ако бъде получено финансиране от алтернативен източник, средставата могат да се преразпределят към други проекти, смята той. Желязков изрази надежда, че между първо и второ четене ще бъде намерено решение за тревогите за справедливото разпределение на ресурса.
Финансовата децентрализация на общините е друга важна тема, която предстои да се обсъжда, посочи председателят на парламента. По думите му Народното събрание ще има тежката дума накрая да определи какви биха били постижимите критерии за такава финансова децентрализация, която не нарушава бюджетните взаимотношения между местните бюджети и отговаря на изискванията, очакванията и стимулите за бизнеса и гражданите в местните общности.
Дебатът за по-добро управление с кризи, бедствия и аварии е друга важна тема пред местната власт, посочи Желязков. Нашият народ очаква реални решения. Хората не искат да бъдат подвеждани, с излъгани очаквания, затова ние сме длъжници, каза още председателят на Народното събрание.
/ЕП/
news.modal.header
news.modal.text