site.btaТрябва да върнем Сухопътни войски на мястото им, като основен вид въоръжена сила, каза генерал-майор Деян Дешков
Трябва да върнем Сухопътни войски на мястото им, като основен вид въоръжена сила. Ние сме зеленият лъв на Въоръжените сили и на Република България. Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков по време на церемонията във Военна академия „Г. С. Раковски“ по случай празника на Сухопътните войски и на 138-ата годишнина от победата в боевете при Сливница в Сръбско-българската война.
19 ноември е емблематична дата в българска история и гордост и чест за нас, че е основополагаща за наш празник. 138 години от битката при Сливница е не просто една битка, а първата на младата Българска армия, която самостоятелно отстоява националния интерес и то успешно, заяви генерал-майор Деян Дешков. За първи път в Третата българска държава Българската армия отново, както и в днешни дни – в некомплект, не е напълно окомплектована, но успява да запази границите ни, добави командирът.
От миналогодишния празник на Сухопътни войски проведохме над 105 учения успешно. Юни и юли 5600 души бяха по всички полигони в страната. Участваме с над 200 души в две мисии на Балканите, както и с над 300 души, които подпомагат МВР в опазването на границите на България, обясни генерал-майор Дешков.
За да можем да се развиваме, има доста допълнителни фактори – някои, от които, все още нерешени – недофинансирането и все по-големият некомплект, каза командирът. Генерал-майор Деян Дешков отбеляза, че тези въпроси са в ръцете на правителството и Народното събрание, но как трябва да бъдат подготвени войските е отговорност на военните и призова за проактивност и инициативност.
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет № 477 от 1992 г. и Заповед № 3478 на министъра на отбраната от 1992 г. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота провежда решителното сражение при Сливница. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 г. С победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен, посочват от Министерството на отбраната.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text